Czym są inteligentne biura?


4. listopada 2020 in Know How
Nie tylko domy mogą być inteligentne. Wiele firm, budynków użyteczności publicznej, restauracji czy hoteli stawia w dzisiejszych czasach na automatyzację obecnych w nich technologii. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem, żaluzjami, oświetleniem
i klimatyzacją pozwala łatwo stworzyć odpowiednie warunki do pracy bez potrzeby ingerencji człowieka. Z kolei inteligentny system dostępu do budynku połączony z systemem płatności w stołówce znacznie ułatwia prowadzenie firmy. Do tego alarm, możliwość odtwarzania komunikatów głosowych w wybranych pomieszczeniach, zarządzanie i oszczędne zużycie energii – wszystko to zachęca inwestorów do korzystania z nowoczesnych rozwiązań automatyki budynkowej. W tym artykule przyjrzymy się bliżej inteligentnym biurom, możliwościom ich automatyzacji i smart funkcjom, które najbardziej chwalą sobie inwestorzy.
Biuro architektoniczne Steinke+Zils GbR

Inteligentne biuro – co to jest?

Inteligentne biuro to przestrzeń do pracy wyposażona w system automatyki budynkowej, który w inteligentny sposób steruje różnymi technologiami na terenie budynku oraz w jego okolicy. Zadaniem takiego systemu jest zautomatyzowanie procesów i czynności, które w normalnych warunkach musiałyby być wykonywane manualnie przez człowieka, oraz zwiększenie ich precyzyjności i wydajności. Oprócz tego inteligentny system automatyzacji budynkowej dba o jak najbardziej oszczędne działanie pod względem zużycia energii. Zapewnia płynną i świadomą współpracę technologii i urządzeń, dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji, kiedy na przykład w pomieszczeniu z otwartymi oknami uruchamia się klimatyzacja. Jest wrogiem urządzeń pozostawionych w trybie czuwania. Inteligentne biuro w pierwszej kolejności zawsze wykorzysta energię naturalną – ciepło emitowane przez słońce do ogrzewania wnętrza, światło naturalne do oświetlenia – a dopiero później zdecyduje się na uruchomienie ogrzewania czy włączenia sztucznych źródeł światła. Inteligentna automatyka w firmie oszczędza czas, ułatwia pracę oraz minimalizuje koszty utrzymania biura.

Korytarz biura z tabletem na ścianie

Jak to wygląda w praktyce,
czyli co da się zautomatyzować?

Oświetlenie sprzyjające pracy

Smart biuro to miejsce, w którym zawsze panują idealne warunki do pracy. W oparciu o porę dnia i obecność pracowników automatycznie dostosowywane jest natężenie
i temperatura barwowa światła. Pojedyncze kliknięcie na przycisk na ścianie spowoduje zmianę sceny świetlnej. Dzięki temu nie trzeba sterować kilkunastoma osobnymi światłami. Z tej funkcji skorzysta na przykład ekipa sprzątająca, która wymaga do pracy bardziej intensywnego światła czy też pracownicy w trakcie imprez integracyjnych po godzinach.

Oświetlenie biura
Oświetlenie korytarza

Klimat zwiększający produktywność

Temperatura, wilgotność i zawartość CO2 w powietrzu ma duży wpływ na samopoczucie i wydajność pracowników. Jeśli zawartość dwutlenku węgla w miejscu pracy jest zbyt wysoka (> 1000 ppm), mogą wystąpić objawy, takie jak zmęczenie, ból głowy i spadek koncentracji. Aby uzyskać optymalny klimat w biurze, inteligentny system nieprzerwanie mierzy wspomniane wartości za pomocą czujników
i automatycznie dostosowuje ogrzewanie i wentylację.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zabezpieczenia odgrywają ważną rolę w inteligentnym biurze. Alarm uruchamia się automatycznie, na przykład 30 minut po ostatnim zarejestrowanym ruchu w budynku, a wyłącza wraz z przyjściem pierwszego pracownika rano do pracy. Przy aktywacji alarmu budynek natychmiast zareaguje migającymi światłami, odsłonięciem żaluzji
i głośnym sygnałem dźwiękowym. Ostrzeże właściciela wysyłając powiadomienie na telefon a dodatkowo może również wykonać połączenie telefoniczne na dowolny numer (firma ochroniarska, policja).

