Odnowiony dom pasywny stawia na ekologię

Samanta Weiss
1. września 2022 in Referencje
Showpass to pierwszy odnowiony dom pasywny w Barcelonie, który uzyskał najwyższe certyfikaty ekologicznego budownictwa. Wykorzystuje on rozwiązania kluczowe w kontekście kryzysu energetycznego i coraz wyższych norm środowiskowych w sektorze budownictwa mieszkaniowego.

Czym jest ShowPass?

ShowPass to projekt domu pasywnego zrealizowany przez Energiehaus, którego celem jest badanie zachowania budynków pasywnych w gorącym klimacie.

Dom w tradycyjnym stylu składa się z parteru, dwóch pięter, tarasu, jak również małych balkonów. Został zbudowany w XIX wieku i odnowiony w 2021 roku. Przeprowadzono gruntowny remont parteru, pierwszego piętra i elewacji, a także wymianę okien i częściowe ocieplenie dachu.

Wyremontowany budynek uzyskał certyfikat EnerPHit przyznawany przez Passive House Institute, dzięki zmniejszeniu zużycia energii na ogrzewanie i chłodzenie o 80%. Z kolei rozwiązania ograniczające do maksimum wpływ na środowisko oraz wykorzystanie niskoemisyjnych materiałów budowlanych przyczyniło się do uzyskania certyfikatu CO2Null.

 

Informacje

Lokalizacja:
Barcelona


Nazwa projektu:
ShowPass


Partner Loxone:
HebHaus


Powierzchnia:
167 m²


Komponenty Loxone:
Sterowanie ogrzewaniem / chłodzeniem i wentylacją
Zarządzanie energią
Kontrola dostępu
System audio

100% energii zużywanej w Showpass pochodzi ze źródeł odnawialnych, z czego około połowa jest pozyskiwana poprzez instalację fotowoltaiczną. Zarządzanie energią pozwalające na optymalizację zużycia odbywa się poprzez system Loxone. W domu zapewniona jest doskonała jakość powietrza, dzięki danym otrzymywanym poprzez czujniki, a Miniserver Loxone automatyzuje pracę urządzeń cieplnych i wentylacyjnych.

Zasady dotyczące budynków pasywnych:

 • Izolacja termiczna – izolację termiczną stosuje się w celu ochrony przed zimnem i uciekaniem ciepła oraz zmniejszenia zapotrzebowania na energię.
 • Brak mostków termicznych – projekt musi zapewnić ciągłość izolacji na całym budynku, tak aby nie było słabych punktów, przez które można stracić energię.
 • Okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych – aby zapewnić izolację termiczną bez szczelin, okna muszą mieć wysokie parametry termoizolacyjne; na ogół są to okna z potrójnymi szybami, z gazami o niskiej emisyjności w komorach i ramach oraz z profilami izolacyjnymi.
 • Gwarantowana szczelność – nawet jeśli przegrody zewnętrzne budynku są bardzo dobrze zaizolowane, jeśli budynek nie jest szczelny, mogą wystąpić problemy z kondensacją. Konieczne jest kontrolowanie niepożądanego przepływu powietrza między wnętrzem a zewnętrzem oraz eliminowanie wewnętrznych przeciągów.
 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – pozwala to na ciągłą wentylację wnętrza budynku bez utraty energii i spadku temperatury. Ponadto, system ten filtruje powietrze i dba o to, aby było ono zawsze wysokiej jakości.

System automatyki budynkowej

Chcąc sprawić, że nasz dom będzie energooszczędny, niezwykle przydatne jest zaimplementowanie automatyki domowej, która pozwala nam to osiągnąć. ShowPass jest monitorowany w celu kontroli zużycia energii i tego, jak wpływa to na komfort w budynku. Jeśli polegamy tylko na sterowaniu ręcznym, trudniej jest zoptymalizować dom pod względem efektywności energetycznej.

W domu ShowPass zautomatyzowano takie elementy jak zacienienie, a także aktywne systemy chłodzenia, ogrzewania i wentylacji, potrzebne do osiągnięcia najlepszych efektów przy maksymalnie niskich kosztach energii. Oprócz zarządzania temperaturą i energią odnawialną, zaimplementowano również funkcje kontroli dostępu i systemu audio, a także przyciski Touch.

Z poziomu aplikacji Loxone właściciele mogą kontrolować bieżące zużycie, zmieniać ustawienia nie tylko systemu energetycznego, ale także wszystkich elementów zautomatyzowanych za pomocą Loxone.

Wnętrze domu ShowPass

Aby zademonstrować wykonalność domu pasywnego tutaj w basenie Morza Śródziemnego, zainstalowaliśmy serię czujników do pomiaru parametrów klimatu i zużycia. Loxone dobrze pasował do nas jako firmy, która specjalizuje się zarówno w implementacji, jak i monitorowaniu wszystkiego, co związane z energią w domu.

Micheel Wassouf

Właściciel ShowPass, CEO Energiehaus

Taras ShowPass
Kontrola zużycia energii w domu Showpass
Automatyzacja ShowPass
Salon w domu ShowPass
Wnętrze ShowPass
Rozkład ShowPass

(c) Zdjęcia: Energiehaus

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.