Žbluňky žbluňk: Chytrý bazén! Část 2/2: Technika a komponenty

Ondřej Brynych
Srpen 29, 2013 in Know How

7 jedinečných funkcí pro Váš chytrý bazén!

Když jsme na podzim plánovali stavební práce pro náš bazén, měli jsme v jednom jasno: Musí to být chytrý bazén.

Funkce a veškerá radost z nového bazénu je již popsána v prvním článku. V tomto díle 2/2 se budeme věnovat čistě technické stránce věci – tedy použitému hardwaru a také programování v Loxone Configu.

Pokud jste ale první část nečetli, doporučujeme. Najdete zde detailní popis funkčního řešení.

První část »

chytrý bazén od Loxone

NA ZAČÁTEK KRÁTCE O STANDARDECH & OVLÁDÁNÍ BAZÉNU

Z mého pohledu není ve světě bazénové technologie nějaké standardizované řešení, ve kterém by se někdo vyznal. Existuje sice řada obecných návodů, ale bez zdravého rozumu, který musíte přidat, se neobejdete. Tyto dvě součásti byly pro nás jediným základem, který jsme měli.

Na mnoha místech jsme stávající senzory vyměnili za lepší (nabídka je široká). Největší nároky jsme měli v oblasti řízení kvality vody.

Pro mě, jako pro začátečníka, bylo opravdu překvapující, že na trhu není dostatek vhodných senzorů, které měří kvalitu vody v rozsahu 1-10V.

VÝSLEDEK DĚLÁ SKUTEČNOU RADOST

Jako vždy – do práce jsme dali skutečně vše a výsledek nám dělá opravdu radost. Po několika prvních týdnech provozu to můžeme prohlásit skutečně s čistým svědomím.

Srdce celého chytrého bazénu je samozřejmě Loxone Miniserver.

Poslední dodatečné info, než skutečně začneme: V tomto článku se soustředíme na část “ovládání” – nikoliv na detaily ohledně pískových filtrů, folií a tak dále – to jsou mimo jiné úplně standardní komponenty. Bazén byl nainstalovaný firmou Mittermüller. Ovládání (Loxone) je náš výrobek, který je autorsky chráněn jako užitný vzor proti plagiátorství a kopírování.

Zvláštní dík patří našim Loxonautům, hlavně Martinovi Groissovi (Support), za neutuchající nadšení při práci na tomto projektu než byl perfektní (nainstalovat > testovat > předělat > testovat > …)

STÁHNĚTE SI PROGRAMOVÁNÍ

Protože se veškeré programování provádělo na vývojářské verzi Loxone Configu, je možné, že řada z Vás nebude mít kompatibilní verzi pro to, aby programování otevřela. Z toho důvodu jej ani nebudeme zveřejňovat.

Nezoufejte. Je zde dostatek screenshotů, které Vám pomohou. K programování nebyly použity žádné nové funkce, na které se můžete těšit v nové verzi. Nic tedy nebrání tomu, abyste si Váš bazén naprogramovali v oficiální verzi – o nic nepřijdete 🙂

Jakmile bude nová verze k dispozici, umístíme sem samozřejmě i odkaz ke stažení.

FEATURE 1: PÁNSKÉ PLAVÁNÍ, DÁMSKÉ PLAVÁNÍ, MASÁŽ

Obě pumpy, které jsme pro bazén použili, mají shodně 2,8 kW. To je již celkem pořádná porce síly a pokud chcete, můžete bez obav sáhnout i po slabších modelech.

HARDWARE

K tomu, abychom byli schopní řídit výkon, respektive otáčky motoru, zamontovali jsme do sestavy frekvenční měnič Danfoss. Konkrétně jde o model VLT Microdrive (Pozor: tento model odpovídá použité pumpě).

Můžeme tak jednoduše řídit otáčky pumpy od cca. 15-55 Hz. Frekvenční měnič dostává signály pomocí analogového výstupu Miniserveru na svůj analogový vstup. Výsledkem je vynikající a plynulé řízení v celém spektru.

Odborníci mezi našimi čtenáři jistě zbystřili – snižování frekvence přeci zvyšuje hlučnost motoru. To je také náš případ – nicméně to vůbec nevadí, protože tento zvuk dostatečně přebije zvuk proudící vody – takže žádný problém.

TIP PRO LEPŠÍ PROUDĚNÍ VODY

Na tomto místě bychom se s Vámi rádi podělili o jeden tip: Firma, která nám stavěla bazén nám doporučila, ať umístíme trysku bazénu na jednu a čerpadlo na druhou stranu. To umožňuje daleko lepší proud v bazénu. O tom, že to není standard jsem se přesvědčil minulý týden v jednom rozhovoru…

SOFTWARE – LOXONE CONFIG

Pro naprogramování logiky v Loxone Config jsem požádal o pomoc blok Ovládání osvětlení.