Żaluzje współpracujące ze słońcem

Inteligentny system zacieniania reguluje temperaturę wewnątrz biura na podstawie położenia słońca i jego natężenia. Jeśli temperatura jest zbyt niska – żaluzje pozostają w górze. W momencie, kiedy pożądana temperatura zostanie osiągnięta – uruchamia się aktywne zacienianie. Lamele żaluzji automatycznie regulują swój kąt nachylenia, aby wpuścić do środka jak najwięcej światła i jak najmniej ciepła. Jest to niezwykle ekonomiczny sposób na regulację temperatury wewnętrznej (o wiele tańszy niż aktywna klimatyzacja). Biorąc pod uwagę rosnące wymagania wobec właściwości ekonomicznych budynków (zwłaszcza ze strony UE), prawdopodobnie wkrótce będzie to konieczność.

Zintegrowana metoda dostępu i płatności

Zastosowanie automatyki w pomieszczeniach biurowych przynosi ze sobą również wiele inteligentnych funkcji, z których pracownicy mogą korzystać na co dzień. Przykładem są bezgotówkowe płatności w stołówce za pomocą NFC (breloka, naklejki). Za pomocą przypisanego chipa NFC pracownicy mogą również uzyskać dostęp do budynku i otworzyć swoje szafki. W przypadku utraty breloka, można go łatwo usunąć z systemu za pomocą aplikacji i dodać nowy.

Klawiatura kodowa NFC z brelokiem

Muzyka stwarzająca nastrój

Wraz z przyjściem pierwszego pracownika do pracy, muzyka w biurze włącza się automatycznie. System multiroom audio pozwala na stworzenie nieograniczonej liczby stref muzycznych na terenie budynku. Inne źródło może być odtwarzane w biurze, inne w kuchni, a jeszcze inne w łazienkach. Inteligentny system pozwala również na odtwarzanie komunikatów text-to-speech informujących o ważnych zdarzeniach oraz na nagrywanie i odtwarzanie własnych wiadomości głosowych w wybranych strefach, np. spotkanie zespołu za 5 minut.

Optymalne zużycie energii

Inteligentny system automatyki budynkowej jest w stanie rozpoznać obecność ludzi w pomieszczeniach, dzięki czemu aktywuje oświetlenie, muzykę i ogrzewanie tylko w razie potrzeby. Jeżeli biuro posiada własną instalację fotowoltaiczną i akumulatory,
w pierwszej kolejności wykorzysta własną energię. Wieczorem wszystkie monitory
i inne urządzenia w trybie czuwania są odłączane od sieci za pośrednictwem przełączanych gniazdek. Biuro przechodzi w tryb uśpienia i oszczędza energię. Zużycie energii elektrycznej jest rejestrowane w całym budynku, co pozwala na opracowanie sposobów oszczędzania energii i zoptymalizowanie jej zużycia.

Inteligentne biuro

To dopiero początek…

Automatyka budynkowa oferuje nieskończenie wiele sposobów na ułatwienie codziennej pracy i utrzymanie biura. Inteligentne funkcje, o których wspomnieliśmy, to tylko najczęściej wybierane rozwiązania przez inwestorów, jednak ich lista jest jeszcze bardzo długa. Efektowne oświetlenie zewnętrzne budynku, monitoring bram garażowych, automatyczne zasłony akustyczne, ograniczenie dostępu do wybranych pomieszczeń za pomocą klawiatury kodowej, taśmy LED nadające budynkowi tożsamości korporacyjnej, ogrzewanie wjazdu do garażu podziemnego, automatyczne odcinanie dopływu wody w przypadku usterki i wiele, wiele więcej…

Taśma LED w biurze
Zasłona dźwiękoszczelna w biurze
Jeden system, który poradzi sobie ze wszystkim

Na rynku jest dostępne rozwiązanie, które bez problemu jest w stanie zrealizować wszystkie wspomniane inteligentne funkcje w twoim biurze. System automatyki budynkowej i domowej Loxone ma na swoim koncie ponad 140 000 zrealizowanych projektów domów, firm, hoteli, restauracji, ośrodków mieszkalnictwa wspomaganego
i licznych obiektów publicznych. Ze względu na mnogość otwartych, swobodnie konfigurowalnych interfejsów, a także dostępność bezpłatnego oprogramowania, Loxone potrafi dostosować się do indywidualnych wymagań inwestora. Klient jest w stanie samodzielnie kontrolować budynek z poziomu aplikacji lub interfejsu internetowego bez potrzeby korzystania z usług stron trzecich. Loxone posiada wyszkoloną sieć partnerów w całym kraju i za granicą, którzy są przygotowani do realizacji złożonych projektów automatyki. Tam, gdzie inne systemy napotykają swoje limity, Loxone dopiero rozwija swoje skrzydła.

Spotkanie

Właściwy partner
dla twojego projektu


Planujesz duży projekt obiektu komercyjnego i szukasz optymalnego rozwiązania automatyki budynkowej? Wybierając Loxone polegasz na silnym partnerze w zakresie kompleksowego systemu, płynnej integracji i przyszłej żywotności. Prześlij nam swoje zapytanie!