Jaki system automatyki domowej wybrać?


12. lutego 2020 in Know How

W dzisiejszych czasach wszystko jest inteligentne i smart. Dodajmy do tego sterowanie telefonem, bez którego się dziś nie obejdzie. Jaka jest rzeczywistość i na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu? Przyjrzyjmy się – szybko, krótko i bez ogródek.

W dzisiejszych czasach wszystko jest inteligentne i smart. Dodajmy do tego sterowanie telefonem, bez którego się dziś nie obejdzie. Jaka jest rzeczywistość i na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu? Przyjrzyjmy się – szybko, krótko i bez ogródek.

Aby uniknąć nieporozumień, poniżej wyjaśniliśmy podstawowe pojęcia występujące w tekście:

Gadżet = gadżetami nazywam wszystko to, co należy do świata IoT. Jest to modne, w większości ładnie zapakowane, dedykowane urządzenie, które wydaje się być przystępne cenowo.

Inteligencja = wiele produktów dostępnych w internecie jest oznaczonych jako inteligentne czy smart. Często oznacza to tylko możliwość sterowania telefonem. Zapewniam, że w samym sterowaniu urządzeniem przez telefon,
a nie za pomocą przełącznika lub termostatu, nie ma tak naprawdę nic inteligentnego. Na to miano zasługują tylko urządzenia, które działają samodzielnie – automatycznie i wyręczają właściciela w różnych czynnościach. Możliwość sterowania przez telefon powinno być jedynie ciekawym dodatkiem.

Chmura = do sterowania (lub minimalnie konfiguracji) potrzebuje połączenia z internetem. Wysyła dane
(w najlepszym przypadku zaszyfrowane) z domu i z powrotem. To, czy wpadną one w obce ręce, zależy od wielu okoliczności. Czasami dane (tak, twoje dane) są sprzedawane celowo, czasami mogą wpaść w niepowołane ręce (haker), dzięki czemu ktoś może dowiedzieć się, czy akurat przebywasz w domu, czy nie.

Aktualizacja = w ten sposób urządzenie / system otrzymuje nowe funkcje (głównie lepsze), łatki bezpieczeństwa itp. Jeśli chcesz, aby twoje urządzenie służyło ci przez długi czas (ponad 20 lat), potrzebujesz aktualizacji. Jeśli chcesz je za 2 lata wyrzucić tłumacząc się, że wsparcie techniczne zostało zakończone, najlepiej pomiń ten punkt.

Utrzymanie i przyszłość

Większość z nas nie jest przyzwyczajona do wyrzucania pieniędzy w błoto i ciągłemu uleganiu wpływom nowych trendów. System smart home nie jest telewizorem,
który można łatwo zabrać i wymienić. Zdecydowanie nie polecam inwestować do czegoś, co wiemy, że posłuży nam rok lub dwa, a w międzyczasie oszczędzać na coś lepszego. Zalecam jednak uważać na to, co i dlaczego się kupuje. Jeśli jesteś młody, wynajmujesz mieszkanie i wiesz, że dopiero za rok lub za dwa zaczniesz myśleć o czymś własnym, możesz sobie pozwolić na zakup kilku gadżetów, którymi będziesz sterować poprzez chmurę. Po 2 latach je wyrzucisz, ponieważ albo się rozpadną, albo producent po prostu przestanie je obsługiwać. Jeśli podchodzisz do tego w ten sposób, jest to rozwiązanie dla ciebie.
Dla tych, którzy poważnie podchodzą do automatyki domowej (nie chcą zmieniać systemu po 5 latach, ale interesują ich rozwiązania, które wytrzymają 20 lat lub dłużej), polecam sprawdzony system, który jest na rynku od co najmniej 10 lat, nie wypuszcza co 3 lata nowej wersji, która nie jest kompatybilna z poprzednią, i nie jest oparty na chmurze. Taki system niekoniecznie kosztuje połowę wartości całego domu i nie potrzebujesz do jego instalacji żadnego super inżyniera, który za dokonanie ustawień zaśpiewa ogromną sumę.
To, czy system jest aktualizowany przez cały okres żywotności komponentów, czy tylko w trakcie okresu trwania gwarancji, często stanowi dużą różnicę, która przynosi korzyści sprzedawcy – tobie nie zostanie nic innego jak całkowicie wymienić system. Bądź ostrożny przy zakupie.

Cena inteligentnego domu

  W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że prawdziwe systemy zwykle nie mogą konkurować cenowo z gadżetami. Ich cykl życia wyznacza się na kilka lat, a producent liczy na ich szybką wymianę. Podobnie jak inne dobra konsumpcyjne, które w ciągu 2 lat od zakupu albo się zepsują, albo przestaną otrzymywać nowe aktualizacje,
które ostatecznie wykluczą cię z gry. Dlatego cena gadżetów jest często o połowę niższa.
System dobrej jakości, który ma ci posłużyć 20 lat i dłużej, jest od samego początku opracowywany zupełnie inaczej. Wymagania, materiały i podejście są znacznie bardziej solidne i chociaż początkowe koszty mogą wydawać się większe, nie musi tak być. Urządzenia zwykle nie służą jednemu celowi, ale są używane przez wiele funkcji (np. czujnik ruchu służy nie tylko do włączania oświetlenia, ale także do aktywacji alarmu, włączania muzyki, regulacji ogrzewania itp.).

