Remont mieszkania przy użyciu bezprzewodowej technologii Loxone Air


30. listopada 2020 in Referencje
W dzisiejszych czasach automatyzację można wdrożyć w niemalże każdym domu. Oznacza to, że z rozbudowanej funkcjonalności systemu Loxone może korzystać szerokie grono osób. W tym projekcie referencyjnym przyjrzymy się konwencjonalnemu mieszkaniu, które zostało całkowicie zautomatyzowane przy użyciu wyłącznie bezprzewodowych urządzeń Loxone Air.
Fakty

Lokalizacja
Barcelona, Hiszpania


Powierzchnia
75 m²


Zastosowana technologia
Loxone Air

 

Aby mieszkanie było inteligentne i mogło pochwalić się automatycznym sterowaniem oświetlenia, ogrzewania czy rolet, nie jest konieczne wykonywanie skomplikowanych prac remontowych. Dzięki bezprzewodowej technologii Loxone Air, możesz łatwo przemienić swoje obecne mieszkanie w smart home. Bez kabli, bez kucia w ścianach i w dowolnym tempie, zaczynając od funkcji, które uważasz za najważniejsze, i dodając kolejne urządzenia z czasem.

Od zwykłego mieszkania do smart home

Faza pierwsza

W pierwszej fazie automatyzacji mieszkania właściciele poszukiwali sposobu na inteligentne sterowanie systemem grzewczym zasilanym przez kocioł gazowy.

Co zostało zainstalowane?

 • Miniserver Go – mózg systemu, który po zainstalowaniu daje możliwość dodania dowolnego poziomu automatyzacji
 • Nano IO Air – służy do sterowania kotłem
 • Siłowniki – zostały dodane do każdego pomieszczenia, które wymagało indywidualnej kontroli temperatury

Jakie funkcje zyskali właściciele?

Kompleksowe sterowanie ogrzewaniem za pomocą aplikacji Loxone – pozwala na ustawienie dokładnego harmonogramu ogrzewania z uwzględnieniem różnych typów dni (dzień roboczy, wakacje itp.)

Regulacja temperatury w pomieszczeniu – teraz właściciele mogą ustawić odpowiednie temperatury dla poszczególnych pomieszczeń. Nie muszą już wybierać jednakowej temperatury dla całego mieszkania.

Dostęp zdalny – ogrzewaniem można sterować z dowolnego miejsca, dzięki czemu właściciele mogą je aktywować, jeśli wracają do domu wcześniej. Oznacza to, że po przyjeździe w mieszkaniu będzie zawsze panowała idealna temperatura.

Znaczne zmniejszenie zużycia gazu – domownicy odnotowali niższe o 40% rachunki za gaz.

Faza druga

Po udanym wdrożeniu sterowania ogrzewaniem właściciele chcieli pójść o krok dalej. Dodano inteligentne oświetlenie, inteligentny alarm antywłamaniowy, automatyzację żaluzji oraz integrację systemu klimatyzacji. W związku z tym, że mieli już Miniserver Go, potrzebne były tylko urządzenia peryferyjne.

Co zostało zainstalowane?

 • Sterowniki do automatycznych żaluzji
 • Przekaźniki do sterowania oświetleniem
 • IR Control Air – aby bezproblemowo zintegrować system klimatyzacji i telewizor z systemem Loxone
 • Czujniki obecności
 • Kontakty drzwiowe i okienne
 • Inteligentne gniazdka Smart Socket Air

Jakie funkcje zyskali właściciele?

Automatyczne żaluzje – co oznacza, że ​​automatycznie dostosowują się do położenia słońca. Pomagają również w pasywnym ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń. Jeśli w pokoju jest za zimno, ale świeci słońce, żaluzje zostaną automatycznie podniesione, aby spróbować ogrzać pomieszczenie przez nasłonecznienie. Jeśli w pomieszczeniu robi się zbyt ciepło, automatyka działa odwrotnie.

Automatyczna klimatyzacja – podobnie jak system ogrzewania, teraz również klimatyzacja jest inteligentnie zarządzana przez Loxone, co zapewnia właścicielom jeszcze lepszą kontrolę temperatury w ich mieszkaniu.

