Najstarszy browar w Austrii korzysta z technologii Loxone

Daniel Gahleitner
9. sierpnia 2023 in Referencje

Tradycja łączy się z nowoczesnością

Od 1449 roku warzy się tutaj piwo – mowa o browarze Hofstetten w austriackim Mühlviertel. Ten prywatny browar jest najstarszym browarem w Austrii, a dziś produkuje ponad 700 000 litrów piwa rocznie.

Oprócz sterowania oświetleniem, Miniserver Loxone, mózg inteligentnego browaru, monitoruje i kontroluje temperaturę, ale przede wszystkim spełnia ważne funkcje bezpieczeństwa.

Fakty

Kraj: Austria


Lokalizacja: St. Martin im Mühlkreis, Górna Austria


Rok budowy: 1229 r.; renowacja w 2016 r.


Partner Loxone: Elektro Gahleitner GmbH & Co. KG

Inteligentne funkcje w warzelni

Bezproblemowo do ostatniej kropli

Podczas realizacji nowej warzelni okazało się, że mimo iż spełnia ona swoje zadania w procesie warzenia, to będzie wymagała dodatkowych kosztownych technologii do monitorowania właściwego przebiegu prac. Przy poszukiwaniu alternatywy pojawił się Miniserver, który od tego czasu niezawodnie włącza alarm i zawiadamia kierownictwo, mistrza piwowara i innych pracowników w razie wystąpienia komplikacji.

Kontrola temperatury

Odpowiednia temperatura jest niezwykle ważna w procesie produkcji piwa. Inteligentny browar ma w tym zakresie wielką przewagę. Inteligentna automatyka idealnie nadaje się do takich precyzyjnych zadań. Na przykład, jęczmień delikatnie schładza się w silosach do 10°C aż do nadejścia zimy. W piwnicy piwo dojrzewa w aluminiowych zbiornikach o stałej temperaturze 2,5°C. Nagłe zmiany temperatury powodują uruchomienie łańcucha powiadomień.

Funkcje bezpieczeństwa

Za pomocą Loxone został również wdrożony system przeciwpożarowy. Wszystkie obszary inteligentnego browaru są wyposażone w czujniki dymu. Również pomieszczenie ze zbiornikami, w których przechowywany jest zakurzony jęczmień, jest dokładnie monitorowane. W sytuacji awaryjnej uruchamiany jest wewnętrzny łańcuch alarmowy. W najgorszym przypadku powiadamiana jest straż pożarna.

Produkcja w inteligentnym browarze

Sterowanie oświetleniem

4 września 2016 roku browar oficjalnie otworzył nową warzelnię. Od tamtej pory najwyższej klasy światła LED zapewniają świetne warunki do pracy i efektowne oświetlenie podczas zwiedzania browaru. Za pomocą NFC Smart Tag przewodnicy mogą w mgnieniu oka przełączyć scenę i tym samym stworzyć wspaniałą atmosferę.

Po zmierzchu oświetlenie zewnętrzne postara się, aby tradycyjny budynek browaru przyciągał zasłużoną uwagę. Aby nie marnować energii, w godzinach nocnych aktywne jest tylko oświetlenie punktowe wskazujące drogę.

Sterowanie

oświetleniem

4 września 2016 roku browar oficjalnie otworzył nową warzelnię. Od tamtej pory najwyższej klasy światła LED zapewniają świetne warunki do pracy i efektowne oświetlenie podczas zwiedzania browaru. Za pomocą NFC Smart Tag przewodnicy mogą w mgnieniu oka przełączyć scenę i tym samym stworzyć wspaniałą atmosferę.

Po zmierzchu oświetlenie zewnętrzne postara się, aby tradycyjny budynek browaru przyciągał zasłużoną uwagę. Aby nie marnować energii, w godzinach nocnych aktywne jest tylko oświetlenie punktowe wskazujące drogę.

