Nowoczesny zakład pakowania jaj jest zautomatyzowany z Loxone


14. kwietnia 2022 in Referencje
Jaja barwione, obrane i świeże jaja z chowu ściółkowego, ekologicznego i z wolnego wybiegu – niemiecka firma WADEN GmbH oferuje swoim klientom szeroki zakres usług związanych z jajami. Na ponad 3 600 m² powierzchni produkcyjnej i biurowej pięć Miniserverów kontroluje wiele funkcji jednego z najnowocześniejszych zakładów pakowania jaj w Europie – od samego budynku aż po liczne technologie.

Firma WADEN GmbH w Prinzhöft, niedaleko Bremy, w Niemczech, już w 2018 r. zastosowała automatyzację w wielu obszarach. Łącznie 5 Miniserverów przejmuje tam szereg zadań związanych z monitorowaniem i sterowaniem na około 3 000 m² powierzchni produkcyjnej i 600 m² powierzchni biurowej.

„W tamtym czasie byłem kierownikiem operacyjnym i prokurentem w firmie Waden GmbH i poszukiwałem systemu, który mógłby zarządzać naszym budynkiem i jego wyposażeniem technicznym w sposób « ekologiczny i inteligentny ».

Loxone znałem już z życia osobistego – to moje hobby – i wiedziałem, że firma Franz Holthaus Elektro GmbH jest doświadczonym Partnerem Loxone.
Zarówno Loxone, jak i Franz Holthaus Elektro GmbH wyprzedzili moje oczekiwania, które nie były niskie.

Dziś jestem dyrektorem zarządzającym firmy RPL Technik & Service GmbH & Co. KG i sam jestem Partnerem Loxone.”

Andre Runnebaum

Dyrektor Zarządzający, RPL Technik & Service GmbH & Co. KG

Fakty

Lokalizacja:
NiemcyFirma:
WADEN GmbHPowierzchnia (zautomatyzowana):
3 000 m² – produkcja
600 m² – biuraPartner Loxone:
Franz Holthaus Elektro GmbH
RPL Technik & Service GmbH & Co. KGKomponenty Loxone:
5 Miniserverów (Client / Gateway)
DI Extension
Relay Extension
DALI Extension
Modbus Extension
IR Control Air
NFC Code Touch
Stacja pogodowa
Caller Service
i inne

W czym pomógł Loxone?

Oprócz wielu typowych funkcji automatyki budynkowej, takich jak sterowanie oświetleniem (poprzez DALI lub wyjścia cyfrowe), zacienianiem (poprzez Relay Extension) i systemem alarmowym, firma WADEN GmbH doczekała się wielu indywidualnych rozwiązań.

„Jesteśmy Partnerem Loxone od 2011 roku i od tego czasu udało nam się zgromadzić bogate doświadczenie realizując ponad 120 projektów Loxone – zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków komercyjnych. Dzięki dużej liczbie otwartych interfejsów mogliśmy precyzyjnie reagować na indywidualne potrzeby klientów. Łatwość integracji jest nieporównywalna z innymi systemami dostępnymi na rynku. Obecnie planujemy rozszerzenie automatyki na kolejny budynek o powierzchni 10 000 m².”

Paul Gruslak

Kierownik projektu, Franz Holthaus Elektro GmbH

Sterowanie układem sprężonego powietrza

Indywidualna regulacja ciśnienia dla poszczególnych maszyn, monitorowanie wartości minimalnych i maksymalnych, automatyczne przełączanie między sprężarkami w przypadku awarii lub po upływie ustalonego czasu, automatyczne wyłączanie po zakończeniu produkcji i wiele innych. Zadania sterowania systemem sprężonego powietrza są różnorodne. Gwarantują one płynność procesu produkcyjnego i maksymalną wydajność energetyczną.

Centralny system zgłaszania usterek

Różne maszyny w produkcji – takie jak sprężarki powietrza, systemy grzewcze, urządzenia chłodnicze i systemy uzdatniania wody – są stale monitorowane za pomocą wejść cyfrowych (DI Extension i Miniserver), a uzyskane dane są dokumentowane.

W przypadku odchyleń od wartości docelowych w łańcuchu alarmowym za pośrednictwem usługi Caller Service nawiązywane jest połączenie z uprzednio ustawionym komunikatem. Ponadto do wszystkich zainteresowanych osób wysyłane jest powiadomienie push lub wiadomość e-mail.

Ważne urządzenia sieciowe są również monitorowane za pomocą modułu „Ping”, a awarie są natychmiast zgłaszane.

Ponadto dwa szczególnie ważne serwery sieciowe są monitorowane za pomocą miernika zużycia energii z wyjściem impulsowym. Jeżeli przewidywane zużycie energii zostanie przekroczone lub nie zostanie osiągnięte, osoby odpowiedzialne zostaną o tym natychmiast poinformowane.

Budynek firmy Waden

Dostęp i dojazd

Dostęp
Dostęp do obiektu jest kontrolowany za pomocą 4 Intercomów. Oprócz kilku dzwonków do różnych działów, posiadają one zintegrowany czytnik RFID, który umożliwia wszystkim upoważnionym osobom łatwy dostęp do pomieszczeń za pomocą chipa RFID. Rejestrują także każde otwarcie.

