Inteligentní stínění: Kalkulace a funkce různých systémů

David Prokop
6 dubna, 2022 in Know How
V tomto článku vás v rychlosti provedeme inteligentním ovládáním stínicí techniky. Najdete zde porovnání dvou kalkulací a také radu na konci, abyste si svými kroky mohli být jistí.

Co je vlastně inteligentní automatizace?

Inteligentní stínění si asi každý představí trochu jinak. Ale myslím si, že se všichni shodneme na jednom základu: Inteligentní stínění by mělo samo přemýšlet nad tím, co bude dělat a mělo by ve své práci být velmi dobré. To je ale u různých systémů pro „inteligentní“ stínicí techniku spíše výjimkou.

Realita je taková, že výrobci popisují svoji techniku jako inteligentní, protože se propojí s chytrým telefonem a můžete ji pomocí něj ovládat. Není ale jedno, jestli máte v rukou tlačítkový ovladač nebo smartphone či notebook? Platíte za údajné inteligentní řešení, ale ve skutečnosti si kupujete jen virtuální ovladač v podobě aplikace.

Inteligentní stínění, které přemýšlí a jedná samo, má nesporně své výhody. Ale také je dražší, než ovládání pomocí nástěnných vypínačů nebo ovladače. My věříme, že to rozhodně stojí za to. Nicméně jak už víme, není inteligence jako inteligence.

Nyní si pojďme představit dvě kalkulace exteriérového stínění. Výpočet obsahuje ceny ovládání inteligentního stínění v běžném rodinném domě, jsou zde 4 místnosti a každá z nich bude mít 2 žaluzie. Pro každou místnost je přiděleno tlačítko.

 

 

Porovnání ceny inteligentního stínění

Logo TaHoma

Celkem (vč. DPH): 98 237 Kč
Cena za 1 okno: 12 291 Kč 

Logo Loxone

Celkem (vč. DPH): 73 979 Kč
Cena za 1 okno: 9 247 Kč

Různé možnosti Loxone App

Porovnání funkcí:

1. Inteligence, kterou očekáváme

Inteligenci jsme si definovali jako samostatné rozhodování žaluzií na základě různých podmínek. Nejdůležitější je asi schopnost zabránit přehřívání interiéru. V případě obou systémů se zastíní, pokud nějaká místnost přesáhne nastavenou teplotu.

Systém TaHoma® zastíní, i pokud do místnosti svítí příliš slunce, nezávisle na vnitřní teplotě. TaHoma® tedy přemýšlí takto: moc teplo = stínit, moc slunce = stínit. To je OK, pokud jsme celý den mimo domácnost. Žaluzie doma mezitím udělaly kobku a večer tam budeme mít chládek. Ale pokud jsme doma, není to zrovna ideální. Člověk nedokáže dlouhodobě žít ve tmě, je to nepříjemné pro práci i pro relax. Za tmu také nepoděkují mazlíčci či květiny.

Loxone k tomu má trochu jiný přístup. Zadáním vaší adresy odborník určí polohu vašeho systému, dále každé žaluzii nastaví světovou orientaci a parametry skutečné žaluzie. Systém Loxone si na základě toho vypočítá přesnou polohu slunce vůči každému z vašich oken v reálném čase. Díky tomu se konkrétní žaluzie přesně naklápí tak, aby odrážely přímé slunce, a přitom dovnitř vpouští denní světlo. Loxone přemýšlí takto: Kde je slunce? – Přehřívá se místnost? – Chtějí po mně tmu, nebo vpustit světlo dovnitř? Na základě toho všeho se vypočítá správná akce, stejně jako kdybychom se rozhodli my na základě toho, co je pro nás teď nejlepší.

Možná si říkáte: „Nechci, aby nějaká chytrá krabička znala moji adresu.“ Proto Loxone vaše data nikam neposílá, zůstanou přímo v té krabičce (Miniserveru) u vás doma. Neexistuje žádný centrální bod sběru dat, žádný cloud.

2. Ochrana obyvatel a techniky

TaHoma® u svých pohonů využívá tzv. detekci proudu. Pokud je elektrický proud tekoucí do motoru vyšší, než má být, znamená to, že je žaluzie přimrzlá. Takže se automaticky zastaví. To ale nějaký čas trvá, a proto může přece jen dojít k poškození žaluzie (motor by ji mohl polámat).

