Od inteligentnych domów po automatykę budynkową i przemysłową


5. sierpnia 2020 in Kulisy

Co powiedzielibyście, gdyby na rynku pojawił się system sterowania i automatyzacji różnych urządzeń, który byłby niezawodny, a jednocześnie bardziej elastyczny, znacznie prostszy i tańszy niż obecnie najczęściej używane platformy?

Właśnie to wydarzyło się w ciągu ostatnich 10 lat w dziedzinie profesjonalnej automatyki domowej dzięki Loxone. Austriacki system szybko opanował ten segment. Obecnie można go znaleźć również w projektach budynków komercyjnych i użyteczności publicznej oraz specjalnych projektach automatyki (przemysł, rolnictwo itp.).

W czym leży siła tego systemu?

Loxone OS i Miniserver GO

Prostota

Główną motywacją do powstania Loxone była złożoność dostępnych wówczas platform automatyki domowej. Założyciele Thomas Moser i Martin Öller nie znaleźli odpowiedniego rozwiązania dla swoich domów i postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. Tak powstał Loxone. Prostota jest więc częścią DNA systemu.

Celem Loxone jest, aby każdy, kto potrafi wykonać tradycyjną instalację elektryczną, poradził sobie również z inteligentną. Jest to szczególnie widoczne w konfiguracji i wizualizacji. To, co jest „normalne robić przez cały dzień”, to w Loxone kwestia tylko kilku kliknięć. Sekret tkwi w potężnym narzędziu o nazwie Loxone Config, które jest dostępne bezpłatne, łącznie z regularnymi aktualizacjami.

Kluczowa jest tutaj gotowa logika, edytor wizualny i automatyzacja konfiguracji. W Config znajdują się gotowe
i sprawdzone bloki funkcyjne, na których pracują dziesiątki topowych programistów, siedzących tuż obok inżynierów projektujących sprzęt. Rezultatem jest idealna symbioza sprzętu i software’u, której nie znajdziesz nigdzie indziej.

Wspomniane bloki funkcyjne można dalej łączyć. Na przykład automatyzacja nawadniania polega na połączeniu trzech bloków i wprowadzeniu wymaganych wartości. Integrator nie potrzebuje własnego zespołu programistów ani znajomości języków programowania czy obsługi wiersza poleceń. Nowy pracownik będzie mógł zapoznać się z gotowymi projektami w ciągu jednego popołudnia.

Najlepsza wizualizacja
za darmo

Opracowanie zwykłej wizualizacji w postaci aplikacji mobilnej lub internetowej oraz interaktywnych diagramów kosztuje zwykle dziesiątki tysięcy złotych. Każdy projekt musi być dobrze udokumentowany, a każda zmiana jest rozpatrywana indywidualnie i wymaga wielu godzin pracy programisty. W Loxone wizualizacja jest generowana automatycznie dla wszystkich popularnych platform (Windows, Mac, iOS, Mac, Android, Linux i interfejs sieciowy). Działa bezpośrednio na Miniserverze (bez chmury: nie jest wymagany internet) i otrzymuje regularne aktualizacje, które są również bezpłatne. Można ją w każdej chwili zmodyfikować, posiada system uprawnień użytkownika i inne funkcje bezpieczeństwa. Sam użytkownik ma (w razie potrzeby) dużą swobodę personalizacji.

Chłodnia i wieżowiec

Loxone charakteryzuje się niesamowitą wszechstronnością zastosowania. Jest stosowany w takich projektach jak monitorowanie temperatury w chłodniach i wysyłanie raportów na e-mail po kompleksowe zarządzanie wieżowcami. W obu przypadkach jest to ten sam hardware, który skaluje się tylko zgodnie z potrzebami projektu. To skalowanie jest równie łatwe w przypadku istniejącego obiektu. Jeśli zostaną dodane nowe urządzenia, wystarczy dodać nowe moduły do ​​jednostki centralnej i zakończyć konfigurację.