Goście z zewnątrz używają dzwonków do drzwi. Prośba o dostęp jest przekazywana do odpowiedniego działu, który może udzielić odpowiedzi za pomocą systemu telefonicznego lub tabletu i w razie potrzeby otworzyć drzwi.

Dojazd
System szlabanów jest sterowany za pomocą wejść cyfrowych, które umożliwiają dostęp w zależności od kilku stanów.

Upoważnione osoby otwierają szlaban za pomocą chipa RFID umieszczonego w Intercomie. Dostawcy otrzymują od firmy ograniczone czasowo lub jednorazowe kody i używają NFC Code Touch do dostępu poza godzinami pracy. Z kolei goście zewnętrzni są obsługiwani za pośrednictwem wideodomofonu.

Jeśli bramy pozostają otwarte przez dłuższy czas, odpowiedni pracownicy są powiadamiani za pomocą usługi Caller Service i notyfikacji push.

W przypadku uruchomienia alarmu pożarowego bramy automatycznie ustawiają się w pozycji awaryjnej i umożliwiają strażakom swobodny dostęp do budynku.

Monitorowanie drzwi

Zakłady przetwórstwa spożywczego podlegają ścisłej kontroli, dlatego ze względów bezpieczeństwa każde drzwi w obszarze produkcji są monitorowane przez kontakty drzwiowe i okienne. Jeśli drzwi zewnętrzne zostaną otwarte, Audioserver wyzwala alarm akustyczny przez zainstalowane głośniki. Ponadto za pośrednictwem Caller Service informowany jest kierownik zmiany.

Zarządzanie energią

Firma WADEN GmbH rejestruje dane dotyczące energii elektrycznej, gazu, wody i odzysku ciepła za pomocą Loxone. Dane są zbierane za pomocą protokołu TCP Modbus lub wejść cyfrowych.

Multimedia

Część pomieszczeń jest wyposażona w głośniki od Loxone. W połączeniu z Audioserverem nie tylko odtwarzają muzykę, ale także sygnalizują przerwy w pracy, informują o awariach, zapowiadają gości i stanowią część systemu bezpieczeństwa.

Ogrzewanie
i chłodzenie

System grzewczy
System ogrzewania został wyposażony w czujnik temperatury 1-Wire i steruje mieszaczami i pompami cyrkulacyjnymi na produkcji i w magazynach oraz rozdzielaczami podłogowymi za pomocą impulsów 0-10 V.

Zawory ilości ciepła i nagrzewnice sufitowe w halach produkcyjnych są również ogrzewane z regulacją obrotów za pomocą wyjść analogowych (0-10V).

Odzysk ciepła
Za pomocą dwóch zaworów energetycznych Belimo przepływ i nadmiar energii sprężonego powietrza są dokładnie określane przy użyciu protokołu TCP Modbus i przekazywane do zbiornika o pojemności 2 500 litrów w systemie grzewczym.

Wyposażenie w produkcji

W przypadku nadwyżki jest ono zimą wprowadzane do hali produkcyjnej za pomocą systemu sterowania przepustnicami, a latem odprowadzane. Jeżeli energia w zasobniku jest niewystarczająca, kocioł gazowy 0-10V uruchomi się automatycznie.

Okno dachowe
Świetliki w zakładzie produkcyjnym są również wykorzystywane do ogrzewania lub chłodzenia. W zależności od pory dnia i temperatury zewnętrznej są one otwierane lub zamykane za pomocą wyjść cyfrowych. Świetliki nie otwierają się podczas deszczu lub silnego wiatru, aby uniknąć uszkodzenia znajdujących się wewnątrz maszyn.

Urządzenia w zakładzie

Wentylacja

Produkcja
Szczególnie w zimie kondensacja pary wodnej na jajach może powodować problemy podczas przetwarzania. Aby temu zapobiec i kontrolować wilgotność w procesie produkcji, zmodernizowany system wentylacji jest sterowany za pomocą wyjść analogowych (0-10 V) w zależności od aktualnej wilgotności, temperatury i czasu.

Biura
W biurach świeże powietrze zapewnia system wentylacji Leaf ze zintegrowanym odzyskiem ciepła. Jego integracja wymaga zaledwie kilku kliknięć myszą.

Zautomatyzowany sklep

WADEN GmbH posiada ogólnodostępny sklep, który nie posiada jednak stałego personelu. Gdy klient wchodzi do sklepu, czujniki ruchu rejestrują ten fakt i uruchamiają muzykę za pośrednictwem Audioservera. Włączane są dwa telewizory i odtwarzana jest reklama firmy, zapisana na nośniku USB. Personel jest informowany o obecności klientów za pomocą komunikatu głosowego „Goście w sklepie”. Poza godzinami otwarcia, telewizory są odłączane od sieci elektrycznej za pomocą Smart Socket Air.

Sklep

Nawadnianie terenów zielonych

Na terenie obiektu znajdują się różne tereny zielone. Są one nawadniane w pełni automatycznie, w zależności od pory dnia, temperatury zewnętrznej i czasu trwania opadów. Temperatura i czas trwania deszczu są mierzone za pomocą stacji pogodowej. Zawory elektromagnetyczne systemu nawadniającego są sterowane za pomocą wyjść cyfrowych.

© Autor zdjęć: WADEN GmbH

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.