W Lubinie Loxone pomaga lekarzom na bloku operacyjnym


2. listopada 2021 in Referencje

Życie tworzy nieoczekiwane scenariusze i niestety czasem bywa tak, że zdrowie zaczyna płatać figle. Wtedy musimy zdać się na lekarzy specjalistów. To, jak szybko nas wyleczą, zależy nie tylko od ich umiejętności, ale i komfortu pracy. Poznaj niezwykły projekt, w którym Loxone pomaga lekarzom ze Szpitala Specjalistycznego CDT Medicus na bloku operacyjnym.

Automatyzacja pod kontrolą

Do naszego partnera instalacyjnego zgłosił się klient, który poprosił o pomoc w stworzeniu trzech ultranowoczesnych sal operacyjnych, wraz z całą niezbędną infrastrukturą pomocniczą. Z racji charakteru realizowanego projektu, najważniejszą kwestią była niezawodność systemu. Zastosowane urządzenia i rozwiązania medyczne to sprzęt światowej klasy, podobnie musiało być z inteligentną instalacją. Jednak ze względu na przeznaczenie pomieszczeń, trzeba było wykluczyć pełną automatyzację i wykonać sterowanie manualne.

Jaką technologię zastosowano?

Mózgiem całej instalacji jest Miniserver, który kontroluje wszystkie funkcje — począwszy od oświetlenia, na muzyce kończąc. Dla operującego lekarza ważne jest światło. Dzięki DALI Extension do systemu Loxone udało się podłączyć specjalistyczne oprawy medyczne, które można dowolnie rozjaśniać i ściemniać. Z paneli sterujących zamontowanych na ścianach bloków operacyjnych można również używać zewnętrznych rolet.

Jednak jedną z najważniejszych funkcji jest zintegrowanie zewnętrznego systemu komunikacji między pracownikami. Personel medyczny w łatwy sposób może przyzwać lekarza lub komunikować się między wybranymi gabinetami.

„Loxone ułatwia nam pracę. Korzystamy na co dzień z tego systemu. Oszczędza nasz czas i nogi. Wykorzystując ten system, nie musimy wołać operatorów lub ekipy sprzątającej.”

Anna Wołodźko

Oddziałowa na bloku operacyjnym, Szpital specjalistyczny CDT Medicus w Lubinie

 

Fakty

Kraj
Polska


Lokalizacja:
Szpital specjalistyczny CDT Medicus w Lubinie


Partner Loxone:
TEL-BUD Krzysztof Hyrczak


Komponenty Loxone:
Miniserver
Audioserver
Loxone Speaker
DALI Extension
Multiroom audio
• i inne

Nawet 90% chirurgów operuje przy muzyce

Pacjent może nie być tego świadomy, gdyż zwykle jest uśpiony, ale chirurdzy bardzo często operują przy akompaniamencie muzyki. Według badań robi to nawet 90% chirurgów*. Dlatego kolejnym ważnym aspektem wyznaczonym przez klienta był wysokojakościowy system multimedialny. Tu wybór był prosty — Audioserver Loxone. Według tych samych badań wynika, że chirurdzy najchętniej podczas operacji słuchają rocka. Klientowi zależało na najlepszej jakości dźwięku. W instalacji wykorzystano system multiroom audio. Zapewnia on doskonałą jakość muzyki. Audioserver posiada ogromną bibliotekę muzyki oraz dostęp do Spotify i wszystkich istniejących stacji radia internetowego. Jeżeli to jednak za mało, każde z pomieszczeń posiada osobną strefę AirPlay, dzięki której każdy może posłuchać swojej ulubionej muzyki prosto ze swojego telefonu.

Dlaczego Loxone?

Blok operacyjny jest miejscem szczególnym. Tu nie ma miejsca na żadne pomyłki. Ważna jest w tym niezawodność urządzeń i narzędzi wspomagających pracę chirurgów. Loxone to gwarantuje. Dzięki wielu rozszerzeniom jest bardzo elastyczny i pozwala na integrację z urządzeniami innych firm. Klient współpracuje z partnerem dłuższy czas, dlatego nie można było zawieść zaufania.

„Dzięki zastosowaniu Loxone mogliśmy połączyć wszystkie zewnętrzne elementy w jedną całość. Projekt był wyjątkowy. Nasza firma na co dzień realizuje wiele projektów związanych ze służbą zdrowia. Jednak wykonanie tak nowoczesnego bloku operacyjnego zdarzyło nam się pierwszy raz.”
Krzysztof Hyrczak

Silver Partner, TEL-BUD

Zobacz, jak wygląda blok operacyjny CDT Medicus Lubin:

Panel sterujący – CDT Medicus
Oświetlenie i głośnik Loxone Speaker
Panele kontrolujące
Panel sterujący Loxone – CDT Medicus
Zautomatyzowana sala operacyjna

Zaciekawił cię ten projekt?

Ikona elektryk

Masz firmę instalacyjną?

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie Loxone lub masz projekt, który chciałbyś z nami zrealizować? Zapisz się na niezobowiązujące webinarium wprowadzające lub od razu dołącz do programu partnerskiego Loxone.

Ikona łopata

Budujesz lub remontujesz?

Dla osób rozważających inteligentną instalację elektryczną w swoim domu lub mieszkaniu organizujemy bezpłatne prezentacje systemu Loxone. Oferujemy również bezpłatne konsultacje i kalkulacje projektu