Systém Loxone v této konfiguraci proud neměří (je to možné u dražších pohonů), ale co mu chybí fyzicky, to nahradí inteligencí. Ochranu proti přimrznutí zajistí pomocí svojí Meteostanice. Pokud prší a teplota přitom klesne např. pod 1 °C, žaluzie se zablokují a zůstanou stát, dokud teplota nestoupne např. nad 5 °C. Ani jedno z těchto řešení není 100% bezpečné. Ideální by byla integrace motorů s měřením proudu do Loxone (TaHoma® nenabízí funkci ochrany proti přimrznutí na základě aktuálního počasí). To ale zvýší cenu.

Oba systémy chrání žaluzie proti silnému větru díky svým anemometrům (větrným čidlům), čidlo je součástí Loxone Meteostanice a TaHoma® využívá čidlo Eolis (viz kalkulace).

Mimochodem: pokud k Loxone připojíte zabezpečovací systém, tak při alarmu vytáhne stínění nahoru pro zajištění únikových cest a rozbliká světla, aby na dům upozornil. Stínění se může vytáhnout i při požáru.

3. Inteligence, kterou můžeme vytvořit

Oba systémy nabízí možnost tvorby scénářů/scén v aplikaci. Jde o jednoduché programovatelné postupy, které si uživatel může upravit bez odborníka. Např. v 9 hodin večer automaticky zatáhnout všechny žaluzie pro soukromí. Nebo v 7 ráno všechny otevřít pro probuzení přirozeným světlem. Možnosti obou systémů jsou široké a můžete pracovat s kalendáři, časem a dalšími dostupnými kritérii. V Loxone je možné pracovat i s polohou slunce, tedy nastavit vytažení žaluzií např. přesně na, nebo x minut po východu/západu slunce. Což je skvělé, jelikož čas západu se mění poměrně rychle a nastavit pevný čas proto není zrovna optimální.

Nadstavbou toho je potom přímé programování odborníků. Systém TaHoma® používá pouze předdefinované funkce, to zajišťuje rychlou instalaci, ale také omezuje možnosti. Loxone využívá pokročilé předdefinované funkce stejně jako TaHoma®. K tomu je volně programovatelný. Loxone Partner vám může na míru zajistit prakticky co si budete přát. Je možné ovládat i kancelářské budovy či hotely.

4. Chytrá budova a rozřešení

U obou systémů je možné přidat další zařízení. Systém TaHoma® je omezený na bezdrátový komunikační protokol TaHoma® a ZigBee, kde jde o jednoduše integrovatelná jednoúčelová zařízení. Těmi jsou wifi reproduktory, barevné žárovky, popř. i termostaty pro elektrické vytápění.

Loxone využívá desítky komerčních i industriálních komunikačních protokolů, jako např. Modbus TCP, které umožňují ovládání fotovoltaiky, tepelných čerpadel, rekuperací a dalších technologií. Proto se Loxone skutečně vyplatí pro komplexnější využití. To samé tlačítko, které už využíváte pro stínění, slouží i pro vytápění, audio, osvětlení, a dokonce i pro ventilaci. Stínění najednou začíná spolupracovat s vytápěním, jakmile se topí, stínění se zbytečně nezatáhne atd. Více najdete na naší stránce o chytré domácnosti.

Abychom byli fér, řešení TaHoma® by bylo levnější, pokud bychom zvolili menší projekt a rezignovali zcela na inteligenci (stačilo by jen ovládání). Minimálně co se týče pořizovací ceny. To je ale jako kupovat si dnes tlačítkový telefon.

Všude, kde chcete ovládat více technologií a funkcí, tam bude nejen vhodnější, ale i levnější Loxone – díky všestrannosti komponent, ovládání celé budovy a zajištění jejího propojení.

Ptejte se zdarma

Zkonzultujte projekt zdarma nebo se staňte Loxone Partnerem
v několika málo krocích.

Ikona domu

Konzultace zdarma

Rád bych realizoval svůj projekt s Loxone a chci získat více informací.

Ikona elektrikáře

Partnerství s Loxone

Rád bych se dozvěděl více o možnosti stát se Loxone Partnerem.

Chci být informován o novinkách