Home office: jak stworzyć idealne warunki do pracy?


24. marca 2020 in Know How

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19, wiele firm obecnie wysyła swoich pracowników na tzw. home office. W tych okolicznościach praca zdalna jest ważną częścią świata pracy. Dzięki inteligentnej technologii Loxone, można optymalnie przystosować swój dom do pełnienia obowiązków zawodowych. W poniższym wpisie dzielimy się czterema wskazówkami, z których dowiesz się, jak polepszyć koncentrację i dobre samopoczucie w domowym biurze.

1. Oświetlenie w home office

Miejsce pracy musi być odpowiednio jasne i posiadać dobre oświetlenie. Dużą zaletą są w tym przypadku duże okna. Najczęściej decydujemy się na połączenie światła naturalnego
i sztucznego, aby stworzyć idealne oświetlenie do pracy w domowym biurze. Eksperci zalecają, aby natężenie oświetlenia w miejscu pracy wynosiło co najmniej 500 luksów (mierzone na wysokości biurka, różni się w zależności od wykonywanej czynności).

 

Stała kontrola światła

Dzięki czujnikom jasności wbudowanym w nasze czujniki ruchu możesz mierzyć natężenie oświetlenia, a tym samym odpowiednio regulować sztuczne światło, jeśli na zewnątrz jest zbyt ciemno. Z technicznego punktu widzenia nazywa się to stałą kontrolą światła. Funkcję można skonfigurować za pomocą logiki w Loxone Config.

Ciekawostka: Następna wersja Loxone Config będzie zawierać własny moduł do stałej kontroli światła.

Oświetlenie dobowe

Dobowy system oświetlenia staje się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny. To sztuczne światło wzorowane na naturalnym świetle słonecznym i biorytmie człowieka. Oprawy zmieniają temperaturę barwową w ciągu dnia. Rano imitują wschód słońca czerwonawym światłem. W ciągu dnia przeważa światło dzienne z większą ilością niebieskiego. Tego typu oświetlenie zbawiennie wpływa na naszą koncentrację oraz zapobiega zmęczeniu.

Temperatura barwowa

Światła, które potrafią zmieniać temperaturę barwową, są bardzo drogie
i dlatego rzadko są wykorzystywane w biurach i domach. Ze spotami LED RGBW Loxone lub oprawą sufitową LED RGBW możesz stworzyć podobny efekt, mieszając ciepłe białe i kolorowe światło, unikając wysokich wydatków na lampy. Nasza aplikacja oferuje własne spektrum światła dziennego, za pomocą którego możesz wybrać kolor światła od niebieskawego do żółtego / czerwonawego i zdefiniować sekwencje kolorów.

2. Optymalny klimat w pomieszczeniu do koncentracji nad pracą

Klimat w pomieszczeniu ma duży wpływ na nasze samopoczucie i wydajność. Do pracy siedzącej przy niewielkim wysiłku fizycznym zaleca się temperaturę pokojową od 19 do 25°C. Wilgotność względna w miejscu pracy powinna wynosić od 40 do 70 procent. Sterowanie ogrzewaniem Loxone uczy się i wie, kiedy należy wydać polecenie ogrzewania, aby temperatura pokojowa została osiągnięta w żądanym czasie. Wystarczy raz ustawić wysokość temperatury w home office

Dopływ świeżego powietrza

Dopływ świeżego powietrza ma również znaczący wpływ na klimat w pomieszczeniu. Jeśli zawartość dwutlenku węgla (zawartość CO2) w miejscu pracy jest zbyt wysoka (> 1000 ppm), mogą wystąpić objawy, takie jak zmęczenie, ból głowy i spadek koncentracji. Zgodnie ze standardem UE zawartość CO2 poniżej 800 oznacza wysoką jakość powietrza w pomieszczeniu.

Czujnik klimatu pomieszczenia Tree pomaga w określeniu odpowiedniego czasu na wentylację pomieszczenia. Mierzy precyzyjnie temperaturę, wilgotność i zawartość CO2, a następnie przekazuje wszystkie informacje do Miniservera. Czujnik klimatu pomieszczenia Air, przycisk Touch oraz Touch Pure również dbają o odpowiednią temperaturę i wilgotność w miejscu pracy.

Podstawowa wentylacja

Aby uzyskać optymalny klimat w domowym biurze, zaleca się również zwiększenie podstawowej wentylacji. Miniserver Loxone robi to automatycznie: po wykryciu obecności w biurze (za pomocą czujnika ruchu) wentylacja jest odpowiednio regulowana.

3. Elementy sterujące w home office

Touch Pure Air, Touch Nightlight Air i Remote Air to elementy sterujące, które można postawić na biurku i zawsze mieć w zasięgu ręki. Mimo, że inteligentny dom automatycznie wykonuje za nas większość czynności, w niektórych sytuacjach może być wymagana nasza interwencja. W tym zadaniu równie dobrze sprawdza się aplikacja Loxone na komputer lub smartfon. Bądź jednak ostrożny, telefon na biurku strasznie rozprasza uwagę 😉

Wyjątkowy produkt: Touch Surface przekształca meble w powierzchnie sterujące. Dzięki niemu każde biurko może stać się unikalnym panelem sterującym. 

Touch Pure Air jest idealnym produktem do umieszczenia na biurku, ponieważ pewnie opiera się na powierzchni dzięki gumowym nóżkom.

4. Muzyka do pracy

Jeden z plusów pracy zdalnej? Ulubioną muzyką można wreszcie cieszyć się na głośnikach, a nie na słuchawkach. Jeśli nie możesz skupić się przy popularnych hitach, polecamy składankę z gatunku Koncentracja na Spotify. Spotify można zintegrować z Music Serverem w zaledwie kilku krokach.

Podziel się swoimi pomysłami

Czy masz pomysły, w jaki sposób automatyzacja może przyczynić się do koncentracji na pracy w domu? Prześlij nam swoje pomysły na [email protected]. W ciągu następnych dni będziemy omawiać kolejne tematy
i podzielimy się swoimi przemyśleniami na blogu.

Wgląd w biura domowe Loxonautów: