Casa Sophia: zrównoważony inteligentny dom z efektywnością energetyczną na poziomie 92%

Samanta Weiss
16. listopada 2023 in Referencje

Witamy w Casa Sophia – miejscu, w którym fraza „inteligentny dom” nabiera nowego sensu. Ta konstrukcja jest wynikiem dwóch lat pracy, projektowania i rozwijania idei tego projektu, aby osiągnąć najwyższy poziom zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego w Hiszpanii i Europie. Dom uzyskał certyfikat GREEN GBCe przyznawany przez Green Building Council Spain (GBCe) ze stopniem efektywności energetycznej wynoszącym 92%.

Cele projektu

Przez cały proces tworzenia Casa Sophia – od koncepcji do oddania do użytku – ekologia i zrównoważony rozwój stały na czele listy priorytetów. Jako dom pasywny klasy premium, spełnia on najwyższe standardy nowoczesnego budownictwa.

Automatyka Loxone umożliwia autonomiczne działanie budynku i pozwala osiągnąć znaczne oszczędności finansowe i energetyczne. System nie tylko monitoruje parametry dotyczące wydajności, ale także dopasowuje poszczególne rozwiązania do okoliczności. Wszystko jest przejrzyście zwizualizowane w aplikacji, a gdy konkretne wartości przekraczają określone granice, dom samodzielnie podejmuje działania w celu utrzymania optymalnego funkcjonowania.

Fakty

Lokalizacja:
Madryd


Partner Loxone:
TECNOBIENESTAR IOT, S.L.


Powierzchnia:
260 m²

Budownictwo z ekologią w centrum

W Casa Sophia konstrukcja jest ściśle powiązana z naturą i dobrym samopoczuciem mieszkańców. Osiągnięto to dzięki bio-budownictwu – filozofii, która wykorzystuje ekologiczne materiały mające również dobry wpływ na zdrowie osób przebywających w budynku. Od sposobu pozyskania materiałów po ich recykling, każdy etap gwarantuje minimalny lub zerowy negatywny wpływ na środowisko.

Jak jest to możliwe? Po pierwsze, przeprowadzane jest badanie geologiczne terenu w celu wykrycia wszelkich czynników, które mogłyby mieć wpływ na zdrowie mieszkańców. Ponadto, projekt jest dostosowywany do warunków geograficznych i klimatycznych, aby zapewnić jak najbardziej komfortowe środowisko do życia.

Drewno, pozyskiwane z przeznaczonych do wycinki lasów, jest głównym elementem budowlanym firmy 100X100BioPasiva. Pozostałe materiały, takie jak farby i wykończenia, są również ekologiczne, co jest korzystne dla środowiska oraz tworzy przestrzeń wolną od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Ale to nie wszystko! Firma 100x100BioPasiva buduje w sposób zrównoważony już od 1993 roku, jednak w 2012 roku zapoczątkowała prawdziwą rewolucję. Filozofia ta łączy bio-budownictwo z kryteriami domów pasywnych. Domy te są wysoce energooszczędne, oferują wyjątkowy komfort cieplny przez cały rok i minimalizują potrzebę stosowania konwencjonalnych systemów klimatyzacji.

Dom bio-pasywny charakteryzuje się strategiczną orientacją, zastosowaniem dużej ilości izolacji, wykorzystaniem materiałów przyjaznych dla środowiska, oszczędnością energii, a także komfortem termicznym i akustycznym. Wraz z wdrożeniem Loxone dodatkowo poprawia się jakość życia osób mieszkających w takich budynkach.

Wejście do Casa Sophia
Wnętrze domu

Wysoka jakość powietrza to zdrowie i dobre samopoczucie

W Casa Sophia wysoka jakość powietrza to coś więcej niż priorytet: to zobowiązanie. Zgodnie z rygorystycznymi standardami domów pasywnych i filozofią bio-budownictwa, jakość powietrza wdychanego przez mieszkańców ma ogromne znaczenie dla ich dobrego samopoczucia.

