Green Deal? Bez automatyzacji zacieniania się nie uda. Oszczędź aż do 60%


18. października 2022 in Know How

Automatyczne zacienianie powinno grać kluczową rolę w ograniczaniu emisji z budynków, a tym samym w walce ze zmianą klimatu. Tak wynika z badania Guidehouse, którego wyniki zostały opublikowane wiosną tego roku przez ES-SO (European Solar Shading Organisation). Automatyczne sterowanie technologią zacieniania jest dziś łatwo dostępne. Czy go natomiast używamy? I jaki jest potencjał w tym rozwiązaniu?

Europejski Zielony Ład staje się faktem, bez względu na to, czy jesteśmy za, przeciw, czy po prostu nie mamy zdania. W nadchodzących latach i dekadach będziemy musieli nauczyć się żyć zgodnie z jego założeniami. Znajdą one odzwierciedlenie w rolnictwie, energetyce, transporcie, żywności, przemyśle, innowacjach… oraz renowacji i budowie budynków, aby były jak najbardziej energooszczędne.

To właśnie budynki będą pod szczególną kontrolą władz. Budynki zużywają obecnie 40% energii w Europie i odpowiadają za 36% produkcji CO2 w UE. Celem Zielonego Ładu jest ich dekarbonizacja, która powinna znacząco przyczynić się do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Zużycie energii przez budynki

Z czym budynki mają problem?

Tylko 1% europejskich budynków jest obecnie remontowanych w celu zmniejszenia zużycia energii (infografika UE). 

Trzeba więc ruszyć z miejsca, aby szybciej osiągnąć założone cele. Przyspieszenie dekarbonizacji ma fundamentalne znaczenie np. dla ożywienia gospodarki i rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego. Dwie trzecie europejskich budynków nie są obecnie energooszczędne, a wiele z nich jest zamieszkanych przez rodziny o niskich dochodach. Renowacja tym bardziej jest konieczna dlatego, że w 2050 roku około 85-95% istniejących obecnie budynków w UE nadal będzie stać.

Zacienianie to ważna kwestia

Jedną z przyczyn wysokiego zużycia energii przez budynki jest ich przegrzewanie, a co za tym idzie – konieczność optymalizacji temperatur wewnętrznych. Często osiąga się to poprzez aktywne chłodzenie – klimatyzację, wentylatory, chłodzenie z rekuperacją…

Jednocześnie wciąż nie docenia się znaczenia zacieniania, które samo w sobie może znacznie schłodzić wewnętrzne przestrzenie budynków za ułamek kosztów. Zależy to jednak od rodzaju zacieniania i (jak dowiemy się później) jego sterowania.

Wnętrze najlepiej osłonić zewnętrznym zacienieniem, które odbija ciepło na zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem są frontowe żaluzje na okna, które w przeciwieństwie do rolet czy markiz, pozwalają na uchylanie listew, a tym samym mogą jednocześnie odbijać ciepło i wpuszczać wystarczającą ilość światła.

Zacienianie w biurze

Fakt: Sterowanie ręczne jest niewygodne

W obecnych czasach sterowanie zewnętrznym zacienianiem odbywa się głównie w sposób elektryczny – nie ma potrzeby stosowania sznurków i pętli. Niestety, właśnie to elektryczne sterowanie często kłóci się z zaletami technologii prawdziwie inteligentnego zacieniania. W dużym (na przykład administracyjnym) budynku, po którym porusza się wiele osób, niektórzy nie chcą mieć nic wspólnego ze sterowaniem skomplikowanymi przyciskami, podczas gdy inni, przeciwnie, na zmianę dokonują przypadkowych regulacji. Ręczne sterowanie technologią cieniowania rzadko prowadzi do wysokiej wydajności i oszczędności energii.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Oregonie w 2017 r. skupiło się na ręcznym sterowaniu zacienianiem w sześciu dużych budynkach komercyjnych. 51% użytkowników ani razu nie zmieniło położenia żaluzji okiennych. Tylko 6% użytkowników aktywnie dostosowywało zacienianie każdego dnia, 24% użytkowników w zależności od pory roku, a pozostałe 20% dostosowywało żaluzje tylko raz lub około raz na rok. Inne badanie przeprowadzone przez firmę Pacific Gas and Electric Company z siedzibą w Kalifornii wykazało, że użytkownicy pozostawiają rolety otwarte albo zamknięte przez kilka dni lub miesięcy tylko dlatego, że nie mają łatwego dostępu do sterowania albo wprowadzanie zmian jest dla nich zbyt skomplikowane. Wszystko to skutkuje nieoptymalnymi warunkami wewnątrz pomieszczeń.

