Łatwe sterowanie sauną

Emanuela Weiss
7. lutego 2020 in Dla Partnerów

Miniserver Loxone idealnie nadaje się do sterowania sauną. Świadczą o tym liczne projekty zrealizowane w domach jednorodzinnych, hotelach i ośrodkach odnowy biologicznej. Na podstawie naszego referencyjnego projektu „Bawaria” pokazujemy, jakich komponentów potrzebujesz i jak możesz wdrożyć sterowanie sauną dla swoich klientów.

Funkcje sterowania sauną

W projekcie „Bawaria” zaimplementowano następujące funkcje sterowania sauną:

 • Precyzyjna, niezależna od wydajności kontrola temperatury pieca do sauny
 • Monitorowanie temperatury sauny za pomocą czujnika na suficie
 • Korekta temperatury w celu wyrównania różnic temperatur
  w saunie (sufit i ławka)
 • Aktywacja oświetlenia sauny z funkcją klepsydry w aplikacji Loxone
 • System dźwiękowy z wbudowanymi głośnikami
 • Obsługa za pomocą Touch Surface zainstalowanego
  w ścianie sauny
 • Awaryjne wyłączenie sauny w przypadku przegrzania
 • Monitorowanie całkowitego obciążenia po aktywacji dodatkowych odbiorców, takich jak np. stacja ładowania samochodów Wallbox

Wymagane komponenty


Sterowanie sauną


Opcjonalne komponenty

Wdrożenie sterowania sauną i nie tylko

Piec do sauny jest sterowany przez przekaźniki i styczniki. Upewnij się, że posiadasz wystarczającą liczbę przewodów od dystrybutora sauny już na etapie budowy:

 • Do pieca (wysokie napięcie)
 • Do przycisku Touch Surface
 • Do oświetlenia
 • Do awaryjnego wyłączenia sauny
 • Do muzyki / głośników
 • Do wentylatorów

Do oświetlenia sauny w projekcie wykorzystano taśmy LED, które umieszczono pod ławką. Wodoodporne taśmy LED posiadają silikonową osłonę, która uwalnia zapachy w wysokich temperaturach. Z tego powodu stosuje się taśmy LED o klasie ochrony IP20. Aby chronić taśmy przed wilgocią i korozją, są one montowane na aluminiowej szynie.

Muzyka w saunie pochodzi z głośnika Loxone umieszczonego pod siedzeniem. W zależności od typu sauny występują w niej różne temperatury. Podczas instalacji głośnika Loxone należy zwrócić uwagę na odpowiednie zakresy temperatur zgodnie z naszą kartą danych.

Saunę obsługuje się za pomocą przycisku Touch Surface zainstalowanego w ścianie sauny. Z tej opcji można skorzystać pod warunkiem, że ściana nie jest zbyt gruba. W naszym przykładowym projekcie w ścianie wywiercono zarys przycisku, aby ułatwić zlokalizowanie obszarów dotykowych.

Sauna mit Saunasteuerung

Konfiguracja sterowania sauną

Nasze oprogramowanie konfiguracyjne, Loxone Config, oferuje własny moduł do sterowania sauną. Aby sterować piecem do sauny, podłącz czujnik temperatury do wejścia AI, a wyjścia do pieca do sauny. Alternatywnie blok posiada również wyjście analogowe (AQ) do sterowania za pomocą sygnału sterującego (np. za pomocą sterownika tyrystorowego).

Konfiguration der Saunasteuerung

Należy pamiętać, że w saunie mogą wystąpić różne temperatury. Często na siedzeniu jest chłodniej niż przy czujniku temperatury znajdującym się na suficie. Loxone wykorzystuje funkcję korekcji temperatury (parameter Tc modułu) i wyrównuje temperaturę na siedzeniu np. do 90°C.

W projekcie referencyjnym, w momencie aktywacji sauny (funkcja klepsydry), zmienia się barwa oświetlenia w saunie i gaśnie światło w łazience. Po 15 minutach światło pod prysznicem włącza się automatycznie.

Możliwa jest również integracja wentylatora lub suszenia. W naszym projekcie referencyjnym te dwie funkcje nie są używane, ponieważ w saunie znajduje się okno.

W saunie zastosowano kilka środków bezpieczeństwa związanych z wyłączeniem awaryjnym: ogranicznik temperatury, zwany w skrócie STB, jest standardowo instalowany w każdej saunie. W naszym przykładzie STB posiada maksymalną temperaturę ustawioną na 145°C. Po jej osiągnięciu piec się wyłącza.
Oprócz mechanicznego bezpiecznika sterowanie sauną zostało skonfigurowane w taki sposób,
że wyłącza się automatycznie po 120 minutach bez wykrycia ruchu w łazience. Jako kolejny środek bezpieczeństwa zastosowano wyłącznik awaryjny z limitem temperatury 120°C. Miniserver stale monitoruje temperaturę w saunie i automatycznie wyłącza piec po osiągnięciu tego limitu.

W projekcie „Bawaria” w garażu zainstalowano stację ładowania samochodów. W związku z czym w domu znajdują się dwa odbiorniki energii elektrycznej o dużych obciążeniach. Miniserver monitoruje całkowite obciążenie, aby nie doszło do przeciążenia. Jeśli sauna jest aktywna, działanie stacji ładowania samochodów jest chwilowo ograniczone.

Jeżeli klient posiada piec do sauny z parownikiem, możliwe jest ustawienie różnych trybów pracy,
np. fińska, ziołowa, kąpiel parowa lub kąpiel w gorącym powietrzu.

Aktywacja za pośrednictwem aplikacji Loxone

Aplikacja Loxone jest bezpłatna, a wizualizacja jest tworzona automatycznie wraz z konfiguracją
w Loxone Config. Za pomocą aplikacji klienci mogą aktywować lub dezaktywować saunę (nawet
z większej odległości), dostosować temperaturę, uruchomić klepsydrę i wiele więcej.

App zur Saunasteuerung

Kontrola sauny w każdym rodzaju projektu

Sterowanie sauną można wdrożyć za pomocą Loxone w każdym projekcie – w domu jednorodzinnym, ale również w hotelu. Dzięki swojej wszechstronności technologia Loxone potrafi dostosować się do różnych wymagań. Świetnym przykładem jest na przykład luksusowa wioska domków letniskowych „Chaletdorf Auszeit”, w której Loxone zautomatyzował zewnętrzne wanny. Jeśli chcesz wdrożyć dodatkowe funkcje dla swoich klientów, takie jak integracja kontaktu drzwiowego z drzwiami sauny, możesz to osiągnąć za pomocą Loxone Config i odpowiedniego produktu.

Nie jesteś jeszcze partnerem Loxone?

Chcesz oferować swoim klientom inteligentną automatyzację budynku, zbierać ich entuzjastyczne referencje
i zwiększać swoje zyski?

Skorzystaj z oferty współpracy z liderem na rynku profesjonalnych systemów automatyzacji budynkowej i rozwiń swoją działalność jako partner Loxone!