Jak zautomatyzować klimatyzację w domu? Loxone oferuje inteligentne rozwiązanie

Emanuela Weiss
21. czerwca 2023 in Know How

Inteligentne sterowanie klimatyzacją nie oznacza harmonogramu wywieszonego na lodówce, który przypomina kiedy, gdzie i jaką temperaturę należy ustawić. Inteligentne chłodzenie dba samo o siebie, dzięki czemu ty nie musisz się niczym przejmować. Kiedy wracasz do domu po całym dniu w pracy, w budynku już panuje temperatura, w której czujesz się najlepiej. Dzięki nowemu AC Control Air zawsze komfortowe wnętrze oznacza również 30% niższe zużycie energii – jak jest to możliwe?

Dzięki chłodzeniu możemy cieszyć się domowym komfortem nawet w upalne dni. Sterowanie klimatyzacją może być jednak czasem uciążliwe i denerwujące. Na szczęście istnieje inny sposób, aby utrzymać w domu idealną temperaturę bez nieprzyjemnych wahań i kłopotliwego manipulowania sterownikami.

Prawdziwie inteligentna klimatyzacja jest zautomatyzowana i połączona z innymi technologiami w celu stworzenia harmonijnego systemu w domu. Przykład? Klimatyzacja współpracująca z zacienianiem. Żaluzje elektryczne mogą również regulować temperaturę. Zasłonięte okna pomagają klimatyzacji w chłodzeniu. Zautomatyzowany dom sam zdecyduje, w jaki sposób najefektywniej wykorzystać wszystkie dostępne technologie, aby osiągnąć określoną temperaturę. I robi to w każdym pomieszczeniu oddzielnie.

Odpoczynek w klimatyzowanym pomieszczeniu
Tip

Nasza rada:
Nie musisz dopłacać za specjalne klimatyzatory lub dodatkowe moduły. Zdecydowana większość konwencjonalnych klimatyzatorów może być łatwo zintegrowana z uniwersalnym systemem Loxone (Gree, Toshiba, Fujitsu, Daikin, Mitsubishi – sprawdź kompatybilność tutaj). Dzięki połączeniu technologii można uzyskać wiele dodatkowych funkcji za podobną cenę.

Klimatyzacja posiada znacznie więcej inteligentnych funkcji. Chociaż pracuje zgodnie z zaprogramowanymi trybami, potrafi też przewidywać i reagować na bieżące warunki. Dzięki swojej logice, rozpoznaje zapotrzebowanie na chłodzenie w danej chwili. Uczy się, jak długo i w jakich warunkach trwa proces chłodzenia, aby osiągnąć idealną temperaturę dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna. Tryby można zmieniać, na przykład przed wyjazdem na wakacje.

Zdalny dostęp jest ogromną zaletą. Klimatyzatorem możesz intuicyjnie sterować za pomocą aplikacji mobilnej i w pełni wykorzystać wszystkie jego funkcje. Użytkownik ma wgląd w temperatury i ustawienia w każdym pomieszczeniu, a także może przeglądać statystyki. A jeśli wystąpi problem z systemem, natychmiast otrzyma powiadomienie.

Funkcje można dodatkowo rozszerzyć poprzez zastosowanie kontaktów na oknach i drzwiach. Klimatyzacja wyłącza się automatycznie po otwarciu okien, ponieważ włączona klimatyzacja i otwarte okna po prostu nie idą w parze. Krótko mówiąc, inteligentne chłodzenie daje o wiele więcej możliwości niż klasyczne sterowanie klimatyzacją za pomocą wifi.

Mockup – Temperatury
Mockup – Harmonogram

Jak sterować klimatyzacją? Bezstresowo

Zapomnij o bieganiu po domu i skomplikowanym sterowaniu. Nie ma potrzeby stosowania szeregu pokręteł na ścianach. Na niektórych sterownikach trzeba za każdym razem wpisywać temperaturę od nowa. Dodatkowo, trzeba w nich wymieniać baterie. Można też wybrać Loxone, gdzie wystarczy ustawić harmonogram w aplikacji, aby utrzymać temperaturę. Wtedy klimatyzacja (oraz zacienianie, ogrzewanie i inne technologie) będą działać bez twojej ingerencji. W domu zawsze będzie panować idealna temperatura.

Im więcej sterowników, tym więcej zmartwień. Loxone zastąpi szereg elementów sterujących i przejmie na siebie obowiązki związane z kontrolą klimatyzacji. W przeciwieństwie do ciebie, ma na to czas. Automatyczna klimatyzacja rozwiązuje problem skomplikowanego sterowania. Jednocześnie aplikacja pozwala ci w każdym momencie przejąć kontrolę i dokonywać zmian. Co więcej, nie jest to tylko jednofunkcyjna aplikacja do sterowania klimatyzacją przez wifi.

Od niedawna sterowanie klimatyzatorem i osiągnięcie wydajności na najwyższym poziomie stało się jeszcze prostsze. Wraz z premierą AC Control Air użytkownicy Loxone otrzymują bezprecedensowy komfort przy zerowym wysiłku. W upalne letnie dni może się to okazać najlepszą inwestycją, jaką możemy sobie zafundować. Dzięki modułowi AC Control Air osiągamy samoczynnie ustawiającą się (naturalnie predefiniowaną) temperaturę optymalną przy równoczesnym energooszczędnym działaniu jednostki klimatyzacyjnej. Zyskujemy aż 30% oszczędność energii, co w obecnych czasach jest na wagę złota, równocześnie przyczyniając się do bardziej ekologicznego funkcjonowania naszego budynku. Więcej szczegółów dotyczących AC Control Air znajdziesz tutaj.

