Węgierska duma DVTK pokazuje, jak zarządzać stadionem piłkarskim za pomocą Loxone


5. maja 2020 in Referencje

Domowy stadion węgierskiego klubu piłkarskiego DVTK zdobył tytuł Stadionu Roku w 2018 roku. W jego ścianach kryje się 7 Miniserverów. Dzięki technologii Loxone stadion stał się wyjątkowym miejscem na sportowe imprezy.

Projekt pierwotnie miał być realizowany przy użyciu innego systemu. Mimo, iż realizacja była już w toku, inwestor był zmuszony poszukać alternatywy. Jego podstawowym wymaganiem było kontrolowanie całego stadionu za pomocą jednego systemu – niezależnie od tego, czy były to reflektory, światło
w szatni czy kabinie spikera. Nasz węgierski partner Loxone, Verdom Kft., pokazał klientowi, że z Loxone jest to możliwe, a oprócz tego można dodać wiele innych funkcji. Inwestor nie zastanawiał się długo
i zmienił pierwotny system na Loxone. Głównymi powodami były:

  • większy zakres funkcji,
  • tańsze rozwiązanie,
  • prostsze oprogramowanie.

Istniejąca instalacja elektryczna została wykorzystana do takich funkcji, jak sterowanie oświetleniem, pomiar prądu elektrycznego i temperatury w tablicach rozdzielczych, ogrzewanie systemów rynnowych
i innych.

Fakty

Kraj
Węgry


Nagrody
Stadion Roku 2018


Partner Loxone
Verdom Kft.

Projekt został zaplanowany przy użyciu oprogramowania uplan


Funkcje i produkty Loxone:

7 Miniserverów w konfiguracji Client-Gateway.

Sterowanie oświetleniem DALI za pomocą DALI  Extension.

Pomiar prądu elektrycznego za pomocą Modbus Extension w rozdzielnicach reflektorów.

Kontrola ogrzewania i wentylacji w odniesieniu do zmierzonych wartości temperatury.

I wiele innych.

Partner Loxone: Verdom Kft.

András Schmidt współpracuje z Loxone od 2010 roku. Jego firma rozpoczęła działalność z jednym pracownikiem, dziś jest przedsiębiorcą zatrudniającym 16 pracowników. Każdego roku Verdom Kft. realizuje kilka projektów Loxone – od domów jednorodzinnych przez restauracje po stadion piłkarski DVTK. Jako z wieloletnim partnerem pozostajemy z nim w stałym kontakcie, regularnie uczestniczy w naszych szkoleniach i wykorzystuje czas, który spędza z nami, na wymianie pomysłów z Loxonautami w dziedzinie technologii, sprzedaży i marketingu.

Dlaczego wybrał Pan Loxone?

Loxone to system, który oferuje niestandardowe rozwiązania i produkty,
ale obsługuje również wiele interfejsów. Projekty takie jak stadion DVTK wymagają systemu, który może łączyć szeroki zakres funkcji. Dużą ilość świateł można łatwo połączyć w jeden element sterujący – niezależnie od tego, czy są to reflektory, czy światła w szatni.

András Schmidt

Dyrektor generalny, Verdom Kft.

Oświetlenie boiska może znacznie więcej

Boisko piłkarskie służy do takich wydarzeń jak: treningi, mecze w Węgierskiej Lidze Narodowej, mecze z transmisjami telewizyjnymi, mecze UEFA itp. Wszystkie te wydarzenia wymagają różnego rodzaju oświetlenia.

„Kiedy dowiedziałem się, jakie są wymagania dotyczące oświetlenia, wiedziałem, że nie będzie to problemem dla Loxone”, powiedział András Schmidt. System reflektorów jest kontrolowany przez przekaźnik i wdrożony przez blok funkcyjny do sterowania oświetleniem w Loxone Config, a to za pomocą aplikacji Loxone i predefiniowanych scen. Sceny można w dowolnym momencie rozszerzyć lub zmienić.