Aby móc monitorować i gromadzić szeroki wachlarz danych związanych z jakością powietrza, zintegrowano urządzenie MICA firmy InBiot, które jest kompatybilne z systemem Loxone. Służy ono do rejestrowania i wizualizacji wszystkich parametrów w intuicyjny sposób w aplikacji Loxone. Ponadto, automatyka Loxone dba o wentylację, zwiększając przepływ, gdy poziom cząstek zanieczyszczeń przekroczy 600 na milion. W Casa Sophia powietrze, którym oddychasz, jest wizytówką jakości.

Mierzone są poziomy formaldehydu i radonu, lotnych związków organicznych, unoszących się w powietrzu cząstek pyłu, ozonu troposferycznego, CO2, temperatury oraz wilgotności. Wyniki są naprawdę imponujące i dają kolejny powód, aby wierzyć, że budowanie z materiałów o niskim wpływie na środowisko ma kluczowe znaczenie zarówno dla dobrobytu naszej planety, jak i naszego własnego zdrowia.

Automatyczne zacienianie

Automatyczna osłona przeciwsłoneczna

Sercem domu w standardzie pasywnym jest zautomatyzowany system zacieniania, który służy jako ochrona przed przegrzaniem.

Dom został zaprojektowany zgodnie z zasadami bioklimatycznymi, które optymalizują orientację obiektu. Zimą słońce znajduje się w niższej pozycji i udowodniono, że może podnieść temperaturę wnętrza nawet do 28 stopni Celsjusza. Jednak dzięki automatycznemu systemowi zacieniania kontrolowanemu przez Loxone, zapobiega się przegrzaniu zarówno latem, jak i zimą. System monitoruje temperaturę wnętrza i gdy wykryje, że przekracza ona pożądany poziom komfortu o 2ºC, automatycznie dostosowuje ustawienie żaluzji i blokuje dopływ światła słonecznego. W ten sposób Casa Sophia zapewnia niezrównany komfort o każdej porze roku.

Automatyzacja elementów przeciwsłonecznych oznacza nie tylko to, że właściciele domu nie muszą martwić się o ciągłe podnoszenie i opuszczanie żaluzji, ponieważ system działa autonomicznie, ale zwiększa również komfort i bezpieczeństwo budynku.

Ładowanie pojazdów elektrycznych

Zarządzanie ładowaniem pojazdów elektrycznych w Casa Sophia jest bardzo ważne. W ciągu dnia, gdy generowana jest największa ilość energii słonecznej, maksymalnie prawie 14 kW, system działa w zależności od podaży i popytu, automatycznie aktywując urządzenia według listy priorytetów, np. wallbox Loxone. Dzięki Loxone generowana energia jest wykorzystywana tak, aby osiągnąć jak najwięcej korzyści. Co więcej, mieszkańcy w dowolnym momencie mogą uzyskać informacje o statusie ładowania z poziomu jednej kompleksowej aplikacji sterującej dla całego domu.

Niewątpliwie jest to funkcja, która nie może pozostać niezauważona! Dzięki precyzyjnemu zarządzaniu energią Casa Sophia jest domem o dodatnim bilansie energetycznym, co oznacza, że generuje więcej energii niż zużywa.

Wallbox Loxone

Energetyczna skarbonka

W Casa Sophia technologia jest głównym sprzymierzeńcem oszczędności finansowych i energetycznych. Ponieważ jest to dom o dodatnim bilansie energetycznym, cała nadwyżka energii jest gromadzona w akumulatorze, tak jakby to była skarbonka. Oznacza to, że gdy nadchodzi zima i przeważają pochmurne dni, nadwyżka zgromadzona w skarbonce jest wykorzystywana do zapewnienia domowi normalnego funkcjonowania, bez konieczności sięgania do portfela, aby zapłacić za kosztowny prąd z sieci. Automatyzacja sprawia, że cały ten proces jest niezwykle prosty i maksymalnie wykorzystuje przydomowy system fotowoltaiczny.

Automatyczne oświetlenie

Miniserver, sprzymierzeniec efektywnej konsumpcji

Miniserver jest mózgiem Casa Sophia i dba o niezliczone funkcje niezbędne w codziennym życiu. Jednak dwie z jego najważniejszych umiejętności, które w znacznym stopniu przyczyniają się do kontroli zużycia energii, to precyzyjna kontrola oświetlenia i klimatyzacji.

Dzięki czujnikom obecności podsystemy działają autonomicznie, eliminując marnowanie energii, jeśli mieszkańcy zapomną czegoś wyłączyć przy wychodzeniu z domu.