Poskytuje funkce, které potřebujeme díky světelným scénám:

  • Pánské plavání

  • Dámské plavání

  • Masáž

… rychle a jednoduše. Scény můžete pohodlně měnít přes App – k tomu byl tento blok navržen. Samozřejmě má i další potřebné vstupy a výstupy.

ovládání osvětlení v Loxone Config

Jak je vidět z tohoto screenshotu – frekvenční měnič potřebuje ke svému startu ještě startovní signál. Při aktivaci současně zapínáme větrák pro chlazení rozvodnice. Dále aktivujeme čítač doby provozu – to je funkce, která je bezplatná a dokáže v App zvizualizovat dobu běhu čerpadla. Díky nastavitelnému intervalu údržby je naše čerpadlo vždy fit a nehrozí mu nenadálá porucha.

Všechny tyto posloupnosti se pak spouští jednoduše jako scény ve funkčním bloku – to jsme ale již představovali v části 1.

automatické osvětlení v Loxone Config

rozhraní Loxone ve webovém prohlížeči

FEATURE 2: MŮJ FAVORIT – GRAVÍROVANÁ TLAČÍTKA

OD začátku jsme u bazénu nechtěli žádná mechanická tlačítka. Pro jsem chvíli na internetu hledal a našel jsem dotykové senzory od firmy Edisen. Sice využití bylo naprosto unikátní, ale byla to dobrá volba

HARDWARE

Senzory mohou být umístěny (téměř) na každém pevném povrchu. Reagují na každou změnu a na výstupu dávají (jako klasická 24V tlačítka) “spínaný signál”. Princip fungování je úplně stejný jako u kapacitních displejů.

Konkrétně máme model MT0.5-ST – více info online.

Myslím, že se právě nejednomu čtenáři protočily panenky: Sundat dlaždice … vyvrtat … připevnit tlačítko … u každého to vzbuzuje jiné asociace.

Dávejte si pozor na dvě důležité věci:

  1. Naše poznatky jsou takové, že kámen nesmí být příliš tlustý – jinak nebude výsledek opravdu perfektní. Desku tedy musíte sundat, odvést na CNC gravírování a frézování.

  2. Pokud se tlačítka polijí vodou, tak je to pro ně samozřejmě změna a reagují na ní impulzem. Z toho důvodu po každém stisku tlačítka odpojujeme od proudu, což způsobí jejich rekalibraci. To je jenom malý trik z praxe, který zajísti dokonalý výsledek.

Zbytek už byl snadný: Senzory se standardně zakabelují (jeden drátek na digitální vstup + jeden pro napájení) a silikonem se přilepí na spodní stranu kamene.

gravírovaná tlačítka a chytrý bazén Loxone

SOFTWARE

Z pohledu softwaru by nikde neměla nastat chyba, protože se jedná o Loxone klasiku:

loxone config a bazénová tlačítka

Jak už bylo zmíněno v části 1, je to jedna z věcí, která skutečně způsobí “WOW efekt” u všech, kdo bazén vidí. To, že jsou tato tlačítka velice oblíbená u dětí si můžete již jen domyslet a člověk hned začne přemýšlet nad dětskou pojistkou – co třeba stiskem dvou tlačítek najednou…

FEATURE 3: UPRAVENÉ FILTRAČNÍ DOBY

Pro dokreslení situace – krátký úvod:

Filtrační doba se u nás upravuje automaticky (lineárně) na základě teploty vody:

  • Při teplotě vody 20° měníme obsah 2x denně

  • Při teplotě vody 30° měníme obsah 4x denně

K tomu si můžete více přečíst v 1. části.

HARDWARE

Filtrační čerpadlo zapínáme a vypínáme jednoduše přes digitální výstup a stykač (dle výkonu).

Rada: Regulaci otáček u tohoto čerpadla jsme záměrně vynechali z důvodu zvyšování frekvence a tím i hlučnosti.

Abychom mohli pohodlně měřit teplotu vody a definovat jak rychle a často se má voda měnit, požili jsme úplně nejjednodušší 1-Wire senzor v pouzdře. Ten se krásně připojí na 1-Wire Extension a již můžete měřit teplotu.

