Oświetlenie reagujące na światło dzienne

Use Casesvg>

Opis:

W większości krajów europejskich wymagania dotyczące odpowiedniego oświetlenia miejsca pracy są określone w wytycznych europejskich. Szczególną uwagę zwraca się na natężenie oświetlenia. Na przykład do pracy przy komputerze wymagane natężenie oświetlenia określa się na co najmniej 500 luksów.

Aby zapewnić, że wymagany poziom luksów jest utrzymywany, w obiektach komercyjnych i biurach stosowana jest stała kontrola oświetlenia. Jeśli do pomieszczenia wpada wystarczająca ilość światła dziennego, światło sztuczne jest przytłumione lub całkowicie wyłączone. Jeśli do pomieszczenia wpada niewiele światła dziennego lub nie ma go wcale, źródła sztucznego światła zapewniają odpowiedni poziom oświetlenia.

Stała kontrola oświetlenia jest zatem zależną od światła dziennego kontrolą sztucznych źródeł światła w celu utrzymania jednolitego natężenia oświetlenia.

Rozwiązanie:

Od grudnia 2018 r. holenderska „Goede Doelen Loterijen” (pl: loteria charytatywna) ma swoją siedzibę w odnowionym budynku przemysłowym na południu Amsterdamu. Budynek był wielokrotnie nagradzanym najlepiej przeprowadzoną zrównoważoną renowację budynku w Holandii.

Oświetlenie około 600 miejsc pracy jest kontrolowane przez stały system kontroli światła. Zapewnia to stały poziom światła 500 luksów na wysokości powierzchni roboczej (ok. 75 cm).

W tym celu liczne czujniki ruchu Loxone najpierw mierzą aktualne warunki oświetleniowe. Kontrolowane przez Miniserver Loxone i zależnie od aktualnie panujących wartości luksów, 40 rozszerzeń DALI Extension przejmuje kontrolę nad zainstalowanymi światłami.
Różnicę w intensywności oświetlenia między wysokością montażu czujników ruchu a wysokością roboczą reguluje się za pomocą określonego współczynnika korekcji.

Aby uniknąć niestabilnych warunków oświetleniowych (a nawet migotania), natężenie światła lamp nie jest regulowane natychmiast, ale w ciągu kilku minut. Regulacja odbywa się poprzez delikatne zwiększanie lub zmniejszanie natężenia światła tak przyjemnie i dyskretnie, jak to możliwe.

Komponenty:

Konfiguracja:

Pobierz przykładowy plik:

Constant Light Control

Config 10.3.11.27

Dlaczego ty i twój klient powinniście rozważyć oświetlenie reagujące na światło dzienne?

Światło wpływa na wiele aspektów naszego życia. Szczególnie w miejscu pracy niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Tam wpływa nie tylko na naszą wizję,
ale także aktywność i produktywność, szereg procesów fizjologicznych i psychikę. Niewystarczające oświetlenie może prowadzić do objawów zmęczenia, braku koncentracji, bólów głowy, które przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego.

Stała kontrola oświetlenia nie tylko stwarza idealne warunki pracy – ponieważ dodawana jest tylko ilość faktycznie potrzebnego sztucznego światła, ale pomaga również oszczędzać energię.

Utrzymanie stałego natężenia oświetlenia w pracy ma wiele zalet dla pracowników
i ich wydajności.

 

Pamiętaj, aby przestrzegać lokalnych przepisów i norm. Zawartość tej strony przyjmuje pewne założenia instalacyjne. Informacje w tym dokumencie nie zastępują kontekstowego know-how partnera Loxone. Loxone jest rozwiązaniem instalowanym przez profesjonalistów. Skonsultuj się najpierw z partnerem Loxone, aby zrealizować którąkolwiek z funkcji wymienionych w niniejszym przykładzie zastosowania.