Inteligentne remizy strażackie wspierają bohaterów


22. czerwca 2022 in Referencje
Kiedy zawyje syrena, nie ma czasu do stracenia, liczy się każda sekunda! Miniserver Loxone pełni ważną funkcję w wielu centrach kryzysowych i zapewnia, że w przypadku alarmu nie traci się czasu. Nawet kilka prostych funkcji pomaga zaoszczędzić cenny czas w remizie strażackiej.
Kiedy zawyje syrena, nie ma czasu do stracenia, liczy się każda sekunda! Miniserver Loxone pełni ważną funkcję w wielu centrach kryzysowych i zapewnia, że w przypadku alarmu nie traci się czasu. Nawet kilka prostych funkcji pomaga zaoszczędzić cenny czas w remizie strażackiej.

Co się dzieje w przypadku alarmu?

Systemy straży pożarnej są doskonale dopracowane, ale można je jeszcze bardziej zoptymalizować dzięki kilku funkcjom oferowanym przez Loxone. Na przykład, Ochotnicza Straż Pożarna w Kollerschlag w Austrii, oprócz standardowych funkcji oświetlenia, zacienienia, zarządzania energią, dostępu, bezpieczeństwa i innych, wdrożyła funkcje dodatkowe oszczędzające czas.

Po otrzymaniu zgłoszenia przez centralę dane są rejestrowane i przekazywane do właściwej straży pożarnej za pośrednictwem systemu ostrzegania i alarmowania. W każdej remizie strażackiej znajduje się odbiornik przeznaczony do tego celu. Z tego odbiornika sygnał jest przesyłany do syreny, a następnie przez interfejs RS232 do Miniservera. Ponadto, informacje te są przekazywane do systemu monitorowania wyjazdów straży pożarnej.

W przypadku wystąpienia alarmu Miniserver uruchamia następujące funkcje:

 • Wszystkie bramy hali z wozami strażackimi są otwarte
 • Drzwi wejściowe i stacja kontroli są odblokowane
 • Taśma LED na korytarzu i światło w sali szkoleniowej świecą się na czerwono
 • Światło zewnętrzne w przedpolu świeci jasno
 • Strażacy otrzymują wiadomość push w aplikacji Loxone (oprócz automatycznego powiadomienia z centrum ostrzegania)
Funkcje, które zostaną dodane w najbliższym czasie:

 • Przekazywanie najważniejszych informacji za pośrednictwem Audioservera i głośników
 • Podłączenie systemu fotowoltaicznego do inteligentnego zarządzania energią

Aby centrala wiedziała, że alarm został przyjęty, w strefie wejściowej znajduje się przycisk i taśma LED. Po włączeniu alarmu świeci on na czerwono. Kiedy pierwszy strażak wchodzi do budynku i naciska przycisk, światło zmienia kolor na zielony, a dyspozytor w regionalnym centrum ostrzegania otrzymuje informację: „Ktoś tu jest!”.

Efektywność i oszczędność czasu są dla strażaków najważniejszymi priorytetami. Bardzo pomocny jest również dostęp do systemu kontroli w drodze lub w domu. Zapewnia to technologia Loxone, która sprawdziła się już w niezliczonych operacjach. Jesteśmy naprawdę dumni z naszej nowej remizy i nie chcielibyśmy już pracować bez tych funkcji.
Helmut Lauss

Komendant, Ochotnicza Straż Pożarna w Kollerschlag

Funkcje standardowe

Oświetlenie, zacienienie, dostęp czy bezpieczeństwo– nowa remiza strażacka w Kollerschlag przyprawia o szybsze bicie serca każdego strażaka. Do ulubionych funkcji należą przede wszystkim prosta obsługa całego systemu za pomocą aplikacji i możliwość sprawdzenia sytuacji w remizie strażackiej z domu. O ile kiedyś po ciężkiej pracy zawsze trzeba było sprawdzać, czy wszystkie światła są wyłączone, okna i drzwi zamknięte, a brama zablokowana, o tyle dziś wystarczy skorzystać z funkcji opuszczenia domu. Indywidualna regulacja pokojowa zapewnia także zawsze idealną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach:

W przeszłości na spotkaniach w remizie strażackiej zawsze było za zimno lub za ciepło. Ponadto, sprzęt cierpiał z powodu zmiennych temperatur. Ponieważ ogrzewanie jest również kontrolowane za pomocą Loxone, to już historia.
Helmut Lauss

Komendant, Ochotnicza Straż Pożarna w Kollerschlag

Jeszcze więcej funkcji

Zakres zastosowań systemu Loxone w remizach strażackich jest ogromny. Pomysły są niemal nieograniczone! Strażacy, którzy sami mieszkają w inteligentnym domu wyposażonym w system Loxone, zyskują jeszcze więcej funkcji, jeśli chodzi o alarmy przychodzące: 

 • komunikaty text-to-speech przekazywane przez Audioserver
 • alarm wizualny za pomocą oświetlenia
 • automatyczne otwieranie garażu i aktywacja/dezaktywacja stacji ładowania samochodu elektrycznego
 • i wiele więcej…
Jako elektryk zakładowy w dużej firmie przemysłowej jeszcze rok temu nie miałem pojęcia o Loxone. Od momentu pierwszego spotkania z Thomasem Moserem, założycielem Loxone, zainteresowało mnie to rozwiązanie. W mojej pracowni stworzyłem sobie ściankę edukacyjną, a filmiki Loxone z YouTube’a wyświetlały mi się godzinami. Teraz jestem absolutnie zafascynowany tym systemem. Przede wszystkim zachwyciło mnie proste programowanie. Jestem przekonany, że automatyka budynkowa to przyszłość instalacji elektrycznych.
Dieter Peinbauer

Dowódca i ekspert ds. Loxone, Ochotnicza Straż Pożarna w Kollerschlag

Remiza strażacka w Nebelberg

Dzięki zainstalowanej niedawno technologii Loxone, czynności manualne, takie jak włączanie światła czy zabieranie ze sobą klucza, stały się zbędne. Dostęp odbywa się za pomocą breloka NFC lub przez wprowadzenie kodu na klawiaturze kodowej NFC Code Touch. Światło włącza się automatycznie po wejściu do budynku, ponieważ zainstalowano kilka czujników obecności. W przypadku alarmu automatycznie otwierają się elektrozamki i zewnętrzne żaluzje, wyłącza się muzyka, oświetlenie w całym budynku zostaje włączone na 100%, a na drzwiach przeciwpożarowych uruchamiane są magnesy przytrzymujące. Następnie z opóźnieniem otwierane są również drzwi w hali. Gdy tylko operacja zostanie wykonana, pasek LED zmieni kolor na czerwony. Pierwsi przybyli strażacy naciskają przycisk przy wejściu, a kolor zmienia się na zielony. Dzięki temu jest on widoczny dla pozostałych zespołów.

Jednostki straży pożarnej w Niemczech i Austrii, które już postawiły na Loxone:

Jednostki straży pożarnej w innych państwach 🌍, które stawiają na Loxone:

Cieszę się, że technologia Loxone jest wykorzystywana w coraz większej liczbie organizacji non-profit, takich jak siedziba Czerwonego Krzyża w Barcelonie lub, jak w tym przypadku, w lokalnej remizach strażackich. Oprócz większego komfortu dla wolontariuszy, pozwala to zaoszczędzić cenny czas w sytuacjach krytycznych.
Thomas Moser

Założyciel, Loxone Electronics GmbH

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.