Moderní dům s inteligencí v Praze


28 listopadu, 2019 in Reference

Původně dvougenerační 15 let starý dům na Praze 9 se nový majitel rozhodl výrazně předělat podle vlastních preferencí. Za pomoci architekta došlo ke zvětšení objektu, kompletní změně interiéru a předělání elektroinstalace na inteligentní s využitím Loxone. Necháte se inspirovat?

Fakta

Lokalita: Praha 9, Horní Počernice


Výstavba: 2017 – 2018


Obytná plocha: 380 m²


Architekt: Otakar Berdych, DONSESIGN s.r.o.


Loxone partner: myComfort s.r.o.


Interiér

Vnitřní prostory domu jsou opravdu velkorysé. V přízemí se nachází hostitelský pokoj, pracovna a obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní. Mezi speciality patříwellness s vířivkou a pánský klub. Z většiny místností lze vyjít posuvnými prosklenými stěnami přímo na obytnou terasu s bazénem. Ve druhém patře jsou situovány 2 dětské pokoje s vlastní koupelnou. Rodiče mají vlastní prostor s šatnou, ložnicí a koupelnou. V celém domě jsou elegantně řešené úložné prostory, které splývají se  stěnami a neruší tak celkový design.

Inteligentní funkce domu

Technologie v domě jsou kompletně sjednoceny a automaticky řízeny v systému Loxone. Přínosem tohoto řešení je odstranění desítek rutinních úkonů denně i fakt, že technologie není v interiéru prakticky vidět. Vše je možné případně ovládat designovým tlačítkem Loxone Touch nebo z mobilní aplikace. Kompletní elektroinstalaci v domě prováděla firma myComfort, která se může pyšnit titulem Loxone Flagship Partner, tedy nejvyšším statusem, jenž mohou Loxone instalační partneři získat. Dlouholetá praxe s realizací domácí automatizace a vlastní showroom v blízkosti Prahy z nich dělá jednoho z našich nejspolehlivějších partnerů.

Slovo architekta

V řešení interiéru hrála velkou roli snaha přetvořit původní členitou dispozici domu z roku 2001 s řadou vodorovných i svislých statických prvků v celek čistší, více otevřený, prosvětlený a propojený.

Veškeré technologie domu jsou kompletně sjednoceny v systému Loxone. Díky tomu není technologie v domě prakticky vidět a většina činností je řízena automaticky. 

Navržený interiér byl zakázkově zpracován pro celý dům v diskusích a shodě s investorem – jeho vyváženými představami, potřebami, barevností i vybavením. Věříme, že tak bude dobře a nadčasově sloužit řadu let.

Ing. Otakar Berdych

Architekt, DONDESIGN s.r.o.

Rozhovor s majiteli domu

Jak byste váš objekt popsali jednou větou?

Moderní dům s prvky funkcionalismu.

Proč jste se rozhodli z Vašeho domova udělat Real Smart Home? Existuje nějaká konkrétní problematika bydlení, která Vás k té myšlence vedla?

Obecně mě přitahují nové technologie, Internet věcí a podobná témata. Vzhledem k tomu, že sám podnikám v IT oboru, nemám z těchto věcí strach, ba naopak, chci je mít na dosah a provozovat.

Proč jste se rozhodli zrovna pro Loxone?

Dobré reference od kamarádů a reklama (webové stránky).

Jaké funkce ve Vašem domě si ceníte nejvíc? Jak to vidí Vaši rodinní příslušníci?

Poloautomatické rozsvěcení a zhasínání světel v domě, včetně schopnosti přizpůsobení intenzity svícení (v kombinaci s čidly na měření intenzity slunečního záření a automaticky řízenými žaluziemi). Podsvícení LED pásky s různými intenzitami a barvami dle denního času či naprogramované nálady (wellness, sauna, světlo na kulečníkem). Dále určitě integrované funkce na vypínačích, tzn. možnost nastavení nálad na osvětlení, ovládání hudby a žaluzií z jednoho vypínače. Integrovaný kamerový systém do aplikace, topení a klimatizace. Pěkně funguje závlaha zahrady řízená z Loxone. Praktický je vstup do objektu přes otisk prstu. Rychle si člověk navykne na otevření brány a garáže z mobilu, když jste 100 m od baráku. Celá rodina si velmi rychle zvykla, jenom babička se v domě trochu bojí a ne a ne si zvyknout, že za sebou nemusí zhasínat. 🙂

Existuje speciální funkce, kterou byste rádi ještě realizovali?

Zvažujeme napojení řízení venkovního bazénu (filtrace, světla a odečet hodnot) a možná nějaká stylová zařízení z nabídky Loxone.

Jak se Vám spolupracovalo s Vaším Loxone partnerem?

Velmi dobře, výhodou partnera byla i vzdálenost do 5 km.

Jaké jsou reakce Vašich hostů na Váš chytrý dům?

Občas reagují překvapeně na čidla světel a snaží se na WC zhasnout, což typicky způsobí něco jiného (třeba se více rozsvítí), ale po seznámení většinou uznale pokyvují či nechápavě zírají.

Děkujeme za rozhovor a přejeme příjemné bydlení v novém domě.

 

– Extra tip –

Chytrý dům

Jak využít investici do bydlení na maximum?


Chystáte se stavět či rekonstruovat dům a přemýšlíte o domácí automatizaci?
Integrace technologií v jeden celek vám dokáže ušetřit mnoho času, starostí i peněz.
Využijte bezplatné konzultace s našimi odborníky, kteří s vámi proberou možná řešení pro váš projekt.

Chci být informován o novinkách