FAQ: Co się stanie, gdy w inteligentnym domu zabraknie prądu?


27. lutego 2020 in Know How

W ostatnim czasie przeprowadziłem wiele wywiadów dla różnych czasopism i stacji telewizyjnych. Każda rozmowa rozpoczynała się tym samym pytaniem: „A co się stanie,
gdy zabraknie prądu?” Istne polowanie na sensację. Nie tylko dziennikarze chętnie zadają to pytanie – kilka razy w tygodniu pojawia się ono również na naszych mediach społecznościowych.

Przyjrzyjmy się (raz na zawsze) temu „trudnemu” tematowi i wyjaśnijmy go sobie. Inteligentny dom nie jest żadną skomplikowaną nauką o rakietach, ale całkowicie normalną rzeczą, którą większość z nas posiada już w domu, ale często o tym ani nie wie. Ale o tym następnym razem.

Co dzieje się w inteligentnym domu w przypadku awarii zasilania?
Nie wybuchnie, nie zatrzaśnie drzwi, nie złapie cię w pułapkę ani nie spłonie – złe wieści dla tabloidów. Dzieje się dokładnie to samo, co przy konwencjonalnej instalacji elektrycznej: światła wyłączają się, żaluzje elektryczne nie działają, telewizor również nie – po prostu nie ma prądu. Jak tylko zasilanie zostanie przywrócone, dom wróci do stanu sprzed awarii i wszystko będzie znowu działać. Ustawisz zegar na piekarniku, kuchence mikrofalowej i tyle.

Czy dostanę się do inteligentnego domu lub wyjdę z niego, gdy zabraknie prądu?
O dziwo, tak. Jeśli masz elektroniczne zamki, bramę wjazdową i garażową, droga do domu może być problematyczna. Garażu z zewnątrz bez prądu nie otworzysz (tylko ręcznie od wewnątrz). To samo z bramą – bez zasilania nie działa pilot ani aplikacja. Jednak nic z tego nie ma to nic wspólnego z inteligentnym domem (samochód również nie pojedzie bez benzyny w zbiorniku i nie jest to jego wina). Po prostu zaparkuj samochód na ulicy.

Gorzej może być z drzwiami wejściowymi na zamek elektroniczny. Otworzysz je tylko zwykłym kluczem. Jeśli nie masz go przy sobie, masz pecha. Zawsze powinieneś mieć do niego dostęp. Wyjście z domu jest o wiele łatwiejsze. Od wewnątrz, nawet w przypadku zamka elektronicznego, klamka nadal działa (przepisy bezpieczeństwa). Garaż i bramę również otworzysz ręcznie od środka – ale to już bym się powtarzał.

Przerwy w dostawie prądu są nieprzyjemne dla wszystkich. Z drugiej strony żyjemy w Europie i nie są one codzienną częścią naszego życia. Dobrze jest myśleć krytycznie, ale wielu z nas nawet nie zauważy tych 5 minut w roku, ponieważ albo będziemy spać, albo nie będzie nas w domu.

Odkryj wszystkie możliwości nowoczesnego życia


Planujesz budowę lub remont i chcesz mieć pewność, że twój dom będzie spełniał obecne standardy? Innymi słowy, że nie umknie ci nic, co mogłoby poprawić twój standard życia? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą, aby dowiedzieć się, czego możesz wymagać od dzisiejszej instalacji elektrycznej.