Co potrafi Miniserver Loxone w pojedynkę?


20. lipca 2022 in Technologie
Miniserver to mózg całego inteligentnego budynku. Jest odpowiedzialny za większość zadań w zakresie komfortu, bezpieczeństwa i oszczędzania energii. Czy jest to jednak koniec jego możliwości? Co potrafi Miniserver w pojedynkę?
Miniserver to mózg całego inteligentnego budynku. Jest odpowiedzialny za większość zadań w zakresie komfortu, bezpieczeństwa i oszczędzania energii. Czy jest to jednak koniec jego możliwości? Co potrafi Miniserver w pojedynkę?

Możliwości jest bardzo wiele. Miniserver to naprawdę potężna jednostka, która jest w stanie poradzić sobie z najbardziej wymagającym klientem. Klientem, który oczekuje od nas prawdziwej automatyzacji: automatycznego włączania i wyłączania świateł w zależności od okoliczności i ilości naturalnego światła w pomieszczeniu, inteligentnego zacieniania, które dostosuje się do aktualnej temperatury w pomieszczeniu i położenia słońca, systemu ogrzewania, który zapewni mu jak największy komfort oraz funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak alarm antywłamaniowy, przeciwpożarowy i przeciwzalaniowy.

Potencjał Miniservera jest ogromny, ale co z klientami którzy nie do końca są przekonani do takich rozwiązań? Dla nich również coś znajdziemy. Każdy z nas budując dom myśli o tematach takich jak: oświetlenie, zacienianie, ogrzewanie i wentylacja. Pomimo tego, że Miniserver możemy w bardzo łatwy sposób skalować, to poniżej przedstawimy, jak poradzi sobie z wyżej wymienionymi funkcjami zupełnie sam.

Przykłady wykorzystania Miniservera


 • Oświetlenie
 • Zacienianie
 • Ogrzewanie
 • Wentylacja
 • Sauna
 • Zarządzanie energią
 • Alarm przeciwwłamaniowy, pożarowy i zalaniowy
 • Kontrola dostępu
 • Multimedia

Oświetlenie:

Do samotnej jednostki centralnej możemy podłączyć:

 • Do 8 obwodów oświetleniowych (8 wyjść cyfrowych)
 • Do 8 przycisków (8 wejść cyfrowych)

Dla bardziej wymagających jest jeszcze magistrala Tree, która wchodzi w skład naszego Miniservera. Możemy do niej podłączyć nawet 50 urządzeń Tree, które świetnie sprawdzą się w zakresie oświetlenia, np.

 • Spoty LED, lampy wiszące, oprawy sufitowe
 • Czujniki obecności z wbudowanym czujnikiem jasności
 • Przyciski Touch do manualnego sterowania
 • Dimmery 24V do oświetlenia LED

Co dzięki temu zyskamy?
Będziemy mogli zautomatyzować oświetlenie, uzyskamy dostęp zdalny poprzez aplikację mobilną, będziemy mogli wprowadzić funkcje centralne takie jak np. wyłączanie wszystkich obwodów przyciskiem przy wyjściu z domu. A to wszystko za pomocą samego Miniservera w cenie 2 751,00 zł netto.

Zacienianie

Miniserver Loxone może obsłużyć np.:

 • 4 rolety (8 wyjść cyfrowych)
 • 4 podwójne przyciski, góra / dół (8 wejść cyfrowych)

Dzięki wbudowanej magistrali Tree, możemy na naszych sterownikach podłączyć aż do 50 rolet, żaluzji, markiz, zasłon lub np. bramę garażową. Oprócz tego możliwe jest oczywiście podłączenie naszych przycisków Touch, czy też stacji pogodowej.

Co zyskujesz? W pełni zautomatyzowane zacienianie, które dostosuje się do pory dnia lub naszego harmonogramu, zdalny dostęp poprzez aplikację, funkcje centralne, takie jak wszystkie rolety w górę / dół. Jeżeli częścią projektu jest stacja pogodowa, to również funkcje bezpieczeństwa takie jak ochrona przed silnym wiatrem oraz ochrona przed mrozem.

