Ukončení podpory „Works with Nest“ ukazuje problém cloudových smart home řešení


4 července, 2019 in Know How

Na vývojářské konferenci I/O 2019 americký internetový gigant Google oznámil konec samostatné značky Nest a její plnou integraci do ekosystému Google. Toto rozhodnutí pravděpodobně ovlivní mnoho současných instalací, jelikož součástí integrace je i ukončení programu „Works with Nest“(WWN), jenž bude nahrazen programem „Works with Google Assistent“ (WWGA).

Jak toto rozhodnutí ovlivní současné uživatele systému Nest?

Zásadní změnou je přechod z účtu Nest na účet Google. Google 31. 8. 2019 ukončí integraci nových prvků skrze WWN a nadále bude poskytovat aktualizace a podporu pouze pro prvky, které akceptuje WWGA. V praxi to znamená, že zákazníci, kteří vsadili na Nest jako centrum své „chytré domácnosti“ a pořídili si „smart“ zařízení s označením WWN, mohou o veškerou funkčnost ze dne na den přijít.

Je to mimo jiné skvělý příspěvek do diskuze na téma využití cloudu pro smart home řešení.

Problémy cloudových řešení

Závislost na serveru výrobce

Nejslabší stránkou cloudových smart home řešení se jeví nepřetržitá závislost na serveru výrobce. Pokud se rozhodne službu ukončit, tisíce produktů se stanou nepoužitelnými ze dne na den. Jediným řešením je složitý přechod na jiné cloudové řešení, které ovšem nemusí podporovat prvky vaší chytré domácnosti.

Ochrana dat a soukromí

Nedávná kauza týkající se hlasového asistenta Amazon Alexa, kdy zaměstnanci Amazonu po celém světě odposlouchávali klienty, je jedním z příkladů rizik, která přináší cloudová řešení. Podle mluvčího Amazonu jde pouze o malý vzorek hlasových nahrávek, který má pomoci službu zlepšit.
I některá ze zařízení Nest byla vybavena mikrofony, o nichž kupující nevěděli. Podle Googlu to bylo neúmyslné a uživatelé nebyli sledováni.
Kde je ale pravda? Nemůže být právě náš hlas jedním z dalších parametrů, který budou velcí giganti sledovat a využívat ve svůj prospěch?

Dostupnost offline

Cloudové prvky spoléhají na internetové připojení. Vždy přemýšlejte, jak by výpadek internetu ovlivnil funkci vaší domácnosti. Zvykli jsme si být neustále online a využívat z toho vyplývajících výhod. Výpadky internetu ale nejsou výjimkou a závislost na něm může být rizikem. Opravdu chytrý dům je na internetu nezávislý a funguje i zcela bez něj.

Jak se od cloudových řešení liší Loxone?

S Loxone se výše zmíněných rizik nemusíte obávat.
Loxone Smart Home funguje zcela bez cloudu a není závislý na „Loxone serverech.“
Při integraci produktů třetích stran také využíváme pouze konkrétní Miniserver v každé domácnosti a místní síť, to znamená absolutní nezávislost na externích serverech. Tím je zaručeno, že stávající instalace bude vždy fungovat.
Všechny důležité funkce inteligentního domu jsou k dispozici i v offline režimu. Aktivní internetové připojení vyžadují pouze některé doplňkové služby – například Caller a Weather Service.

A co je zásadní? Vaše data nikdy neopustí váš dům. Jsou uložena výhradně na vašem Miniserveru.

infografika: ochrana soukromí a osobních dat a smart home

Chcete chytrý dům nezávislý na cloudovém řešení?


Cloudová řešení se jeví jako jednoduchý způsob realizace chytré domácnosti. Po čase ale zákazníkovi dělají spíše více starostí, než radosti.

Loxone Smart Home je ověřen ve více než 85 000 instalacích po celém světě a není závislý na žádném externím serveru. Můžete se přijít podívat do vzorového domu a na vlastní kůži se přesvědčit, zda vám inteligentní dům dává smysl.

Nebo si rovnou nechat nacenit svůj projekt. Rádi s vámi zdarma probereme možnosti vašeho budoucího domu a najdeme vhodnou instalační firmu.

Chci být informován o novinkách