Rekuperacja powietrza: fakty, mity i wszystko to, czego jeszcze nie wiesz

Samanta Weiss
3. maja 2023 in Know How

Rekuperacja powietrza to temat, który jest dziś często poruszany i bardzo słusznie. Wiele osób patrzy na nią przez pryzmat domów niskoenergetycznych czy pasywnych i traktuje ją jako element etykiety energetycznej, bo bez niej nie dostałyby szóstki. Spójrzmy na to jednak z perspektywy codziennego mieszkania w zwykłym domu: rekuperacja – tak czy nie?

„To nie odzysk ciepła, a wentylacja jest kluczowa dla jakości życia”

Wentylacja z odzyskiem ciepła to właściwie najtrafniejsze określenie tych urządzeń, ponieważ pomagają nam one doprowadzić świeże powietrze do naszych hermetycznie zamkniętych domów, umożliwiając prowadzenie zdrowszego stylu życia.

Oszczędności są „jedynie” efektem ubocznym.

Dobrym porównaniem jest zestawienie samochodu i inteligentnego domu w tej dziedzinie: spróbuj wsiąść do samochodu i wyłączyć w nim wentylację. Zmiany zauważysz w ciągu kilku minut! Brak świeżego powietrza objawi się ziewaniem, większym zmęczeniem, bólami głowy… W ten sam sposób musimy myśleć o wentylacji w domu.

Potrzebujemy świeżego powietrza w każdej dziedzinie naszego życia. Nie ma znaczenia, czy jest to na imprezie, gdy w domu jest więcej osób, kiedy bawimy się z dziećmi, pracujemy czy śpimy.

Jakość snu ma szczególne znaczenie, a niestety często przykładamy do niej zbyt małą wagę. Problemy z zaśnięciem, częste budzenie się, zmęczenie, bóle głowy… Na próżno zadajemy sobie pytanie: co jest ze mną nie tak? Odpowiedź jest zazwyczaj bardzo prosta: zła jakość powietrza.

Rodzina przy stole

Fakty i mity dotyczące odzysku ciepła:

Wokół rekuperacji krąży wiele mitów i legend, które są powielane w artykułach online zupełnie bez powodu. Jakie są wady rekuperacji i na czym się skupić, aby zapewnić swojemu budynkowi najlepsze rozwiązanie?

Zanieczyszczenia

Kurz, bakterie, wilgoć… Tak, ale w samochodach jest często jeszcze gorzej. Istnieje proste rozwiązanie, które nie powinno nikogo zaskoczyć: regularna konserwacja.

Jest głośno

Tak, jest głośno – jeśli ktoś oszczędza i kupuje tanie rury z wieloma ostrymi zakrętami i ma źle ustawiony system.

Konserwacja nie jest darmowa

Powietrze zewnętrzne musi być filtrowane w urządzeniu. To samo dotyczy „brudnego” powietrza zasysanego z wnętrza. W sumie mówimy o co najmniej dwóch filtrach, o które należy zadbać. Trzeba liczyć się również z regularnym czyszczeniem oraz wymianą mniej więcej cztery razy w roku. Częstotliwość zależy od producenta i bezpośrednio wpływa na jakość powietrza wdmuchiwanego do pomieszczeń.

Jednostka rekuperacji na ścianie

Nikt nie będzie tego kontrolował za mnie

W urządzeniu wentylacyjnym są cztery podstawowe ustawienia: 1, 2, 3 i „tryb nieobecności”. Na początku oblicza się oraz wyrównuje ilość powietrza pobieranego i usuwanego. Stopień 1 powinien wystarczyć do normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego i działa on przez większość czasu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których jakość powietrza ulega nagłemu pogorszeniu. Wówczas zwykle konieczne jest zwiększenie intensywności wentylacji do stopnia 2. Stopień 3 jest używany w wyjątkowych przypadkach i służy głównie do szybkiego przewietrzania, które jest uruchamiane przyciskiem.

Sterowanie odzyskiem ciepła jest w pewnym stopniu autonomiczne (działa samoczynnie). Jeśli mamy taką potrzebę, możemy interweniować poprzez przycisk szybkiej wentylacji lub jednostkę ścienną. Szczególnie modne są dziś aplikacje mobilne. Za te jednak zwykle dodatkowo płacimy.

Czy sterowanie wentylacją pozostawić sterowaniu producenta, czy inteligentnemu domowi?

W tradycyjnym pojęciu, rekuperacja ciepła z wentylacją posiada osobny element sterujący w postaci przycisku, ekranu lub aplikacji. Ty, jako użytkownik, ustawiasz ramy czasowe, w których przebywasz w domu, a urządzenie wie, kiedy najprawdopodobniej będzie potrzeba wentylacji. Jednak nie rozwiązuje to problemu rzeczywistej jakości powietrza. Informacja ta musi zostać odczytana przez czujnik (przynajmniej CO2). Zazwyczaj znajdziemy jednak tylko jeden w całym domu, co nie jest optymalnym rozwiązaniem. Czujnik w salonie jest praktycznie bezużyteczny, jeśli śpisz w sypialni i masz tam powietrze nienadające się do oddychania.

Ponadto, każde pomieszczenie może mieć inne potrzeby o różnych porach dnia. Co zrobić, jeśli gotujesz? Co, jeśli bierzesz prysznic? A jeśli wrócisz do domu wcześniej lub otworzysz okna? Ze wszystkimi tymi sytuacjami zazwyczaj wiąże się konieczność wstania i udania się do ręcznych sterowników. A za chwilę trzeba powtórzyć proces w odwrotnym kierunku.

Inteligentny dom ma centralny „mózg”, który jest w stanie analizować wszystkie informacje na raz i podejmować odpowiednie decyzje. Czy jesteś w domu, jaka jest jakość powietrza, czy bierzesz prysznic, a nawet czy coś się nie pali w kuchni – wszystkie czynniki są przetwarzane w czasie rzeczywistym. W nagłej potrzebie inteligentny dom może uratować ci życie, wyłączając w porę system odzysku ciepła, aby zapobiec wdmuchiwaniu przez niego toksycznego dymu do pokoju, w którym śpisz. Najlepsza rekuperacja sprawia, że nie musisz się o nic martwić i zawsze masz optymalną jakość powietrza.

Statystyka zawartości CO2 przedstawiona w aplikacji Loxone

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu odzysku ciepła?

Jeśli poważnie myślisz o swoim domu, oszczędź sobie indywidualne centrale, sterowniki i aplikacje. Mogą być modne i „fajne”, ale tylko przez pierwsze dwa tygodnie. Mniej więcej w tym czasie okaże się, że zapłaciłeś dodatkowo tylko za inny sposób sterowania, a nie za to, że poszczególne elementy będą robić dokładnie to, co byś chciał – same z siebie. Na przykład, latem twój dom może ochłodzić się pod wpływem nocnego powietrza, ale tylko jeśli temperatura na zewnątrz jest wystarczająco niska lub jeśli ustawisz wentylację, aby działała zanim wrócisz do domu.*

Rozwiązaniem jest więc wybór systemu odzysku ciepła, który można podłączyć do inteligentnej automatyki domowej. Zapewnia to znacznie bardziej kompleksowe automatyczne sterowanie oraz niezliczone dodatkowe funkcje, co gwarantuje prawdziwą inteligencję naszego domu.

*Zakładając, że system rekuperacji jest wyposażony w bypass (potrafi wentylować bez odzysku ciepła). Zależy to również od wydajności urządzenia, tj. ilości powietrza, które może ono wymienić, oraz typu i wielkości budynku.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.