Tryby pracy oświetlenia: jak stworzyć idealny nastrój na każdą okazję

Samanta Weiss
5. marca 2024 in Know How

Czy to w poszczególnych pomieszczeniach, czy w całym budynku; czy to w inteligentnym domu czy obiekcie komercyjnym; za pośrednictwem Loxone Config czy też aplikacji – automatyzacja całego systemu oświetlenia za pomocą Loxone jest prosta, a rozwiązanie gotowe do akcji w mgnieniu oka. Dzisiaj omawiamy jak tworzyć sceny świetlne i automatyzować je, tak by działały samoczynnie według naszych preferencji.

Tryb pracy i designer automatyki

W inteligentnym budynku większość procesów jest zautomatyzowana i nie wymaga interwencji ze strony użytkownika. Tryby pracy można wykorzystać do spersonalizowania automatyzacji i dostosowania jej do własnych potrzeb.

Tryby pracy mogą być wykorzystywane do uruchamiania funkcji w inteligentnym budynku w zależności od pory dnia lub określonych zdarzeń. Dotyczy to również oświetlenia. Przykładowo można utworzyć tryb pracy na relaksujący wieczór przed telewizorem lub na czas sprzątania w firmie i automatycznie dostosować oświetlenie do konkretnych potrzeb.

Tworzenie trybu pracy w Loxone Config

Tryby pracy w Loxone Config

Tryby pracy tworzy się za pomocą kilku kliknięć w Loxone Config.

Tryb pracy można aktywować za pomocą harmonogramu pracy lub innej logiki, takiej jak przełącznik, który jest włączany i wyłączany w określonych momentach. Szczegółowe instrukcje dotyczące korzystania z trybów pracy jako wejścia lub wyjścia można znaleźć w naszej dokumentacji.

Designer automatyki w aplikacji Loxone

Designer automatyki w aplikacji Loxone

Podobnie jak w przypadku trybów pracy, w aplikacji Loxone możesz łatwo tworzyć własne reguły za pomocą designera automatyki.

Określaj różne zdarzenia i działania, które mają następować, lub twórz własne działania za pomocą wizualizacji.

Możesz łączyć ze sobą kilka zdarzeń oraz wywoływać wiele działań – wszystko zgodnie z własnymi preferencjami.

Tworzenie scen świetlnych i przełączanie za pomocą logiki

Różne wydarzenia i czynności wymagają indywidualnie dopasowanych warunków oświetleniowych. Dzięki scenom świetlnym można zapewnić optymalne oświetlenie na każdą okazję. Zaprojektuj na przykład relaksującą scenę świetlną na wieczór na kanapie, odpowiednią atmosferę na kolację lub drinka przy barze w restauracji lub energooszczędne oświetlenie na czas sprzątania w firmie. Sceny świetlne można tworzyć zarówno za pomocą Loxone Config, jak i aplikacji Loxone.

Sterowanie oświetleniem w Loxone Config

Jak to zrobić w Loxone Config?

W Config wybieramy zakładkę „Nastroje” w odpowiednim pomieszczeniu poprzez moduł „Sterownik oświetlenia”, tworzymy nowy nastrój i definiujemy obwody oświetleniowe, schemat kolorów i jasność.

Sterowanie oświetleniem w Loxone Config

Aby automatycznie zmieniać nastroje świetlne za pomocą trybu pracy, należy przejść do zakładki „Automatyka” w Loxone Config. Teraz wybieramy tryb pracy i nastrój, który system ma aktywować po wykryciu ruchu lub o określonej porze. Ustalamy także czy system powinien zawsze przełączać się na tę konkretną scenę*, czy tylko wtedy, gdy oświetlenie zostało wcześniej wyłączone. Możemy również ustawić mieszanie się kilku scen.

* Aby zmiana na nastrój działała, aktualny nastrój również musi być aktywowany przez ruch / obecność.

Tworzenie nastroju świetlnego w aplikacji Loxone

Jak to zrobić w aplikacji Loxone?

W aplikacji Loxone wywołujemy odpowiednie pomieszczenie i jego oświetlenie. Po kliknięciu na pozycję „Więcej” możemy utworzyć nowy nastrój oświetleniowy za pomocą zakładki „Nastroje”.

Również tutaj można zdefiniować indywidualne kolory, czas przejścia między zmianami kolorów i obwody świetlne. Funkcję sterowania światłem dziennym aktywuje się jednym kliknięciem – wtedy ciepło światła białego automatycznie dostosowuje się do postępującego światła dziennego.

Designera automatyki można również użyć do określenia, czy dany nastrój powinien zmienić się w momencie wystąpienia zdarzenia, czy też się wmieszać.

Dzięki sterowaniu oświetleniem za pomocą Loxone kreatywność w zakresie oświetlenia nie ma granic. Czy to we własnych czterech ścianach, w sklepie, restauracji, hotelu czy biurze: dzięki odpowiednim scenom świetlnym można zoptymalizować doświadczenie użytkownika i stworzyć podstawę dla dobrego samopoczucia lub produktywnej pracy. Dzięki automatyce Loxone nie musisz ciągle zmieniać poszczególnych ustawień manualnie. Jeśli jednak okaże się to konieczne, możesz kontrolować cały budynek w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca za pośrednictwem aplikacji Loxone. 

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu automatyki do twojego budynku lub zostań instalatorem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.