Dowód na to, że cena inteligentnego domu nie różni się zasadniczo od ceny klasycznej instalacji elektrycznej, znajdziesz tutaj.

Zdalny dostęp

Żyjemy w erze Internetu – nic na to nie poradzimy. O naszej prywatności powinniśmy jednak wiedzieć wszystko i starać się ją chronić. Zdalny dostęp (do sterowania lub konfiguracji) jest nieodłączną częścią inteligentnego domu. Jest to standard i jeśli ktoś stara się cię przekonać, że jest inaczej, żąda dodatkowych opłat lub nawet twierdzi,
że nie jest to możliwe (np. zdalnie zmodyfikować program), to kłamie, chce wyłudzić pieniądze lub jesteś pod niewłaściwym adresem.
Najłatwiejszym sposobem uzyskania zdalnego dostępu jest rozwiązanie chmurowe. Dane są przesyłane do i z centralnej chmury (z dala od domu) za każdym razem, gdy wchodzisz w interakcje z domem. Chociaż zwykle nie potrzebujesz zewnętrznego adresu IP, możesz mieć do czynienia z większą responsywnością, niedostępnością w przypadku awarii i pewnym ryzykiem.
Każdy producent będzie cię zapewniać, że jego rozwiązanie oparte na chmurze jest całkowicie bezpieczne. Spójrzmy jednak na gigantów takich jak Facebook, LinkedIN,
i innych, którzy działają w chmurze. Jak często czytamy o wyciekach danych z tych firm, które inwestują kilkakrotnie więcej w bezpieczeństwo swojej chmury, niż założony wczoraj start-up?
Rada jest prosta – nie stawiaj na rozwiązania chmurowe, polegaj na wbudowanych firewallach, silnych hasłach, odpowiednim szyfrowaniu.

Inteligencja

 Wszystko wokół nas jest inteligentne – od lodówki po odkurzacz Pytanie czy tego właśnie potrzebujesz? Jeśli naprawdę chcesz wracać do domu i włączać światło przez aplikację (módl się, abyś miał żarówki od jednego producenta, w przeciwnym razie będziesz potrzebował kilku aplikacji), potem otworzyć kolejną aplikację do muzyki, itp. możesz kupić sobie cokolwiek.
To samo dotyczy sytuacji, kiedy w salonie masz 3 obwody oświetleniowe, 3 okna z żaluzjami, ogrzewanie, klimatyzację, rekuperację i alarm, a jakiś specjalista zaproponuje ci 5 włączników do oświetlenia, 6 do żaluzji, termostat do ogrzewania, termostat do chłodzenia, regulator do rekuperacji a jako bonus klawiaturę z klapką do alarmu.
W XXI wieku, kiedy technologie otaczają nas z każdej strony, główną korzyścią inteligencji powinno być to, że technologie w budynku same robią to, co powinny, komunikuje się ze sobą, a co najważniejsze, w razie potrzeby, ich kontrola jest tak prosta, jak to możliwe.

Cena programowania inteligentnego domu

Istnieje duża różnica między ustawieniami systemu, a zauważysz to głównie po grubości portfela, nie tylko w czasie instalacji, ale także w przyszłości. Różnice cenowe są ogromne, a w najgorszym przypadku za samą konfigurację można zapłacić więcej niż za komponenty.
Dlaczego tak jest? Ceny mogą zawierać opłaty licencyjne i stawki za każdą godzinę instalacji. Istnieją systemy, które konfiguruje się tygodniami, aby funkcjonowały zgodnie z oczekiwaniami klienta. Może to być również koszt utworzenia wizualizacji (sterowania za pomocą telefonu), która w zdecydowanej większości przypadków musi być wykonana osobno – nowa parametryzacja.
Gdy tylko w przyszłości będziesz chciał coś zmienić, znowu zapłacisz za każdą godzinę pracy, wyjazd serwisanta, nową licencję, aktualizacje.
Jak tego uniknąć? Znajdź nowoczesny system, w którym nie płacisz licencji, aktualizacje oprogramowania są bezpłatne, a każdą zmianę można wprowadzić w ciągu kilku minut z dowolnego miejsca na świecie. Konfiguracja systemu powinna być prosta (trwać kilka godzin, a nie tygodni), a wizualizacja powinna zostać wygenerowana automatycznie. Zapytaj również, czy możesz samodzielnie wprowadzać najważniejsze zmiany.

– Czas na twój projekt –

Chytrý dům

Bezpłatna konsultacja projektu


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru systemu do nowego lub istniejącego inteligentnego domu, chętnie ci doradzimy.