Smart Talk | Odc. 1 – Maciej Piliński (Fronius) o budynkach przyszłości

Emanuela Weiss
21. lutego 2024 in Technologie

Produkcja własnej energii elektrycznej jest opłacalna w momencie, kiedy będzie wykorzystywana na bieżąco lub zostanie zmagazynowana do późniejszego użycia (w postaci baterii lub gorącej wody). Oznacza to, że w godzinach największej produkcji, czyli kiedy świeci słońce, powinno się efektywnie wykorzystywać bezpłatną energię poprzez korzystanie z różnych urządzeń. Niestety większość z nas jest w ciągu dnia poza domem. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Loxone i Fronius wspólnie opracowali niezawodne rozwiązanie.

Zwiększ autokonsumpcję

Loxone, wiodący producent rozwiązania automatyki budynkowej przy użyciu Miniservera, oraz Fronius, pionier technologii fotowoltaicznej, już od jakiegoś czasu wspólnie opracowują sposób na efektywne zarządzanie produkowaną energią elektryczną, dzięki której możliwe jest zwiększenie stopnia samowystarczalności budynku i zużycia własnej energii przy jednoczesnej oszczędności kosztów.

Aby generować energię elektryczną, należy mieć falownik. Falownik dba o to, aby wytwarzany prąd stały był zamieniany na prąd przemienny.

Miniserver Loxone reguluje wszystko w budynku, od sterowania żaluzjami po ogrzewanie. W połączeniu z systemem fotowoltaicznym i falownikiem firmy Fronius zapewnia właścicielowi domu wygodne zarządzanie energią w celu zwiększenia własnego zużycia. Oznacza to, że pozwala zużywać więcej własnej energii, co skutkuje szybszym zwrotem inwestycji i zapewnia większą niezależność od dostaw energii.

Jakie zadania spełnia Loxone?

Monitoruje ilość produkowanej energii. Wie, czy można ją wykorzystać i w jakim celu.
Pokazuje, ile energii zostało wyprodukowanej, a ile zużytej. Różnica to energia z sieci, za którą trzeba będzie zapłacić.
Ustawia priorytet urządzeń. W przypadku braku odpowiedniej ilości energii włączą się tylko najważniejsze urządzenia.
Przy wystarczającej ilości energii uruchomi się pralka, zacznie ładować samochód (lub baterie). Przy wyraźnym nadmiarze podgrzewa się zbiornik akumulacyjny.
Wie, kiedy włączenie określonego urządzenia ma sens. Bierze pod uwagę bezpieczny czas rozruchu, nieaktywność, itd.
Potrafi zdecydować, kiedy warto czekać na własną energię, a kiedy wykorzystać płatne zasoby.

Blok zarządzania energią

W oprogramowaniu Loxone Config istnieje specjalny blok służący do efektywnego wykorzystania wytwarzanej energii – zarządzanie energią. W bloku pracuje się z priorytetami. Czym wyższy priorytet ma dane urządzenie, tym jest ważniejsze i zostanie uruchomione w pierwszej kolejności. Blok pozwala wprowadzić różne parametry do wszystkich używanych wyjść każdego podłączonego urządzenia, np. czas aktywacji, minimalny czas pracy, minimalny czas wyłączenia, minimalny czas działania na dzień, moc wejściowa, która musi być w nadmiarze, aby wyjście się włączyło, itd. Więcej informacji jest dostępnych w naszej dokumentacji technicznej.

Blok zarządzania energią w Loxone Config

Zaoferuj klientom rozbudowane zarządzanie energią

Falownik Fronius można łatwo podłączyć do Miniservera Loxone. Klientom oferuje się tym samym wiele praktycznych zastosowań, takich jak sterowanie różnymi urządzeniami w zależności od ilości wyprodukowanej energii czy ładowanie samochodu elektrycznego.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu automatyki do twojego budynku lub zostań instalatorem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.