LUV8: wyjątkowa architektura. Inteligentna automatyzacja.


28. lutego 2020 in Referencje

Architekt i inwestor Torsten Michelmann od początku wiedział, że jego najnowszy projekt, LUV8, będzie w pełni zautomatyzowany – dzięki technologii Loxone. Nowoczesny biurowiec jest kolejnym przykładem na uniwersalne zastosowanie automatyki budynkowej Loxone.

Dzięki swojej oryginalnej architekturze i okrągłym kształtom, LUV8 to budynek, który zdecydowanie przyciąga wzrok. Jest to jeden z najnowocześniejszych biurowców w Niemczech. Tym bardziej cieszy nas, że to właśnie tam powstała najnowsza siedziba Loxone – Niemcy Północ. Siedem Miniserverów jest odpowiedzialnych za automatyzację budynku o łącznej powierzchni 3 350 m².

Fakty

Kraj
Niemcy


Powierzchnia
3 350 m2


Partner Loxone
prodoing GmbH


Komponenty Loxone:

3 Miniservery w sieci Client-Gateway, 4 Miniservery dla najemców

Kontrola temperatury przy użyciu pompy ciepła i siłowników Tree

Sterowanie centralnym systemem wentylacji za pomocą przepustnicy powietrza Tree i monitorowanie podciśnienia

Ogrzewanie podjazdu za pomocą czujnika temperatury 1-Wire

Zarządzanie energią, w tym monitorowanie produkcji

Sterowanie oświetleniem za pomocą Spot LED RGBW Tree, LED Pendulum Slim Tree, oprawy sufitowej LED RGBW Tree, natynkowych spotów LED WW, DALI Extension, RGBW 24V Dimmer Tree, Relay Extension

Monitorowanie budynku przy wykorzystaniu styków kontaktronowych i Nano DI Tree, czujników ruchu

I wiele więcej.

Loxone im Gewerbe - LUV8

(c) Michelmann-Architekt GmbH

Dzięki Loxone znaleźliśmy partnera, który rozumie naszą wizję i dba o to, aby wszystko działo zgodnie z naszymi życzeniami.

Torsten Michelmann

Dyrektor, Michelmann-Architekt GmbH

Miniserver w sieci Client-Gateway

LUV8 mieści podziemny garaż, bistro i pięć biur rozmieszczonych na czterech piętrach. Aby monitorować budynek jako całość, partner Loxone, Wolfgang Schnepel z prodoing GmbH, postawił na sieć Client-Gateway. Monitorowanie można ustawić i wdrożyć indywidualnie dla każdego biura.

Miniserver Client-Gateway
Jako wieloletni partner Loxone, zrealizowałem już wiele projektów, również w sektorze komercyjnym. Im większy projekt, tym bardziej złożone wymagania. W pełni polegam na Loxone ze względu na szeroki wachlarz możliwości, które oferuje. Jeśli klient ma specjalne życzenie, mogę skorzystać z otwartości systemu. Na przykład w LUV8 zrealizowaliśmy zautomatyzowane ogrzewanie podjazdu. Inne systemy osiągają tutaj limit swoich możliwości.
Wolfgang Schnepel

Partner Loxone, prodoing GmbH

Zrównoważona koncepcja: od budynku po technologie

Gmina i właściciel obiektu skupili się nie tylko na oryginalnym wyglądzie budynku. Równie ważny był dla nich zrównoważony rozwój i ochrona klimatu. W LUV8 zastosowano następujące elementy:

  • Pompa ciepła wraz z sondami geotermalnymi
  • Centralny system wentylacji
  • System fotowoltaiczny i akumulatory

Partner Loxone wdrożył interakcję pompy ciepła z systemem wentylacji, systemem fotowoltaicznym i zacienianiem.

W tym celu wykorzystał blok sterownika klimatu w Loxone Config, który służy do sterowania pompą ciepła. Budynek może automatycznie przełączać się między trybem ogrzewania
i chłodzenia i skutecznie regulować temperaturę. Dwa procesy doskonale ze sobą współpracują: podstawowe ogrzewanie / chłodzenie poprzez termiczną aktywację betonowych elementów budynku oraz dodatkowe ogrzewanie / chłodzenie z wykorzystaniem podłogówki.

Dopływ świeżego powietrza przebiega w pełni automatycznie przez system wentylacji
i mechaniczne otwory w ramie okna. W przypadku powietrza wywiewanego z centralnego systemu wentylacji z regulacją strumienia objętości nasz partner wybrał przepustnicę powietrza Tree i monitorowanie podciśnienia. Przepustnica powietrza to produkt naszej amerykańskiej filii, który reguluje przepływ powietrza w wentylacji za pomocą klapy. Chłodzenie latem zostało rozwiązane dzięki energooszczędnemu procesowi poprzez wentylację nocną. Jest to możliwe dzięki sterowaniu oknami dachowymi za pomocą Nano 2 Relay Tree. Ciepło w budynku jest odzyskiwane przez wymienniki ciepła.

Niektóre obszary budynku są zasilane zebraną energią elektryczną. Idealną podstawę zarządzania energią tworzy system PV i akumulatory kontrolowane przez Miniserver Loxone.

Pozostałe funkcje Loxone w LUV8

W niniejszym blogu skupiliśmy się na najważniejszych funkcjach w budynku. Partner Loxone, firma prodoing, wdrożyła jeszcze wiele innych funkcji. Chciałbyś bliżej poznać LUV8? Umów się na bezpłatną prezentację z przedstawicielem Loxone >

Ogrzewanie podjazdu w garażu podziemnym

Aby zapobiec oblodzeniu wjazdu do garażu podziemnego, partner Loxone wdrożył monitorowanie temperatury za pomocą czujnika 1-Wire. Jeśli temperatura spadnie poniżej określonej wartości, ogrzewanie podjazdu jest aktywowane przez wymiennik ciepła i mieszaninę wody i glikolu.

Rozwiązanie dostępu oparte na NFC

Dostęp do budynku to kwestia bezpieczeństwa. Każdy najemca powinien mieć dostęp tylko do wyznaczonych obszarów. Jest to łatwe do zrealizowania dzięki elektronicznym zamkom do drzwi lub kontroli podziemnej bramy garażowej, a także klawiatury kodowej NFC Code Touch
i szyfrowanych nalepek NFC. W ten sposób można zdefiniować dostęp do głównego wejścia, parkingu podziemnego, poszczególnych biur i pomieszczeń specjalnych. Za pomocą interkomu goście mogą skontaktować się z wybraną firmą.

Bezpieczeństwo budynku

W czasie nieobecności pracowników budynek jest monitorowany pod kątem nieautoryzowanych gości za pomocą syreny alarmowej, kontaktów okiennych i czujników ruchu. Czujniki dymu
i czujniki wody niezawodnie i natychmiastowo informują o niebezpiecznych zdarzeniach w budynku.

Wnętrze LUV8 i biura Loxone:

(c) Michelmann-Architekt GmbH

Create Automation


Miniserver Loxone to idealne narzędzie do prostego sterowania i inteligentnej automatyzacji wszelkiego rodzaju projektów: inteligentnych domów, obiektów komercyjnych
i projektów specjalnych.

Zostań partnerem Loxone i zacznij korzystać z systemu Loxone we swoich projektach. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o naszym programie partnerskim.