Czas na twój projekt

Wszechstronny i rozszerzalny system Loxone potrafi kontrolować nie tylko temperaturę, ale również oświetlenie, zabezpieczenia, system podlewania ogrodu czy dostępu do domu. A w jaki sposób mógłby pomóc tobie?

Porozmawiajmy o tym razem! Zostaw nam swoje dane kontaktowe i kilka szczegółów dotyczących twojego projektu. Chętnie udzielimy ci bezpłatnej prezentacji wszystkich funkcji Loxone dostosowanych do twoich potrzeb. Możesz też odwiedzić nas osobiście w jednym z naszych salonów.

Kontrola klimatyzacji z Loxone dla techników, elektryków, instalatorów i specjalistów

Co gdybyśmy ci powiedzieli, że dzięki Loxone możesz błyskawicznie podłączyć i zaprogramować inteligentną kontrolę klimatyzacji? I nie tylko to, ale ustawić cały dom w kilka godzin?

Najpierw wyjaśnijmy sobie, co właściwie trzeba zaprogramować. Prawdę mówiąc niewiele. W Loxone wszystkie popularne smart funkcje są już zaprogramowane.

Dla Partnerów Loxone programowanie naszego systemu jest bardziej kwestią planowania projektu i dostosowania go do indywidualnych wymagań klienta. Nie zrozum nas źle, system Loxone nie jest prosty i ograniczony do kilku podstawowych funkcji (każdy z naszych partnerów ma przydzielonego trenera do pomocy). Wartość dodana, jaką uzyskuje się dzięki czasowi zaoszczędzonemu na programowaniu i tworzeniu zaawansowanych funkcji systemu, jest jednak ogromna.

Jak sterować klimatyzacją?

Podstawą jest komunikacja z klimatyzacją. Ta najczęściej jest możliwa dzięki AC Control Air. To kompaktowy moduł, który przejmuje kontrolę nad klimatyzacją zamiast konwencjonalnego pilota zdalnego sterowania.

Dalej mamy IR Control Air, który potrafi pracować z sygnałami podczerwieni jak pilot do klimatyzatora, Modbus, RS 232, RS 485 oraz polecenia sieciowe. Wszystko jest obsługiwane przez naszą centralną jednostkę sterującą w stylu PLC – Miniserver. Przeważnie sterujemy klimatyzacją w pełni automatycznie, ale możliwe jest również sterowanie za pomocą telefonu z dowolnego miejsca na świecie… Z plaży na Bahamach i z własnego łóżka.

Specjalista przy komputerze

Następnie przychodzi czas na programowanie. Do automatycznego sterowania temperaturą w pomieszczeniu służy tzw. blok IRC (inteligentny regulator pomieszczeniowy). Dba o utrzymanie temperatury w pomieszczeniu wykorzystując wszystkie dostępne źródła zgodnie z ich priorytetami (do 3 źródeł ogrzewania, do 2 źródeł chłodzenia i automatyczne zacienianie). IRC stale uczy się, jak długo trwa ogrzanie pomieszczenia, a jak długo jego schłodzenie. Przełącza pomiędzy trybami oszczędzania energii i komfortowym (wersja 14.2 Loxone Config umożliwia tworzenie dodatkowych trybów) na podstawie obecności osób w pomieszczeniu i kalendarza oraz wysyła żądania do centralnego źródła ogrzewania/chłodzenia (jeśli istnieje). Celem IRC jest zapewnienie zawsze optymalnej temperatury w odpowiednim czasie. Eliminuje konieczność ręcznego sterowania klimatyzacją.

Funkcje użytkownika to nasz trzeci punkt. W IRC możliwe jest ustawienie różnych trybów użytkownika, które mają indywidualne harmonogramy temperatur. Na przykład tryb wakacyjny jest aktywowany zgodnie ze świętami z polskiego kalendarza i utrzymuje temperaturę zgodnie z ustawieniami. W dni powszednie ponownie przestawia się na inny tryb. IRC wraz z regulacją centralnego źródła ciepła nie ma problemu z regulacją strefową. Sterowaniem systemami grzewczymi z zasobnikami itp.

Ustawienie tych funkcji przez Partnera Loxone nie jest kwestią kilkudziesięciu godzin rutynowego programowania. Dzięki temu mogą zdążą zrobić znacznie więcej i nie muszą ograniczać się do klimatyzacji. Partnerzy często wykonują kompletne inteligentne instalacje, od ogrzewania i chłodzenia po multiroom audio, zabezpieczenia, a nawet nawadnianie. Loxone przejmuje całą kontrolę, a ty możesz rozszerzyć zakres swojej działalności. Inteligentne instalacje elektryczne to już nie tylko kwestia budynków i domów kosztujących miliony złotych.

Ikona elektryk

Brzmi interesująco?

Aby zostać certyfikowanym Partnerem Loxone, należy spełnić określone wymagania. Zostaw poniżej swoje dane kontaktowe, aby omówić z nami możliwości współpracy. Chętnie odpowiemy na wszystkie twoje pytania.