Oprócz systemu reflektorów wszystkie inne światła na stadionie są zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem Loxone. Światła są częściowo sterowane przez przekaźnik, a częściowo za pomocą interfejsu DALI. Światła są aktywowane dzięki czujnikom ruchu, np. w toaletach, na stołówce i na korytarzach. Gracze, trenerzy, a nawet obsługa techniczna mogą łatwo zmieniać sceny świetlne za pomocą jednego kliknięcia na przycisk Loxone Touch.

Fani DVTK mogą z odległości łatwo poznać, czy na stadionie odbywa się sesja treningowa czy mecz. W zależności od wydarzenia zmieniają się również ustawienia oświetlenia zewnętrznego.

Loxone im Gewerbe - Fußballstadion

Zintegrowane ogrzewanie systemów rynnowych na dachu stadionu

Na dachu stadionu piłkarskiego DVTK znajdują się podgrzewane rynny, które zapobiegają tworzeniu się lodu. Gdyby powstał tam lód, instalacja rurowa mogłaby się zatkać. Dla naszego partnera to zadanie pojawiło się już podczas realizacji projektu, ale nie stanowiło ono problemu dla systemu Loxone, ponieważ można go w dowolnym momencie rozszerzyć o nowe funkcje.

Partner rozwiązał kontrolę ogrzewania rynien za pomocą przekaźnika. Ogrzewanie uruchamia się automatycznie, gdy tylko pojawi się ryzyko oblodzenia. Zarządca stadionu piłkarskiego nie musi się już o nic martwić.

Sterowanie ogrzewaniem w rozdzielnicach – a także pod dachem

Tablice rozdzielcze na stadionie piłkarskim nie znajdują się w jednym pomieszczeniu, ale są rozmieszczone w całym budynku. Rozdzielnice reflektorów znajdują się bezpośrednio pod dachem. Inwestor życzył sobie, aby temperatura w rozdzielnicach była monitorowana. Jeśli temperatura przekroczy określony limit, niezbędne środki zostaną podjęte automatycznie.

W każdej rozdzielnicy znajduje się źródło zasialania oświetlenia. Ich temperatura rośnie w zależności od czasu pracy i mogą wytwarzać ciepło. W niskich temperaturach rozdzielnice są narażone na działanie mrozu. Aby temu zapobiec, partner Loxone postanowił wprowadzić kontrolę temperatury w tablicach rozdzielczych. „Loxone po raz kolejny udowodnił swoją umiejętność dostosywania się do wymagań. Bez względu na to, w jakim obszarze system jest wykorzystywany, zawsze mogę na nim polegać i wykorzystać go na przykład do monitorowania temperatury w rozdzielnicach ”, wyjaśnia András Schmidt.

W tablicach rozdzielczych są zainstalowane czujniki temperatury, mały wentylator i urządzenie grzewcze. Jeśli temperatura w jednej rozdzielnicy spadnie poniżej ustawionej temperatury, ogrzewanie włącza się automatycznie i odwrotnie, jeśli temperatura jest zbyt wysoka, włącza się wentylacja. Temperatura jest mierzona za pomocą czujników analogowych, ogrzewanie
i wentylacja są kontrolowane przez przekaźniki.

Łatwe zarządzanie złożonymi budynkami

Obsługa i zarządzanie stadionem piłkarskim stanowi pewne wyzwanie. Ważne są tutaj różne autoryzacje, automatyzacja i, w razie potrzeby, możliwość ręcznej interwencji. Dzięki aplikacji Loxone, przyciskom Touch i zarządzaniu użytkownikami wszystko jest objęte systemem Loxone,
a sterowanie można dostosować w dowolnym momencie.

– Zostań partnerem –

Create Automation


Miniserver Loxone to idealne narzędzie do łatwego sterowania i inteligentnej automatyzacji wszelkiego rodzaju projektów, czy to inteligentnego domu, budynku komercyjnego czy specjalnego projektu.

Zostań partnerem Loxone i wykorzystaj Loxone w swoich projektach. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o naszym programie partnerskim.