Jednoduchá ochrana proti hmyzu

Marek Stejskal
11 července, 2019 in Know How

Teplé letní večery jsou skvělou příležitostí pro gril párty s přáteli. Vůně pečeného masa, vychlazené pivo, oblíbená hudba – to jsou přesně ty chvíle, pro které stojí za to žít.

Hmyz si tyto chvíle bohužel též nenechá ujít. Otevřené dveře na terasu jsou často pro něj přímo pozvánkou na prohlídku domu.

Dnes pro vás máme jeden tip, jak snížit počet „nezvaných návštěvníků“ v domě.

Posezení s přáteli na terase

Vlnové délky světla – jaké barvy má hmyz v oblibě?

Každý z nás má jistě zkušenost s otravným komárem v ložnici, který nás dokáže obtěžovat celou noc.

Noční hmyz je přitahován především světlem. Jen lehce otevřené okno a rozsvícené světlo zvou tyto malé návštěvníky dovnitř. Sítě proti hmyzu a různé odpuzovače řeší tento problém jen částečně. Účinné řešení je poměrně překvapivé – samotné světlo.

Proč je světlo takovým magnetem pro noční hmyz není řečeno s naprostou jistotou. Na toto téma existuje několik více či méně zajímavých teorií. Jisté je však to, že ne každé světlo působí na hmyz stejně.

V rámci experimentu bylo nainstalováno několik světelných lapačů hmyzu s RGB LED pásy. Každý z nich měl odlišnou barvu světla (červená, zelená, modrá).

Překvapivý výsledek: 55,4 % chyceného hmyzu bylo v lapači s modrým světlem, 38,1 % v zeleném a pouze 6,5 % hmyzu zachytil lapač s červeným světlem.

Tento experiment jasně ukázal, že světlo s kratší vlnovou délkou přitahuje podstatně více hmyzu, než světlo s delší vlnovou délkou.

Vlnové délky světla

Fialová: 380-420 nm


Modrá: 420-490 nm


Zelená: 490-575 nm


Žlutá: 575-585 nm


Oranžová: 585-650 nm


Červená: 650-750 nm

Náš tip:
Provozní režim „Ochrana proti hmyzu“

Definujte si provozní režim „Ochrana proti hmyzu,“ který aktivuje světelnou scénu s červeným světlem, jakmile budete mít večer otevřené dveře na terasu. Letní večer si tak můžete užít naplno bez obavy z nepříjemného hmyzu.

Chci být informován o novinkách