Inteligentny browar z zewnątrz

Oszczędność energii w zestawie

Oprócz pięknych scen świetlnych, dyrektor Peter Krammer również bardzo ceni sobie holistyczne podejście do oszczędzania energii. Już samo zastosowanie oświetlenia LED niesie za sobą duże oszczędności. Jednak największy potencjał leży w oświetleniu sterowanym obecnością. Czasy, kiedy światło pozostawało włączone przez cały dzień, a nawet weekend, definitywnie się skończyły.

Inne funkcje inteligentnego browaru

Odzysk ciepła (rekuperacja)

Z pary, która powstaje w procesie warzenia, jest pozyskiwana gorąca woda o temperaturze 90°C. Jest ona wykorzystywana do ogrzewania niektórych obszarów browaru. Dzięki temu na przykład powierzchnia rampy nie jest oblodzona zimą, a to wszystko bez dodatkowego zużycia energii do jej ogrzewania.

Temperatura przyjazna piwu

Niezależnie od pory roku piwo w piwnicy w Hofstetten dojrzewa przez pięć tygodni w temperaturze 2,5°C. Stałą temperaturę w pomieszczeniu utrzymuje Miniserver. Zmiany temperatury spowodowane błędami są natychmiast zgłaszane. Inteligentna technologia jest niezwykle ważna dla zapewnienia dobrej jakości.

Sterowanie przenośnikami w silosach

Browar Hofstetten sam produkuje wszystkie składniki swojego tradycyjnego piwa. Są one przechowywane w dużych silosach. W przeszłości były one ręcznie szuflowane, ale dziś całą pracę wykonuje system przenośników sterowany przez Loxone. Jak tylko śrutownik ziarna się zapełni, przenośnik zatrzymuje się automatycznie. Dzięki dokładnej kontroli jęczmień nie pozostaje na przenośniku dłużej niż jest to konieczne.

Automatyczne okna

Świetliki w magazynie są kontrolowane w oparciu o panującą temperaturę, wiatr i deszcz. Jeśli temperatura w magazynie jest zbyt wysoka, okno otwiera się automatycznie. Kiedy na zewnątrz pada deszcz lub wieje silny wiatr, okna same się zamkną.

Pomiar zużycia energii elektrycznej

W inteligentnym browarze Miniserver Loxone zawsze ma oko na aktualne zużycie energii. W okresie szczytów poboru mocy urządzenia (takie jak maszyny chłodnicze, napełniarki beczek, dmuchawy powietrzne) są wyłączane na krótki czas, aby uniknąć przeciążenia.

Monitorowanie bramy

Jeśli brama w strefie zaopatrzenia jest otwarta po godzinie 18:00, inteligentny browar wyśle wiadomość na telefon komórkowy dyrektora Petera Krammera.

Zawsze na bieżąco

Każdy browarnik jest wyposażony w telefon z aplikacją Loxone. Dzięki temu może sterować temperaturą, oświetleniem itp. z dowolnego miejsca, jak również szybko zareagować w razie usterki.

Zautomatyzowany browar

Skalowalny i dopasowujący się do potrzeb

Piękno systemu Loxone polega na jego elastyczności. Wciąż mamy wiele planów, które chcielibyśmy zrealizować w ciągu najbliższych kilku lat. Dzięki Loxone jesteśmy przygotowani na przyszłość, na przykład na wdrożenie inteligentnej oczyszczalni ścieków, która precyzyjnie kontroluje ilość ścieków, lub na wdrożenie systemu fotowoltaicznego, który wytwarza najwięcej energii elektrycznej dokładnie wtedy, gdy jej potrzebujemy.

Peter Krammer

Mistrz piwowar i właściciel browaru Hofstetten, Brauerei Hofstetten

Pracownica baru

Skosztuj piwa z inteligentnego browaru w Campusie Loxone

Na koniec najważniejsze pytanie: jak smakuje piwo z inteligentnego browaru? Odpowiedź znajdziecie w Campusie Loxone, a dokładnie w restauracji Glorious Bastards, gdzie obok chrupkiej pizzy, dorodnych burgerów oraz soczystych steków, możecie raczyć się piwami z browaru Hofstetten.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.