Komunikace přes Modbus TCP

Tento dokument slouží jako návod (dokumentace) pro seznámení s možnostmi komunikace Miniserveru s pokročilými zařízeními podporující Modbus TCP.

Informace potřebné pro integraci vašeho Modbus zařízení vám musí dodat výrobce tohoto zařízení.

MODBUS ZÁKLADY

Modbus TCP je komunikační protokol, který pracuje na principu Master Slave.

Loxone Miniserver plní funkci Master a dokáže komunikovat s neomezeným množství Slavů. Jsou podporovány 16 a 32 Bit datové typy. Broadcast příkazy nejsou podporovány.

Nejdůležitější oblastí pro Modbus TCP je regulační technika. V žádnémn případě tento protkol neslouží pro nahrazování originálních vstupů a výstupů na Loxone jednotkách.

 

NASTAVENÍ MODBUS ZAŘÍZENÍ

Nejprve je nutné vytvořit Modbusserverr. Klikněte k tomu na možnost „Komunikace Miniserveru“ v okně pariférií a v kontextové nabídce vyberte „Modbusserver“.

nastavení Modbus zařízení

Po vytvoření Modbusserveru je nutné v jeho vlastnostech vyplnit správné parametry komunikace. Jmenovitě to znamená jeho IP adresu a Timeout.

 

VYTVOŘENÍ MODBUS ZAŘÍZENÍ

Pro přidání nového zařízení, se kterým chcete komunikovat přes Modbus TCP je třeba jej přidat do Loxone Configu. Označte nově vytvořený Modbusserver v okně periférií a v kontextové nabídce vyberte „Senzory a aktory“ a „Modbus zařízení“.

postup vytvoření MODBUS

Jakmile jej úspěšně přidáte, je ihned vidět ve okně periférií. Nezapomeňte na vyplnění jeho vlastností (IO Adresa).

postup vytvoření MODBUS

 

PŘIDÁNÍ SENZORŮ & AKTORŮ

Pro přidání senzoru nebo katoru označte Modbus zařízení v okně periférií a vyberte příslušnou možnost v kontextové nabídce.

SENZORY

Ve vlastnostech senzoru vyplňte IO adresu (=adresa registru), typ příkazu a interval dotazování (jak často se bude dotazovat na aktuální hodnotu).

Aby byla interpretace přijatých hodnot správná, je nutné u řady senzorů správně nastavit opravu.

Informace o adrese registru, typu příkazu a datovém typu je nutné zjistit přímo u výrobce zařízení (liší se produkt od produktu).

postup přidání senzorů

Data budou přes síť přenášena až k Miniserveru. Ujistěte se, že Miniserver zbytečně nevytěžujete častým dotazováním na hodnoty. Nastavte rozumné dotazovací intervaly!

AKTORY

Obdobným způsobem je možné přidávat aktory.