Pomiar wilgotności w piwniczce na wino

Use Casesvg>

Opis:

Kontrola wilgotności w piwniczce na wino jest ważna dla zachowania integralności zarówno butelki, jak i samej zawartości. Oprócz możliwości monitorowania poziomu wilgotności, przydatne jest kontrolowanie dostępnych elementów w piwnicy,
które mogą albo obniżać, albo zwiększać poziom wilgotności.

Wilgotność względna od 50% do 70% jest ogólnie uznawana za odpowiednią do przechowywania wina.

Jeśli potrzebujesz rozwiązania do kontroli wilgotności w piwniczce na wino,
z dodatkową funkcją kontroli temperatury i automatyzacji, czytaj dalej, aby zobaczyć, jak można to osiągnąć za pomocą produktów Loxone i oprogramowania Loxone Config.

Rozwiązanie:

Loxone umożliwia monitorowanie wilgotności na różne sposoby za pomocą naszego dedykowanego czujnika klimatu pomieszczenia, jakiegokolwiek innego produktu Loxone z wbudowanym czujnikiem wilgotności, np. przycisku dotykowego,
lub czujnika innego producenta wykorzystującego standardy takie jak Modbus lub wejścia 0-10 V.

Gdy poziom wilgotności jest znany, Miniserver może podejmować różne działania w zależności od rodzaju instalacji mechanicznej dostępnej do kontroli klimatu w piwnicy. Poziom wilgotności względnej może ulec zmianie wraz z regulacją temperatury, co oczywiście należy robić ostrożnie, ponieważ przechowywanie wina zależy również od określonej temperatury (wentylacji). Można tego dokonać w prosty sposób za pomocą przekaźników lub poprzez analogowe wyjścia 0-10 V dla wentylatorów. Bardziej zaawansowane układy sterowania klimatem, takie jak w naszym przykładzie konfiguracji, zwykle wykorzystują sterowanie Modbus.

Używamy kontroli progowej, dlatego też Miniserver jest w stanie zwiększyć lub zmniejszyć wymuszoną wentylację przestrzeni w celu zmniejszenia poziomu wilgotności. Używamy kontroli progowej, więc Miniserver jest w stanie zwiększyć lub zmniejszyć wymuszoną wentylację przestrzeni w celu zmniejszenia poziomu wilgotności. Jeśli Miniserver, ze względu na niesprzyjające warunki otoczenia (np. bardzo wysoką temperaturę zewnętrzną lub wysoki poziom wilgotności), nie będzie w stanie utrzymać idealnego poziomu wilgotności w piwniczce z winami, wówczas usługa alarmowa / powiadomień Miniservera poinformuje właściciela, aby dokonał ręcznej regulacji, o ile uzna to za konieczne.

Tworząc tę konfigurację, przyjęliśmy kilka założeń. W tym konkretnym przykładzie wykorzystujemy trzy różne czujniki klimatu pomieszczenia umieszczone w trzech różnych miejscach w piwnicy o powierzchni 100 m2, aby uzyskać dokładny średni odczyt wilgotności. Używamy tego odczytu do sterowania pojedynczą jednostką wentylacyjną, która zapewnia zrównoważony dopływ powietrza w całej piwnicy.

Komponenty:

Konfiguracja:

Pobierz przykładowy plik:

Wine Cellar Humidity Control

Config 14.02.06.16

Dlaczego ty i twój klient powinniście rozważyć pomiar wilgotności z Loxone?

Eksperci twierdzą, że wilgotność poniżej 50% oznacza zbyt suche środowisko, co ma bezpośredni wpływ na żywotność korka. Jeśli korek stanie się zbyt suchy, może zacząć się rozkładać, co ostatecznie może wpuścić powietrze do butelki i zepsuć wino.

Konieczne jest również zadbanie, aby poziom wilgotności podczas przechowywania wina nie przekraczał 70%. Chociaż poziom wilgotności powyżej 70% nie wpłynie na samo wino (o ile butelka jest odpowiednio zamknięta), zwiększa ryzyko powstawania pleśni i degradacji etykiety na butelce.

Oprócz monitorowania poziomu wilgotności, funkcja oferuje również kilka sposobów na zwiększenie lub zmniejszenie poziomu wilgotności, a także kontrolowanie innych ważnych aspektów przechowywania wina, takich jak temperatura (biorąc pod uwagę jej korelację z poziomem wilgotności) i poziomy światła.

 

Pamiętaj, aby przestrzegać lokalnych przepisów i norm. Zawartość tej strony przyjmuje pewne założenia instalacyjne. Informacje w tym dokumencie nie zastępują kontekstowego know-how partnera Loxone. Loxone jest rozwiązaniem instalowanym przez profesjonalistów. Skonsultuj się najpierw z partnerem Loxone, aby zrealizować którąkolwiek z funkcji wymienionych w niniejszym przykładzie zastosowania.