Záleží na umístění

Jedna důležitá rada: Správné hodnoty dostanete jen tehdy, je-li Váš senzor dobře umístěn a měří vždy jen čerstvě prmíchanou vodu (např. během filtrování). Z toho důvodu jsme použili 2 senzory (jeden u nasávání a jeden přímo u výdechu pumpy) a po důkladném pozorování jsme se rozhodli pro jeden.

Pro tu nejlepší automatizaci Vám také doporučujeme požít motorizovaný 6-cestný ventil – ten se normálně používá manuálně. U nás jsme zvolili produkt od firmy Peraqua (MP-6 provedení 24VDC, 1 1/2″), který se nechá digitálně upravit do požadované polohy.

ventil chytrého bazénu Loxone

Přes “potvrzovací” výstup dostáváme zpět informaci o tom, v jaké pozici se ventil nachází. To závisí na pozici, do které se má ventil dostat – od 15 sekund více.

Rada: Během jízdy ventilu může dojít k poklesu hladiny. Z toho důvodu jsme celou konfiguraci nastavili tak, aby se ventilem hýbalo co možná nejméně.

SOFTWARE

Dobu vypočítáváme na samostatné stránce Loxone Configu:nastavení čerpadla v Loxone Config

Můžeme zde vidět dva velmi důležité parametry – objem bazénu v m3 a čas, který uběhne, než se vymění celý obsah bazénu.

POZOR: Následující obrázek se může zdát na první pohled zbytečně složitý. Nicméně je dobrý pro představu fungování čerpadla. Příslušné části jsou zvýrazněny.

zvýrazněné příslušné části Loxone Config

Na obrázku můžete vidět použitý blok Radiobutton a jeho následnou vizualizaci:

vizualizace bloku Radiobutton

Přes tzv. značky se přenášejí zprávy z radiobuttonů na odpovídající místo v logice programu. To přináší řadu výhod, mezi které patří hlavně přehlednost.

Požadované časy filtrování lze pohodlně nastavit pomocí časovače.

nastavení časů filtrování pomocí časovače Loxone

To je samozřejmě možné udělat nebo snadno a rychle změnit i v aplikaci Loxone.

FEATURE 4: AUTOMATICKÉ DOPLŇOVÁNÍ VODY

Každou noc doplňujeme vodu v bazénu na požadovanou úroveň.

HARDWARE

Existuje mnoho způsobů, jak měřit hladinu vody v bazénu. My se spoléháme na měření založené na snímání tlaku. Tento senzor nám dává signál 0-10V a po kalibraci i přesnou hladinu vody v bazénu.

Rada: Pokud běží čerpadlo nebo se někdo právě koupe v bazénu, změní se tlak a je samozřejmě i měření nepřesné. Proto musí být měření prováděno pouze v době, kdy není bazén používán!

Upřimně: Použitý senzor nemá optimální rozsah a dosahuje pouze průměrných výsledků. Proto žádné info o HW 🙂

Kromě toho jsme integrovali elektromagnetický ventil přívodu vody.

elektromagnetický ventil přívodu vody

SOFTWARE

Nastavení Softwaru vypadá následovně:

Loxone Config automatické doplňování vody

V časovači jsou nastaveny požadované časy spínání. V našem případě je to mezi půlnocí a 6:00 ráno.

časovač a požadované časy doplňování chytrého bazénu Loxone

Vycházíme z toho, že někdy během tohoto času nebude běžet čerpadlo a nikdo nebude bazén používat (jak se bude senzor ověřovat, Vám povíme za chvíli)

Vizualizace vypadá takto:

vizualizace časovače

Pro přehled, jak často se bazén dopouští, používáme integrovanou možnost statistik. Stačí zaškrtnout v Loxone Configu a je hotovo.

potvrzení statistik v Loxone Config

FEATURE 5: INTEGROVANÉ OSVĚTLENÍ

Po několika týdnech používání bazénu mohu s čistým svědomím říct, že jsme ještě nikdy pro ovládání osvětlení nepoužili tlačítka. Zapínání a vypínání osvětlení se řídí automaticky na základě setmění a “používání terasy”. Spolu se rozsvěcí i ambientní osvětlení na zahradě. K tomu ale již jeden příspěvek na našem blogu naleznete.

HARDWARE

V našem bazénu jsme chtěli jednoznačně barevné osvětlení a tak jsme se rozhodli pro RGB LED, které ovládá DMX Extension.

Firma, která nám bazén stavěla (Mittermüller) nám doporučila osvětlení Astralpool.

SOFTWARE

Nastavení v Softwaru je relativně jednoduché. Používáme funkční blok ovládání osvětlení a tak mohu vše ovládat jak manuálně, tak samozřejmě i přes App a další.Loxone Config nastavení světel

Přes značku předáváme hodnotu RGB dále ambientnímu osvětlení.

