Moderní kravín využívá inteligentní automatizaci


17 března, 2020 in Reference
Farma Zumstein Hof v Obwaldenu ve Švýcarsku

Loxone Miniserver je perfektním nástrojem pro řízení a automatizaci projektů všeho druhu. To dokazují dva zemědělci s projektem v Obwaldenu ve Švýcarsku. Jejich posunovač krmiva, automatizovaný pomocí Loxone, dokonce získal ocenění za venkovské inovace 2019.

Zumstein Hof zpočátku vypadá jako obyčejná farma. Ale i přes svou dlouhou historii je to extrémně moderní společnost.

Farmář Adi a jeho kámoš a hobby farmář Joel, který je vlastně počítačovým vědcem, postrádali na farmě některé chytré funkce. Tak si je zařídili. Nejzajímavější je Joelův inteligentní posunovač krmení. Získal za něj dokonce cenu poroty soutěže o venkovské inovace.

Vynalézavost těchto dvou kamarádů dokonce vedla k založení nového podnikání. Se svou nově založenou společností „smartSTALL“ budou jako Loxone Partneři v budoucnu podporovat další farmy v oblasti inteligentní automatizace.

Fakta

Země
Švýcarsko


Užitná plocha
17 ha


Provozní činnosti
Mléčné alpské zemědělství


Hospodářská zvířata
cca 60 krav


Zaměstnanci
3

Fakta

Země
Švýcarsko


Užitná plocha
17 ha


Obor
Alpské mléčné hospodářství


Hospodářská zvířata
cca 60 krav


Pracovníků
3

Zumstein Hof zpočátku vypadá jako obyčejná farma. Ale i přes svou dlouhou historii je to extrémně moderní společnost.

Farmář Adi a jeho kámoš a hobby farmář Joel, který je vlastně počítačovým vědcem, postrádal na farmě některé chytré funkce. Tak si je zařídil. Nejzajímavější je jeho inteligentní posunovač krmení. Získal dokonce cenu poroty soutěže o venkovské inovace.

Vynalézavost těchto dvou je dokonce dovedla k založení nového podnikání. Se svou nově založenou společností „smartSTALL“ budou jako Loxone Partneři v budoucnu podporovat další farmy v oblasti inteligentní automatizace.

Automatický posunovač krmiva

Problém: V ideálním případě by se přibližně 60 krav farmy Zumstein mělo krmit každé dvě hodiny. Protože Adi se pohybuje pracovně na více lokalitách, a tak nemůže být trvale přítomen v Zumstein Hof, bylo pro něj velmi obtížné udržet tento rytmus spolehlivě.

Problém se zhoršil, když se Adi rozhodl rozšířit si vzdělání a začal navštěvovat školu. Mezitím, když byl ve škole, Evelyn, Berta, Susi a další krávy, se musely obejít bez něj.

Hledal proto řešení, které by zajistilo stálou dodávku krmiva, aniž by musel být vždy na místě. A tak se zrodil automatický posunovač krmiva.

Řešení je tak jednoduché, jak je efektivní: stará pneumatika na kovové konstrukcí je spojena s kolejnicí, která běží přímo před plotem, kde se nachází krmivo. Pneumatika je poháněna starým navijákem a pohybuje se sem a tam na této kolejnici, aby tlačila krmivo ke kravám. Loxone Miniserver se stará o kontrolu pohybu.

„Díky kamerám vidím, zda krávy mají stále dostatek potravy. Pokud není dostatek jídla před krmivovým plotem a já jsem v současné době venku nebo na traktoru, mohu jednoduše spustit posunovač krmiva pomocí mobilního telefonu. Alternativně ji můžeme také naprogramovat tak, ať jednoduše běží každé dvě hodiny.“ 
Adrian Zumstein

Zní to jednoduše? Také, že je: “Pokud se chce, jde to. Není to žádná raketová věda.” 
Joel Ming

Máte-li zájem vidět krmení v akci, podívejte se na video (německy):

Ocenění za inovace

Cenu za inovace na venkově udělují každé dva roky odborné časopisy „BauernZeitung“ a „die grüne“ v rámci SuisseTier v Lucernu.

Cílem soutěže je posílit inovační sílu švýcarského zemědělství.

Adi a Joel získali výhru 3 000 CHF, kterou již plánují využít pro další projekty.

Nízké investiční náklady, přitom velké výnosy

Celkový investiční objem projektu se pohyboval kolem 3 000 švýcarských franků (přibližně 2 800 EUR). Hlavní podíl tvořily materiály pro samotný posunovač krmiva, jinými slovy pruty, navijáky atd. Seznam požadovaných komponent Loxone je krátký a podíl na nákladech 500 švýcarských franků je tedy relativně malý. V každém případě zemědělec tuto investici nelituje.

Pro mou farmu by bylo nepřiměřené investovat do drahého hotového řešení, jako je robot. Při současném řešení byly investiční náklady na to, co mi přinese, velmi nízké.

Adrian Zumstein

Vlastník Zumstein Hof

A výhody jsou obrovské. Díky automatickému posuvu krmiva šetří Adi každý den asi 30 minut pracovní doby. Z hlediska roku to je 180 hodin nebo více než čtyři pracovní týdny. Dobře u nadšence jako Adi pravděpodobně jen tři pracovní týdny. Ale i to je pořád hodně.

Vše pod kontrolou v aplikaci

Když už byl jednou Miniserver nainstalován, otevřelo se samozřejmě mnoho dalších možností automatizace. Od té doby Loxone také převzal kontrolu nad osvětlením stodoly, systémem odstraňování hnoje a řadou další techniky.

Klademe velký důraz na to, abychom mohli ovládat všechny funkce – jako je monitorování kamery a posunovač, ale také osvětlení atd. – pomocí jediné aplikace. Loxone je pro to ideální. Jinak byste skončili s několika aplikacemi – a to je opravdu únavné.

Joel Ming

IT technik a hobby-zemědělec

smartSTALL a mnoho dalších nápadů

Oba přicházejí s novými nápady a všude vidí optimalizační potenciál. Ať už větrání sena, chlazení mléka nebo míchací vůz: v Zumstein Hofu bude v budoucnu s pomocí Loxone určitě automatizováno mnohem více pracovních procesů.

Dokonce i nový podnikatelský nápad se zrodil díky vynalézavosti obou kamarádů. Adi a Joel jsou v současné době v počáteční fázi své nové společnosti „smartSTALL“.

„Nemáme v úmyslu prodávat náš krmný lis jako hotový produkt, ale rádi bychom v budoucnu pomohli jiným farmám, abychom spolupracovali na vývoji, plánování a implementaci inteligentních řešení.“ – Joel

„Se svými zkušenostmi farmáře a zkušenostmi Joela v počítačové informatice kombinujeme potřebné know-how, abychom pomohli ostatním farmám, aby byly efektivnější.“ – Adi

– Speciální tip –

Create Automation


Loxone Miniserver je perfektním nástrojem pro snadné ovládání a inteligentní automatizaci projektů všeho druhu, ať už jde o chytrý dům, komerční objekt nebo speciální projekt jako tento.

Chci být informován o novinkách