(Źródło: CABA: Impacts of Automated Shading in Building Projects)

pracovník za zastíněným stolem

Automatyzacja drogą do wydajności i czystszego powietrza

Automatyzacja znacznie rozwija tradycyjną elektryczną kontrolę zacienienia. Niestety, jak zauważa Shady Attia, profesor zrównoważonej architektury i technologii budowlanej na Uniwersytecie w Liège (Belgia), „obecnie mniej niż 50% budynków jest wyposażonych w technologię zacieniania, a duża część z nich nie jest zautomatyzowana”.

Zmniejsz zużycie nawet o 60%

Do powyższego wniosku doszła firma Guidehouse podczas prezentacji wyników badań naukowych. Badanie sprawdza, ile emisji i środków finansowych można zaoszczędzić w przyszłości, jeśli automatyczne zacienianie budynków miałoby pierwszeństwo przed aktywnym chłodzeniem. Wyniki są imponujące:

 

 • Technologia inteligentnego zacieniania może zmniejszyć zużycie energii chłodniczej w europejskich budynkach nawet o 60% do 2050 r., pomimo zmiany klimatu i rosnących temperatur.

 

 • Ma potencjał, aby zapobiec emisji do 100 milionów CO2 i zaoszczędzić do 285 miliardów euro.
graf spotřeby
Według organizacji ES-SO (European Solar Shading Organization), która zleciła badanie, istnieje potrzeba rozszerzenia technologii automatycznego zacieniania. Dlatego stara się ona, aby problem został uwzględniony w dyrektywie EPBD (europejska dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków). W ciągu najbliższych 30 lat budynki zaoszczędziłyby ogromne ilości energii i znacząco przyczyniłyby się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ile budynków będzie wymagało aktywnego chłodzenia?

graf vývoje
Co więcej, badanie IVRSA (Industrial Association of Roller Shutter Sun Shading Automation) wykazało, że odpowiednia kombinacja okien i automatycznego zacieniania może zaoszczędzić do 50% energii chłodniczej i do 30% energii grzewczej w porównaniu z oknami bez systemów zacieniających. To zapobiegłoby milionom ton emisji CO2.

Zalecenia ekspertów:

Technologia zacieniania jest o wiele lepszym rozwiązaniem dla naszej planety niż klimatyzacja i istnieje pilna potrzeba rozważenia zautomatyzowanej technologii zacieniania, aby budynki były bardziej odporne na zmiany klimatu i energooszczędne. «
Shady Attia
profesor
Automatyzacja to z jednej strony warunek, a z drugiej gwarancja wykorzystania potencjału oszczędności! Na nią powinny odpowiadać przyszłe standardy projektowania. «

 

badanie IVRSA
Oprócz kwestii pozytywnego wpływu na klimat możemy także z innej, praktycznej strony odwołać się do wspomnianego badania CABA, które oprócz podkreślenia optymalnej regulacji temperatury, zwraca też uwagę na bardziej spójne, równomierne doświetlenie przestrzeni światłem dziennym oraz w związku z tym na pozytywne konsekwencje dla komfortu i produktywności użytkowników budynku.

Obecne wskaźniki sugerują, że automatyczne zacienianie będzie cały czas się rozwijało w najbliższych latach i pomoże spełnić standardy zarówno budynków komercyjnych, jak i gospodarstw domowych.

Bądź gotowy na zmiany!

Jak dokładnie działa automatyczne zacienianie i jak je zdobyć? Zaoszczędź i przyczyń się jednocześnie do redukcji emisji!

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.