Abychom šetřili energiemi, spínáme trafo, které napájí LED pásky, pouze tehdy, je-li to opravdu potřeba. Světlo má díky zpoždění vypnutí dostatek času na to, aby se mohlo pozvolna vypnout a nevypínalo se skokově.

FEATURE 6: INTEGROVANÝ ALARM – HLÍDÁNÍ KRYTU

Jak již jsme psali v první části, je pro nás dohled nad krytem bazénu velice důležitý. Toto není (bohužel) standardní výbava bazénu a tak jsme tomu museli maličko pomoct.

HARDWARE

Do krytu bazénu jsme namontovali obyčejné Reed Kontakty (magnetické kontakty). Ty jsou napojeny na digitální vstup Miniserveru popř. Extensionu.

SOFTWARE

Základ je použití funkčního bloku Alarm. Tento blok je velice snadno použitelný, veškerou funkcionalitu a logiku má v sobě a navíc má skvělou vizualizaci vhodnou přesně pro naší potřebu.

Loxone Config blok Alarm

Pokud je alarm zapnutý a dojde k otevření nějakého segmentu krytu bazénu, vyvolá se alarm. Kromě vyvolaného alarmu o tom ihned víme i díky službě Loxone Caller Service, která nám okamžitě zavolá.

Jakmile dojde k zavření krytu bazénu (značka nepoužívání bazénu), tak se po 5 minutách automaticky bazén opět zaalarmuje. Dodatečně se zaalarmuje také každý den v půlnoci ( = denní impulz).

Manuální zabezpečení bazénu můžeme lehce udělat pomocí dvojstisku na tlačítka nahoru nebo dolu u lavičky – a samozřejmě i přes App, když budeme chtít.

FEATURE 7: AUTOMATICKÉ PROPLACHOVÁNÍ – SPOLEHLIVOST

Podmínka pro realizaci této funkce je zautomatizování filtračního čerpadla a 6-ti cestného ventilu. Tomuto tématu jsme se již věnovali v FEATURE 3.

Implementace je založená na automatickém filtrování a různých nastaveních ventilů.

SOFTWARE

relevantní části v Loxone Configu jsou opět na následujícím screenshotu zvýrazněny.

Loxone Config automatické proplachování

Díky časovači určujeme požadované časy. Protože jsme již časovač v tomto příspěvku několikrát zmínili, nebudeme jej znovu ukazovat, měl by být jasný 🙂

Zde používáme funkce v následujícím pořadí – nejprve se zapne proplach a čištění. Obě funkce lze jednoduše zvolit pomocí 6-ti cestného ventilu a my tak činíme postupně. Doba trvání je odstupňována pomocí funkčního bloku zpoždění impulzu. Pokud by někdo chtěl, je možné vše samozřejmě vizualizovat – my jsme ale od této možnosti záměrně upustili.

Zakončení: Rozvaděč

Na závěr bychom Vám rádi ukázali náš rozvaděč:

Loxone rozvaděč

A ještě skica jako přídavek

technická skica

SHRNUTÍ

Věříme, že jsme Vám tímto příspěvkem trošku otevřeli oči v dalších možnostech použití Loxone Miniserveru.

Rozmanitost v bazénových technologiích – od čerpadel až po různé ovládací části je tak veliká, že není bohužel možné toto řešení standardizovat a udělat návod, který se bude hodit na 100% bazénů. Chytrý bazén je v současnosti možné udělat, ale je k tomu třeba značného úsilí, know-how a individuality.

KONTAKTUJTE NÁS – TĚŠÍME SE NA VÁS

Pokud plánujete chytrý bazén, zavolejte nám (Chat, mail, telefon – jak budete chtít) nebo našim partnerům. Rádi Vám pomůžeme.

Pokud se kouknete na tento návod, je celkem detailní a nikoliv povrchní – snažili jsme se 🙂 .Pokud ale i přesto budete mít jakékoliv otázky (a jsme si jistí, že nějaké budou), tak se jednoduše ptejte.

Těšíme se na Váš feedback..

loxone-aquastar-air

AKTUALIZACE: Loxone Aquastar Air

Od zvěřejnění tohoto blogu uplynuly 2 roky a my jsme kolem tématu ovládání bazénu odvedli mnoho práce! Nově v našem eshopu: Loxone Aquastar Air , nejmodernější 6-ti cestný ventil světa! Ve spojení s Loxone Miniserverem nebo Miniserverem Go, můžete plně ovládat váš bazén v chytrém domě od Loxone!

e-shop CZ | e-shop SK

Chci být informován o novinkách