Dostosowanie świateł w oparciu o dostępność pomieszczenia

Use Casesvg>

Opis:

Często zdarza się, że do pomieszczenia, w którym akurat odbywa się spotkanie,
ktoś zagląda, aby sprawdzić, czy jest wolne. W dużych biurowcach pracownicy nierzadko muszą pokonywać spore dystanse do toalety tylko po to, aby zobaczyć, że jest zajęta i wrócić na swoje miejsce. Kilka minut później najprawdopodobniej znowu będą musieli oderwać się od pracy. Jak w prosty sposób zakomunikować otoczeniu,
że miejsce, w którym może przebywać tylko jedna osoba, jest wolne lub zajęte?

Łatwym sposobem jest wykorzystanie świateł. Uniwersalny sygnał w kolorze zielonym i czerwonym, gdzie zielony oznacza dostępny, a czerwony zajęty.

Rozwiązanie:

Miniserver posiada wbudowaną komunikację Tree, dlatego wystarczy podłączyć czujnik ruchu Tree i światło do wyjścia przekaźnikowego w Miniserverze.

Jeśli pomieszczenie jest puste, światło na zewnątrz będzie zielone, a ilekroć czujnik wykryje obecność, zmieni kolor na czerwony, wskazując, że pomieszczenie jest już zajęte. Możemy dostosować czas od ostatniego wykrycia obecności, aby system wiedział, kiedy ponownie zmienić kolor z czerwonego na zielony.

Czujnik ruchu i sterowanie światłem to mały dodatek do programu, który może być naprawdę przydatny dla użytkownika. Jeśli nie posiadasz Miniservera, tą samą funkcję możesz łatwo zrealizować za pomocą technologii radiowej. Miniserver Go jest wyposażony w technologię Air, a do kontroli światła będziesz potrzebować jedynie czujnika ruchu Air i Nano IO Air. Program w oprogramowaniu Loxone Config jest taki sam dla każdej technologii.

Wskazówka: musisz wybrać odpowiednie miejsce, w którym zainstalujesz czujnik ruchu. Jest to naprawdę ważne, ponieważ powinien on wykryć osobę z każdej części pomieszczenia. W zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia może być potrzebny więcej niż jeden czujnik ruchu.

Komponenty:

Konfiguracja:

 

 

Pobierz przykładowy plik:

Customise Lights based on Occupancy

Config 10.3.11.27

Dlaczego ty i twój klient powinniście rozważyć dostosowanie świateł w oparciu o dostępność pomieszczenia?

Jest to bardzo łatwa i użyteczna funkcja, którą partner może zaoferować klientowi, jeśli uzna, że w danym projekcie może być przydatna. Program można wykonać w kilka minut za pomocą sprzętu, który w podstawowym projekcie powinien być obecny. Funkcja może być przydatna szczególnie w biurach.

 

Pamiętaj, aby przestrzegać lokalnych przepisów i norm. Zawartość tej strony przyjmuje pewne założenia instalacyjne. Informacje w tym dokumencie nie zastępują kontekstowego know-how partnera Loxone. Loxone jest rozwiązaniem instalowanym przez profesjonalistów. Skonsultuj się najpierw z partnerem Loxone, aby zrealizować którąkolwiek z funkcji wymienionych w niniejszym przykładzie zastosowania.