Inteligentny alarm włamaniowy – wielofazowy alarm włamaniowy, który natychmiast ostrzega właścicieli bez względu na to, gdzie się znajdują.

Automatyczne oświetlenie – oświetlenie w całym mieszkaniu jest sterowane w oparciu o obecność.

Sceny świetlne – w jadalni ustawiono wiele nastrojów oświetleniowych, które pasują do różnych scenariuszy i okazji. Skonfigurowano również „tryb kinowy”, który zasłania żaluzje, włącza telewizor i odpowiednio ustawia oświetlenie.

Sterowanie i monitorowanie urządzeń elektrycznych – dzięki inteligentnym gniazdkom Smart Socket wiele urządzeń elektrycznych w mieszkaniu jest podłączonych do systemu Loxone. Można również monitorować zużycie energii elektrycznej przez te urządzenia.

Funkcje centralne

Wychodząc z mieszkania, trzykrotne dotknięcie przycisku obok drzwi aktywuje tryb opuszczenia domu, który wywołuje następujące czynności:

 1. Wszystkie światła w mieszkaniu zostaną wyłączone.
 2. Żaluzje przejdą w tryb automatycznego zacieniania.
 3. Wszelkie włączone urządzenia elektryczne (takie jak telewizor) zostaną wyłączone.
 4. Alarm zostanie aktywowany.
 5. Jeśli w mieszkaniu są otwarte okna, osoba otrzyma powiadomienie push za pośrednictwem aplikacji Loxone, aby wiedziała, które to okno.

Tryb opuszczenia domu świetnie sprawdza się, gdy jesteś w pracy lub idziesz do sklepu. Jednak gdy wyjeżdżasz na dłuższy czas, możesz aktywować tryb wakacyjny. Umożliwi to między innymi symulację obecności, która codziennie ustawi rolety i oświetlenie tak, jakby ktoś był w domu – ma to zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Trzykrotne dotknięcie przycisku przy łóżku aktywuje tryb nocny. Spowoduje to wyłączenie wszystkich urządzeń oświetleniowych i elektrycznych w całym mieszkaniu. Aktywuje się alarm antywłamaniowy, co oznacza, że w przypadku otwarcia jakichkolwiek okien lub drzwi zewnętrznych zostanie uruchomiony alarm. Jeśli któryś z domowników wstanie w środku nocy, włączy się przyciemnione oświetlenie, które doprowadzi go do celu.

Ale to nie wszystko…

Touch Nightlight

W sypialni zainstalowano przycisk Touch Nightlight – jest to budzik, lampka nocna i intuicyjny przycisk w jednym. Pozwala właścicielom mieszkania w łatwy sposób sterować oświetleniem sypialni i żaluzjami oraz włączać tryb nocny.

Audioserver

W mieszkaniu wkrótce zostanie zainstalowany Audioserver Loxone i kilka głośników ściennych. To oczywiście zapewni właścicielom system multiroom audio, ale otworzy również drzwi do wielu innych funkcji, jakie oferuje Audioserver.

Bezprzewodowy, ale nie IoT

Chociaż Loxone Air jest technologią bezprzewodową, ważne jest, aby wyraźnie odróżnić ją od rozwiązań IoT (Internetu rzeczy). Po pierwsze, urządzenia IoT są zwykle jednowymiarowe, co oznacza, że są przeznaczone tylko do jednego celu. Podczas gdy wielowymiarowe produkty są sercem systemu Loxone, np. nasz przycisk Touch jest nie tylko przyciskiem, ale także czujnikiem temperatury i wilgotności.

Jeszcze ważniejszy może być fakt, że Loxone nie potrzebuje połączenia internetowego, aby działać efektywnie, a żadne dane nie są przechowywane w chmurze. Miniserver Loxone (w tym przypadku Miniserver Go) przetwarza całą logikę lokalnie, co oznacza,
że żadne dane nigdy nie opuszczają mieszkania. Jest to wyraźne przeciwieństwo rozwiązań IoT.