71 neutralnych energetycznie mieszkań w Lier

Samanta Weiss
9. czerwca 2023 in Referencje

71 mieszkań neutralnych dla klimatu, czyli o zerowej emisji CO2 – takie było życzenie dewelopera O3SHIFT na początku projektu. Kluczem przedsięwzięcia był hybrydowy, ale niezależny system dystrybucji energii, którego realizacji podjął się Partner Loxone, iSmart. Rezultat: zrównoważona perełka budowlana w Lier.

71 mieszkań rozmieszczonych w trzech budynkach zapewnia użytkownikom niemal pasywny tryb życia. Zrównoważony rozwój był kluczowym założeniem projektu, dlatego też SEDS (Sustainable Energy Distribution System) został wybrany jako system klimatyzacji. Dzięki innowacyjnemu projektowi zapewnia on jednostkom mieszkalnym zawsze idealną temperaturę i ciepłą wodę użytkową. Jest to przystępna cenowo, energooszczędna oraz jakościowa odpowiedź na stosowane powszechnie instalacje zanieczyszczające środowisko. W tym projekcie w Lier każda jednostka mieszkalna otrzymała własną jednostkę SEDS, która została połączona z pompą ciepła. Firma O3SHIFT szukała sposobu na inteligentne sterowanie wszystkimi elementami oraz uzyskanie większej kontroli z poziomu systemu centralnego nad warunkami w mieszkaniach oraz działaniem poszczególnych podsystemów. Aby znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie, zwrócono się do Gold Partnera Loxone, firmy iSmart. Oferuje ona inteligentne rozwiązania szyte na miarę dla każdej realizacji, a wartość, jaką dodaje do inwestycji Loxone widoczna jest na pierwszy rzut oka.

Loxone udowodnił tutaj, że jakość oferowanych produktów jest bardzo wysoka. Stabilność komponentów jest bezprecedensowa. Zwłaszcza darmowe oprogramowanie oferowane przez Loxone do efektywnego programowania takich projektów jest niezwykle praktyczne w przypadku realizacji takiej skali. Dzięki funkcji multiplikatora osiągnęliśmy w tym przypadku bardzo wysoki stopień wydajności.
Tim Mertens

Business Developer, iSmart

Integracja Loxone

„Jednym ze szczególnych wyzwań w tym systemie było połączenie systemu ogrzewania z Loxone. Użytkownik ustawia parametry klimatu wewnętrznego za pomocą Loxone, a pożądane ustawienia muszą następnie zostać przejęte przez system SEDS”, mówi Tijs Proost, Digital Solution Architect w firmie iSmart. Klasyczny termostat był w tym przypadku niemile widziany – deweloper chciał inteligentnego rozwiązania do kontroli temperatury, dlatego wybrano Loxone z Miniserverem na straży efektywnego sterowania. Czujnik temperatury zintegrowany z przyciskiem Loxone Touch mierzy aktualną wartość w mieszkaniu. Dane te są przesyłane przez Loxone do jednostek SEDS za pośrednictwem sieci BACnet. Sieć została zbudowana w piwnicy, gdzie wszystkie mieszkania i jednostki są połączone w całość. Tworzy to jeden kompleksowy system ogrzewania sterowany dzięki Loxone.

W każdym mieszkaniu czujniki obecności Loxone są również wykorzystywane do automatycznego sterowania oświetleniem i wieloma innymi funkcjami. Wraz ze zintegrowanymi stacjami pogodowymi, inteligentna logika Loxone zapewnia automatyczne sterowanie zacienianiem. Odbywa się to w oparciu o pożądaną temperaturę, rzeczywiste warunki panujące we wnętrzu oraz położenie słońca.

Miniserver Loxone
Obecnie opracowujemy pulpit nawigacyjny, który będzie rejestrować wszystkie temperatury, parametry oraz zużycie w centralnej bazie danych. Jeśli pojawi się problem, właściciele będą mogli z poziomu centralnego sprawdzić, co jest nie tak za pośrednictwem tej właśnie platformy. Będzie ona również wykorzystywana do odczytu danych rozliczeniowych. Obecnie trwają prace nad tym rozwiązaniem, ale w przyszłości chcemy je połączyć z Loxone i zaoferować jeszcze sprawniejsze zarządzanie całością.
Tijs Proost

Digital Solution Architect, iSmart

Zajrzyj za kulisy

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.