Przykładowe projekty zrealizowane z Loxone:

 • Hotel we włoskich Alpach

 • Winiarnia w czeskim Brnie

 • Stadion piłkarski DVTK na Węgrzech

 • Ferma kur w Bawarii

 • Gospodarstwo rolne w Szwajcarii

 • Biurowiec LUV8 w Niemczech

 • Kompleks domków letniskowych w Austrii

 • Browar Hofstetten

 • Stara Salina w Bad Reichenhall

 • Siedziba Czerwonego Krzyża w Barcelonie

 • Ośrodek mieszkalnictwa wspomaganego Lebenshilfe w Austrii

 • Siedziba producenta materacy Träumeland 

 • Kompleks apartamentów Das Levels w Linzu

Potężną bronią systemu Loxone jest własny hardware. Dzięki temu jest w stanie zagwarantować doskonałą kompatybilność. Nie ma potrzeby aktualizować poszczególnych elementów. Firmware wszystkich urządzeń jest aktualizowany automatycznie wraz z aktualizacją konfiguracji. W przypadku nowych produktów jest w ten sposób zawsze zapewniona stuprocentowa interoperacyjność.

 

Praca w Loxone Config

We wstępie wspomnieliśmy o przystępności cenowej. Biorąc pod uwagę to, że Loxone wyrósł w kontekście domów, w których zwykle liczy się każdy grosz, jest znacznie tańszy w porównaniu do systemów w instalacjach komercyjnych.

Często doceniana jest wielkość i konstrukcja modułów Loxone. Może się to wydawać drobiazgiem, ale integratorzy chwalą fakt, że komponenty Loxone mieszczą się w standardowych szafach (nie jest wymagany stojak itp.) Na szynie din można umieścić maksymalnie 9 modułów (zwykle 2).

Loxone wykorzystuje między innymi własny interfejs komunikacyjny Air (bezprzewodowy) i Tree (magistrala kablowa). Motywacją do ich opracowania była niezadowalająca jakość i złożoność pracy z tzw. zestandaryzowanymi interfejsami, które często się zmieniają i nie można na nich w pełni polegać.

Software w różnych produktach

Dzięki pełnej kontroli nad rozwojem możliwe było osiągnięcie znacznie prostszej i bardziej elastycznej pracy oraz pełnej wydajności przy niższym koszcie. Wolna topologia okablowania Tree jest łatwa do rozbudowy a w domu zaoszczędzi nawet do 80% okablowania w porównaniu z klasyczną topologią gwiazdy. Na jednym kablu, który zaprojektowaliśmy specjalnie w tym celu (kabel Tree) znajduje się wszystko od przycisków, przez czujniki światła,
po aktor zacieniania – komunikacja i zasilanie.

Ponadto system jest również bardzo otwarty. Pozwala na wykorzystanie klasycznej topologii gwiazdy, sterowania binarnego, analogowego i LAN oraz za pomocą modułów rozszerzeń wielu popularnych protokołów, takich jak RS232, RS485, DALI, ModBus, IR, KNX, 1-Wire i innych. Indywidualne integracje są również powszechne. Zasadniczo Loxone może zarządzać setkami tysięcy urządzeń – do wszystkich, które wyraźnie się nie bronią, można znaleźć drogę, a konsultanci Loxone są do twojej dyspozycji w ramach bezpłatnego wsparcia.

Integralną częścią jest również otwarte API, które umożliwia wykorzystanie Loxone w specjalnych projektach.

Nouzový alarm: ukázka Configu

Wsparcie ze świata snów

Loxone jest dostępny w języku polskim: aplikacja, oprogramowanie konfiguracyjne, szkolenia, wsparcie techniczne przez telefon i e-mail oraz dokumentacja. Loxone przynajmniej dwa razy w miesiącu organizuje szkolenie lub webinarium w języku polskim.

W Loxone nie płaci się żadnych licencji za korzystanie ze sprzętu, narzędzia i aktualizacje oprogramowania. Nawet pierwsze Miniservery wyprodukowane 10 lat temu stale otrzymują nowe aktualizacje i nabywają nowe funkcje.

Większość produktów Loxone (z wyjątkiem dodatkowych akcesoriów) jest wytwarzana w Europie (oczywiście w sposób zrównoważony). Dowodem jakości systemu i siły Loxone jako potencjalnego partnera jest ponad 130 000 zrealizowanych projektów na całym świecie.

– Zostań partnerem Loxone –

Dołącz do grona
partnerów Loxone


Czy chcesz zaoferować swoim klientom wyjątkową automatyzację za pomocą Miniservera Loxone? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z silnej współpracy z Loxone, liderem na rynku automatyki budynkowej i domowej.