Około 80% opraw oświetleniowych w domu to światła LED zasilane napięciem 24 V. Pomaga to nie tylko zmniejszyć pole elektromagnetyczne, ale także ułatwia znacznie bardziej wydajne i precyzyjne sterowanie oraz ściemnianie. W Casa Sophia technologia łączy się z wydajnością, oferując zaawansowane i zrównoważone oświetlenie.

Komfort i wydajność

W domu zaprojektowanym zgodnie ze standardami domu pasywnego zużycie energii musi być minimalne od samego początku. Dzięki integracji Loxone, Casa Sophia z łatwością utrzymuje przyjemny klimat we wszystkich pomieszczeniach, dostosowując wilgotność i temperaturę do potrzeb i preferencji.

Jednym z priorytetów w tego typu projektach jest komfort i dobre samopoczucie. Dlatego w Casa Sophia wdrożono dwa systemy klimatyzacji, aby zaprezentować różne opcje. Jednym z nich jest ekskluzywne rozwiązanie opracowane przez 100x100BioPasiva oparte na wentylacji. Drugi obejmuje ogrzewanie/chłodzenie podłogowe na parterze.

Kluczem w tym domu jest połączenie wszystkich tych funkcji w jednej instalacji i aplikacji, czyli Loxone. To nie tylko sprawia, że kontrola klimatu jest intuicyjna dla mieszkańców, ale także zapewnia wysoki poziom dobrego samopoczucia w codziennym życiu.

Tereny zielone i gospodarka wodna

W Casa Sophia natura łączy się z najnowszą technologią, aby stworzyć zrównoważone środowisko.

Dom ma cztery strefy nawadniania kontrolowane przez Loxone, a także odpowiedni system do ponownego wykorzystania zarówno wody deszczowej, jak i „zużytej” wody z pryszniców i toalet.

Woda ta przechodzi przez prosty filtr i jest kierowana do cystern w łazienkach oraz do szeregu różnych odbiorców: zielonego dachu, ogrodu wertykalnego, wszystkich terenów zielonych wokół domu i wewnętrznego ogrodu pod schodami. Wszystko jest oczywiście kontrolowane przez Loxone.

Czujniki wilgotności są kluczem do utrzymania roślin i trawników w dobrym stanie. Dzięki stacji pogodowej Loxone na dachu zbierane są dane prognozujące opady w najbliższym czasie. Jeśli zanosi się na deszcz, nawadnianie nie jest aktywowane, a woda nie jest marnowana.

Zarządzanie wodą ma obecnie kluczowe znaczenie, a Casa Sophia zapewnia, że jest ona używana tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Automatyczne nawadnianie

Całkowite bezpieczeństwo i spokój ducha

Bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem w każdym budynku. W tym przypadku system Loxone dba o bezpieczeństwo Casa Sophia w sposób niezwykle skuteczny. Czujniki zalania są kluczowymi komponentami i zostały umieszczone we wszystkich newralgicznych miejscach, takich jak kuchnia czy łazienki.

W razie awarii system natychmiast działa i ostrzega mieszkańców. Powiadomienie jest przesyłane za pośrednictwem telefonu, oświetlenie domu zaczyna migać, a w przypadku zalania automatycznie odcinany jest dopływ wody z sieci. Pozwala to uniknąć szkód materialnych i ogromnych rachunków za cieknącą wodę. Dzięki funkcjom bezpieczeństwa zintegrowanym z Loxone osiągnięto również znaczną redukcję kosztów ubezpieczenia domu.

Czujniki na drzwiach i oknach, a także alarm, zapewniają nieprzerwane bezpieczeństwo domu, a koszt ponosi się tylko przy początkowej instalacji.

Jako instalatorzy elektryczni ściśle współpracujemy z 100X100 Biopasiva i jesteśmy zaangażowani w rozwój wraz z Loxone, ponieważ daje nam on możliwość połączenia w jedność wszystkich instalacji, które są niezbędne w budynku. W przypadku domu pasywnego nabiera to szczególnego znaczenia, ponieważ wydajność i komfort to wartości, które przyświecają nam na każdym etapie prac.

José Manuel Ares

Partner Loxone, TECNOBIENESTAR IOT, S.L.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.