Automatyka budynkowa: kluczowe jest oprogramowanie


10. sierpnia 2020 in Technologie

Inteligentne instalacje elektryczne już dawno nie są rzadkością w polskich budynkach. Każdego roku automatyzuje się tysiące domów, mieszkań, fabryk, biur i innych małych i dużych projektów. W dzisiejszych czasach wszystko dzieje się szybko, technologie mnożą się jak grzyby po deszczu, a my tego postępu nie jesteśmy już w stanie zatrzymać. Automatyzacja jest dziś koniecznością
i standardem nawet dla ludzi, którzy się jej opierają. Albo ją sobie kupią z każdą technologią z osobna, albo podejdą do tematu mądrze – systemowo.

Práce v Loxone Configu
Icon 01

Programowanie w stylu PLC – ale szybko

Programowanie to wciąż tabu dla wielu wykonawców instalacji elektrycznych i HVAC, ponieważ jest złożone
i wymaga specjalistycznej wiedzy. W przypadku Loxone chodzi bardziej o parametryzację i naprawdę każdy sobie z nią poradzi. W Loxone Config znajduje się ponad 150 bloków funkcyjnych, które powstały w wyniku setek i tysięcy godzin programowania, z których możesz bezpłatnie korzystać. To, co często robi się przez kilka dni lub tygodni,
z Loxone można zrobić w kilka sekund lub minut.

Znajdziemy tutaj standardowe operatory logiczne lub matematyczne, timery, różne opóźnienia, a także specjalnie opracowane bloki funkcyjne, które pozwalają w kilka sekund przygotować w pełni automatyczne sterowanie żaluzjami. Własne sterowniki do ogrzewania, które same wyliczają, kiedy powinny włączyć ogrzewanie podłogowe, tak aby pomieszczenie było nagrzane o określonej godzinie, komunikują się ze źródłem i mieszaczem itp. Ta wiedza jest dostępna bezpłatnie dla każdego i bez wyjątku.

Icon 02

Tworzenie wizualizacji

Miniserver Loxone posiada swój serwer WWW, w związku z czym wizualizacja jest standardową częścią każdego projektu. Jest generowana automatycznie za każdym razem, gdy program jest zapisywany. Oszczędność czasu jest ogromna, a wynik bardzo przejrzysty i łatwy w użyciu. Bezpłatna aplikacja, w tym regularne aktualizacje,
są dostępne na najpopularniejsze platformy: iOS (iPhone, iPad, Mac), Android, Windows, Linux. Dostępna jest oczywiście również wersja na przeglądarkę internetową. Nowością w Loxone Config 11 jest możliwość korzystania ze zdalnego dostępu bez konieczności podawania publicznego adresu IP i przekierowania portów (wymaga Miniservera II generacji) oraz integracja z Apple Watch.

Počítačová aplikace Loxone
Icon 03

Symulacja i poprawki
w praktyce

Loxone Config zawiera również tryb symulacji. Pozwala on na efektywne dopracowanie programu poza miejscem instalacji. Nie ma potrzeby posiadania żadnego sprzętu wszystko odbywa się wirtualnie i wygodnie z domowego fotela. Symulacja jest świetna do testowania bardziej wymagających, ale także standardowych logik. Jeśli program jest już nagrany w Miniserverze (jednostce centralnej), można włączyć LiveView, aby zobaczyć, co dzieje się w systemie. W tym trybie możliwa jest zmiana zarówno wartości wejściowych, jak i wyjściowych bezpośrednio z komputera, bez konieczności fizycznej zmiany wejść / wyjść (tj. dojeżdżania na miejsce instalacji).

Icon 04

Planowanie projektu

Loxone Config wyrósł na projektach domów
i mieszkań, które można w dużym stopniu ustandaryzować, dlatego bezpośrednio w jego ramach powstała funkcja planowania projektu. W bardzo krótkim czasie pozwala ona zaprojektować projekt, wygenerować kalkulację, a także program. Bardzo prosta i oszczędzająca czas.

Práce v Configu
Icon 05

Obszerna dokumentacja w języku polskim

Aby maksymalnie uprościć pracę, całe oprogramowanie jest przetłumaczone na język polski (łącznie z aplikacją). Chociaż wiele osób bez problemu potrafi porozumieć się w języku angielskim, jest to z pewnością znacznie wygodniejsze, a także stanowi ważny czynnik decyzyjny dla użytkowników końcowych. Online dostępne są również filmy i przykłady wykorzystania systemu. Jeśli i to nie pomoże, możesz skontaktować się z polskim zespołem wsparcia i uzyskać bezpłatną pomoc bezpośrednio od producenta.

Aplikace Loxone
Icon 06

Automatyczne programowanie

W przypadku standardowych projektów domów
i mieszkań można skorzystać z automatycznego programowania. Pozwala ono na tworzenie automatycznych funkcji w naprawdę rekordowym czasie. Funkcje te są wypróbowane, przetestowane
i tworzą jedną funkcjonalną jednostkę. Programowanie tych funkcji i tworzenie wizualizacji jest często niemożliwe w innych systemach lub wymaga tygodni programowania i poprawek.

Icon 07

Wypróbuj za darmo
i bez sprzętu

Dzięki trybowi symulacji i możliwości wstawiania urządzeń wirtualnych cały system można praktycznie przetestować wirtualnie. Każdy, kto pobierze Loxone Config ze strony (bezpłatnie i bez konieczności podawania adresu e-mail) ma do dyspozycji pełną wersję narzędzia, z którym może się zapoznać. Pod koniec kwietnia tego roku wyszła długo zapowiadana nowa generacja Loxone Config o numerze seryjnym 11. Jest to jedna z najważniejszych wersji w historii firmy, która przenosi cały system jeszcze dalej w świat dużych projektów i specjalnych zastosowań.

 

  • Blok funkcyjny do automatycznej regulacji jasności w pomieszczeniu
  • Obsługa SIA DC-09 (Miniserver drugiej generacji)
  • Blok funkcyjny do wykorzystania w mieszkalnictwie wspomaganym
  • Połączenie przez internet bez konieczności publicznego adresu IP i przekierowania portów (Miniserver drugiej generacji)
  • Obsługa Apple Watch
  • I wiele więcej
Icon ...

Te i jeszcze więcej innych funkcji jest dostępnych dla obecnych i przyszłych klientów całkowicie bezpłatnie i w prostej formie aktualizacji. Od ponad 10 lat co roku wydawane są dwie nowe wersje oprogramowania. Wypróbuj Loxone Config choćby teraz. Pobierz i używaj zupełnie bezpłatne: