Dom rodzinny u stóp Parku Narodowego Wielka Fatra: połączenie tradycji i nowoczesności


25. września 2020 in Referencje

Oprócz pięknego widoku na przyrodę Parku Narodowego Wielka Fatra, wieś Mošovce na Słowacji może pochwalić się wyjątkową architekturą górskiego domu rodzinnego, zaprojektowanego przez dwóch niesamowitych architektów Michała i Jana Tartaľ z bratysławskiej pracowni Archholiks.
W projekcie, który łączy w sobie tradycyjny górski styl z nowoczesnym mieszkaniem w stylu inteligentnego domu, postawili na system Loxone.

Działka znajduje się po południowej stronie zbocza i jest częścią dawnego podwórza gospodarskiego. Specyfika tego budynku polega na niezwykłej koncepcji układu czterech połączonych ze sobą i otwartych poziomów. Część dzienna jest położona na najwyższych kondygnacjach, które otwierają się na otaczającą panoramę Wielkiej Fatry dzięki dużym przeszkleniom. Partner Loxone ELKO, s.r.o. wybrał system Loxone głównie dlatego, aby automatycznie wykonywał szereg zadań i oszczędzał czas właścicielom domu. Dzięki inteligentnemu sterowaniu ogrzewaniem mieszkańcy domu zawsze mają przyjemną temperaturę w każdym pomieszczeniu, a jednocześnie oszczędzają energię w rzadko używanych pomieszczeniach. Dom sam zajmuje się nie tylko ogrzewaniem, ale także oświetleniem, zacienieniem, dopływem świeżego powietrza i autoryzacją dostępu do domu.

„Loxone wykorzystaliśmy do niemalże wszystkich technologii obecnych w domu, a te, których jeszcze nie kontroluje inteligentny system, chcemy podłączyć w przyszłości.“

Michal Tartaľ

Inwestor & Architekt, Archoliks

Fakty

Kraj

Słowacja


Miejscowość

Mošovce


Data realizacji projektu

2019


Całkowita powierzchnia działki

900 m²


Architekt

Archholiks


Partner Loxone

ELKO, s. r. o.


Komponenty Loxone

Ogrzewanie, zacienianie, stacja pogodowa, oświetlenie, czujniki, Touch Pure, Intercom

 

Zachowanie górskiego krajobrazu

Punktem wyjścia w wyborze materiałów, wyglądzie elewacji oraz ukształtowaniu dachu był tradycyjny styl obiektów wiejskich. Kolejnym aspektem, który znacząco wpłynął na projekt i układ przestrzenny domu, były widoki na krajobraz górski otaczający dom. Ich zachowanie w przyszłym zagospodarowaniu okolicznych terenów było dla właścicieli niezwykle ważne.

Pytanie: Jak opisałby Pan swój projekt?

 

„Prosty budynek nawiązujący do oryginalnej architektury wiejskiej z poszanowaniem otoczenia w formie i użytych materiałach”.

Michal Tartaľ

Inwestor & Architekt, Archoliks

Wyjątkowe wnętrze

Wnętrze domu rodzinnego jest proste, funkcjonalne, zrównoważone. W oczy rzuca się żelbetowa konstrukcja odsłaniająca w ścianach wytłoczone płyty. Nietypowe rozwiązanie, ale patrząc na wnętrze, idealnie wpasowuje się w ogólny wygląd domu. Zastosowane materiały ujawniają w ten sposób układ konstrukcyjny budynku oraz zestawienie ziemistych kolorów zastosowanych we wnętrzach.

Wyjątkowe wnętrze

Wnętrze domu rodzinnego jest proste, funkcjonalne, zrównoważone. W oczy rzuca się żelbetowa konstrukcja odsłaniająca w ścianach wytłoczone płyty. Nietypowe rozwiązanie, ale patrząc na wnętrze, idealnie wpasowuje się w ogólny wygląd domu. Zastosowane materiały ujawniają w ten sposób układ konstrukcyjny budynku oraz zestawienie ziemistych kolorów zastosowanych we wnętrzach.

Wejście do sypialni prowadzi po niskich drewnianych schodach. Pomieszczenie jest położone o metr niżej od parteru. Dominującym elementem jest powierzchnia ściany betonowej z wytłoczonym rysunkiem szalunku tkaninowego, który jest stosowany w pomieszczeniach na niższym poziomie. Sypialnia posiada również osobną łazienkę oraz garderobę. System Loxone jest odpowiedzialny za zacienianie sypialni, zapobiegając w ten sposób przegrzewaniu się wnętrza w miesiącach letnich oraz oddawaniu cennego ciepła zimą.
Salon oprócz wygodnego miejsca do siedzenia z widokiem na przyrodę posiada również wbudowany ekran projekcyjny, który sterowany jest za pomocą pilota IR podłączonego do czujników i przycisku dotykowego. Uzupełnieniem przestrzeni dziennej jest biblioteka z miejscem do pracy
i betonowa kostka, która kryje w sobie dwustronny kominek i miejsce na przechowywanie drewna. W oknach zastosowano bezprzewodowe kontakty wskazujące, czy okno w pokoju jest otwarte, czy zamknięte. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowana płyta klejona na blacie roboczym w kuchni, która płynnie łączy się z podłogą części dziennej. Kuchnia oferuje oferuje piękny widok na krajobrazy Wielkiej Fatry.

Teren zewnętrzny

Nieregularna powierzchnia budynku przypomina mury dawnych spichlerzy,
a drewniana okładzina wentylująca elewację tworzy charakterystyczny relief przestrzenny. Ogród podzielony jest na kilka części, na które składają się dodatkowe zabudowania takie jak kontener do przechowywania narzędzi, sauna z prysznicem oraz toaleta awaryjna.

Mieszkańcy domu zdecydowali się również na zastosowanie czujnika zalania w pomieszczeniu technicznym oraz w szambie do regulacji wody i monitorowania poziomu w przypadku wycieku. Dom jest również połączony z usługą pogodową za pomocą stacji pogodowej Loxone, dzięki czemu mieszkańcy domu zostaną z wyprzedzeniem poinformowani o zmianie pogody. Dostęp do domu kontroluje Intercom Loxone, który jest przydatnym pomocnikiem w inteligentnym domu.

– Specjalna wskazówka –

Widok na inteligentny browar

Create Automation


Miniserver Loxone to idealne narzędzie do łatwego sterowania i inteligentnej automatyzacji wszelkiego rodzaju projektów, poczynając od inteligentnych domów, budynków komercyjnych, a kończąc na projektach specjalnych.