Kuchnia z inteligentnym zacienianiem

Ogrzewanie:

Miniserver to niezwykle wydajna jednostka, która jest w stanie przejąć kontrolę nad naszym systemem ogrzewania:

 • Włączanie / wyłączanie kotła (8 wyjść cyfrowych)
 • Otwieranie / zamykanie głowic termostatycznych w maks. 8 strefach (8 wyjść cyfrowych)
 • Czujniki temperatury (4 wejścia analogowe)
 • Monitorowanie otwartych okien (8 wejść cyfrowych)

Jeżeli skorzystamy z wbudowanej magistrali Tree, możemy pomyśleć również o kolejnych 50 produktach, takich jak:

 • Głowice termostatyczne Tree
 • Przyciski Touch Tree (z wbudowanym czujnikiem temperatury)

Co otrzymasz?
Jedyny dostępny na rynku system, który sam się uczy! Jest to szczególnie przydatna funkcja w budynkach z ogrzewaniem podłogowym. Jak wiemy, istnieje coś takiego jak bezwładność. W momencie kiedy włączamy ogrzewanie, temperatura komfortowa zawita w pomieszczeniu dopiero po godzinie lub nawet dwóch. Ma na to wpływ kilka zmiennych, takich jak np. temperatura zewnętrzna, system ogrzewania i grubość posadzki. Loxone świetnie radzi sobie z ogrzewaniem podłogowym. Uczy się jak manipulować systemem ogrzewania oraz głowicami termostatycznymi w taki sposób, abyśmy mogli o zadanej godzinie cieszyć się komfortową temperaturą.

Dodatkowym plusem jest zdalny dostęp poprzez aplikację, w której możemy np. ustawić harmonogramy, zdefiniować temperaturę komfortową, tryb ekonomiczny, dostosować dozwoloną odchyłkę albo wybudzić nasz dom podczas powrotu z wakacji.

Wentylacja

Miniserver posiada 8 wyjść cyfrowych, do których możemy podłączyć np. wentylatory. Oprócz klasycznych wejść i wyjść Miniserver może komunikować się również po sieci w http i UDP. Jeżeli nasz system rekuperacji na to pozwala, również można go zautomatyzować. Do Miniservera możemy też przekazywać informacje o temperaturze, wilgotności powietrza i CO2.

Dzięki tym możliwościom i informacjom, nie tylko otrzymamy zdalny dostęp, ale także w inteligentny sposób zautomatyzujemy wentylację w naszym domu. W jakim celu? Wyobraź sobie sytuację, w której przychodzi do ciebie dużo gości. Jest święto, uroczystość lub po prostu impreza. Jeżeli wszyscy będą przebywać w jednym miejscu to zawartość CO2 w tym pomieszczeniu drastycznie wzrośnie! Aby uniknąć sytuacji, w której ktoś nam zaraz uśnie, musielibyśmy otworzyć okno i trochę przewietrzyć pomieszczenie. W inteligentnym domu Miniserver od razu rozpozna panujące warunki i rozpocznie intensywniejszą wentylację, aby obniżyć stężenie CO2. To samo dzieje się w sypialni. Czy wiesz, że stężenie CO2 w czasie snu nad ranem przekracza wartość 2500-3500 ppm, co w konsekwencji powoduje odczucie braku wypoczynku i złe samopoczucie? Z automatyczną wentylacją łatwo tego uniknąć!

Wentylacja w łazience

Przykłady zastosowania wymienione powyżej to tylko kilka możliwości. Miniserver sprawdzi się świetnie na wielu płaszczyznach:

 

Pakiet powitalny Loxone
Zainteresował cię nasz system?
Mamy dla ciebie świetną promocję!

Pakiet startowy to świetny zestaw do wykonania pierwszego projektu, który pozwala na dołączenie do grona partnerów Loxone. Dostępny jest również dla aktualnych partnerów Loxone!

Szkolenie Loxone
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Napisz do nas!

Chcesz oferować swoim klientom inteligentne instalacje elektryczne? Skontaktuj się z nami
i skorzystaj z silnej współpracy z Loxone, liderem na rynku automatyki budynkowej i domowej.