Jak skutecznie chronić się przed owadami w inteligentnym domu Loxone?


30. sierpnia 2022 in Know How

Ciepły letni wieczór w ogrodzie, dookoła przyjaciele, ulubiony napój w dłoni, za plecami wesoło trzaska ogień, a w tle gra muzyka. Dla takich chwil warto żyć. Podczas letnich posiedzeń w ogrodzie lub na tarasie, drzwi do domu często pozostają otwarte. Pod nieuwagę domowników do środka dostają się różne nielubiane owady. Jak temu zapobiec? Przeprowadzone w Niemczech badania doprowadziły do zaskakujących wyników.

Spotkanie z przyjaciółmi na tarasie

Długość fali światła – twój naturalny środek odstraszający owady

Powód, dla którego światło stanowi tak silny magnes dla nocnych owadów, nie jest właściwie znany do dziś. Istnieje kilka mniej lub bardziej wiarygodnych teorii na ten temat. Pewne jest jednak to, że nie każde światło jest równie zachęcające dla małych zwierząt.

Potwierdzają to badania empiryczne dwóch uczniów z gimnazjum w Nadrenii Północnej-Westfalii, które przeprowadzono w 2016 roku w ramach konkursu „Jugend forscht”.

W ramach eksperymentu ustawiono kilka pułapek świetlnych. Wyposażone w taśmy LED RGB, miały na celu przyciągać owady nocne. Każda taśma była o innym kolorze światła (czerwone, zielone i niebieskie).

Wynik był zaskakujący: 55,4% wszystkich owadów zostało złapanych przez niebieską pułapkę, 38,1% przez zieloną pułapkę, a tylko 6,5% przez czerwoną pułapkę.

Dowodzi to, że światło o krótszej długości fali przyciąga znacznie więcej owadów niż światło o dłuższej długości fali; prawdopodobnie dlatego, że owady gorzej je widzą.

Długości fal świetlnych

Fioletowa: 380-420 nm


Niebieska: 420-490 nm


Zielona: 490-575 nm


Żółta: 575-585 nm


Pomarańczowa: 585-650 nm


Czerwona: 650-750 nm

Nasza wskazówka:
Tryb „ochrona przed owadami”

Zdefiniuj tryb pracy „ochrona przed owadami”, który aktywuje scenę z czerwonym światłem w roli głównej, gdy tylko drzwi tarasowe zostaną otwarte. Tobie pozostaje cieszyć się latem. Bez małych szkodników w domu.

Krok 1:
Tryb użytkownika „ochrona przed owadami”

Na początku tworzymy nowy tryb użytkownika o nazwie „ochrona przed owadami”. Dodajemy przełącznik o tej samej nazwie, który będzie używany później do wizualizacji i kontroli trybu.

Tryb użytkownika

Nasza wskazówka:
Używając designera automatyki, możesz dodatkowo usprawnić aktywację ochrony. Wyłącznik, a tym samym funkcja ochrony, może być aktywowany np. 30 minut przed zapadnięciem zmierzchu, jeśli wejście na taras lub okno jest otwarte. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Krok 2:
Nastrój świetlny „ochrona przed owadami”

Jak już pisaliśmy wcześniej, światło czerwone przyciąga mniej owadów, prawdopodobnie dlatego, że owady mają ograniczoną percepcję światła o dłuższych falach.

Używając bloku sterownik oświetlenia, należy kliknąć dwukrotnie, aby stworzyć nowy nastrój świetlny o nazwie „ochrona przed owadami”. Czerwony kolor światła można zdefiniować w aplikacji Loxone lub bezpośrednio w programie Config.

Ustawianie sceny świetlnej

Krok 3:
Otwarte drzwi

Gdy funkcja „ochrona przed owadami” jest aktywna i ktoś w pomieszczeniu otworzy drzwi lub okno, włączony zostanie tryb użytkownika ochrony przed owadami.

Bloki funkcyjne – ochrona przed owadami

W tym celu należy podłączyć wyjście O przełącznika oraz wejście IC kontaktronu do bloku AND. Jeśli chcemy zintegrować dodatkowe okna lub drzwi, to przed kontaktami dodajemy blok OR.

Ponieważ wejście IC kontaktronu odpowiadają logice 1 przy zamknięciu i 0 przy otwarciu, wejście na bloku AND musi być zanegowane. Wyjście O bloku AND jest podłączone do trybu użytkownika.

Blok funkcyjny przełącznik

Następnie wykorzystujemy wyjście On bloku przełącznik-przycisk. Za każdym razem, gdy włączony jest tryb „ochrony przed owadami”, do wejścia Mv bloku sterownika oświetlenia wysyłany jest impuls, aby przy ruchu aktywował się nastrój „ochrona przed owadami”, czyli czerwone światło. Konfigurację tej automatyki opiszemy w punkcie 4. Musimy również podłączyć wyjście trybu użytkownika do wejścia Tr przełącznik-przycisk.

Krok 4:
Regulacja elementów sterujących oświetleniem

Teraz pozostaje tylko zdefiniować zachowanie światła dla ruchu w trybie użytkownika. Wybierz wcześniej utworzony tryb „ochrona przed owadami” i przypisz go do sceny świetlnej. Na koniec wybierz akcję „Zmiana na” w menu prawej kolumny.

Automatyzacja i reguły dla scen

Dzięki temu krótkiemu poradnikowi możesz uchronić się przed uciążliwymi owadami w nocy. Dzięki trybom użytkownika w połączeniu ze sterowaniem oświetleniem, system Loxone pozwala ci tworzyć niezliczone inteligentne funkcje.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.