Kolik ušetří venkovní stínění? A vyplatí se klimatizace?

David Prokop
18 května, 2021 in Know How

Velká okna dokáží proměnit domácnost ve skleník během jednoho odpoledne. Protože interiér teplo akumuluje, často je těžké se ho zbavit i večer. Nějak interiér chladit musíme, ale náklady na provoz klimatizace ročně se pohybují v tisících! Oproti tomu stínění je ve stovkách.

Náklady na provoz stínění vs. klimatizace

Provoz klimatizace o příkonu 1,4 kW stojí cca 6,32 Kč na hodinu. Řekněme, že klimatizaci takto využijeme 60 dní v roce, každý den na jednu hodinu. Těchto 60 dní nás stálo 379 Kč. Pokud bychom chtěli klimatizaci využívat každý den v roce po dobu jedné hodiny, její provoz se vyšplhá cca na 2 300 korun. Avšak jen hodina provozu klimatizace v horkých a slunných dnech pravděpodobně stačit nebude. Například v kanceláři, kde sedí autor tohoto článku, už začátkem května běží klimatizace běžně i 6 hodin denně. Čím větší okna a čím efektivnější izolace, tím déle bude nutné používat klimatizaci.

Zatímco jízda jedné žaluzie stojí cca 0,015 Kč. Žaluzie dopoledne sjíždí dolů a odpoledne zpět nahoru, tedy 0,03 Kč denně. Během 60 dnů, za elektřinu zaplatíme 1,8 koruny. Cena celoročního provozu jedné žaluzie vychází na 11 korun.

Nejspíše bude nutné použít více než jednu žaluzii, ale stejně tak nebude stačit pouze jedna klimatizační jednotka. I když budeme mít 20 žaluzií, jejich celoroční provoz by v tomto případě stál pouze 220 Kč. V případě 5 klimatizačních jednotek (pro každou místnost jedna) vychází celoroční provoz na 11 500 Kč!

Ano námi ovládané Inteligentní žaluzie se ještě naklápí. Tyto mikro pohyby už jsou těžko měřitelné, v řádu jde o desetiny vteřiny běhu motoru. Naklápění žaluzií bude zanedbatelnou částkou. Ale i v případě, že by se náklady na provoz žaluzií zdvojnásobily, stále vychází na směšných 440 Kč za provoz 20 takových žaluzií ročně.

Dalším důležitým faktorem je dopad na životní prostředí. Důvodem je především výroba klimatizační jednotky a potřeba chladícího média.

Pořizovací náklady

Klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu a její instalace není levná a zrovna jednoduchá. Tyto náklady je také třeba přidat do rozpočtu. O negativních vlivech klimatizace na zdraví se toho už také dost napsalo. Výsledek je jasný. Pokud bychom se obešli bez klimatizace, ušetříme nemalé peníze.

Stačí mi jenom žaluzie / rolety?

Žaluzie nebo rolety samy těžko něco zmůžou, proto je třeba stínění ovládat. Máme přitom v zásadě 3 možnosti:

Můžeme vše dělat manuálně. Ráno si stínění vytáhneme a při odchodu do práce musíme zatáhnout, aby odpoledne nebyla doma sauna. Večer všechno opět vytáhneme abychom se necítili jako v kobce a na noc zase vše zatáhneme. Jenže to asi ani my, ani naše rostliny nebo zvířata nechceme. Vyvětrat přitom nepomůže, jelikož teplo se akumuluje. Podobně jako když přijedeme v zimě do vymrzlého domu a trvá nějakou dobu, než se vyhřeje.

Nebo můžeme žaluzie řídit v průběhu dne. Ty lepší si nastavíme podobně jako termostat. Ale stačí to? Když je někdo v místnosti, nestačí jen zatáhnout a vytáhnout, je třeba i např. regulovat náklon žaluzií. Přes den většinou doma nejsme, a i když jsme, reagujeme až příliš pozdě (už je nám horko nebo jsme oslněni).

Třetí možností je inteligentní automatizace. Stínění samo dělá přesně to, co má, 24 hodin denně / 7 dní v týdnu efektivněji, než by to dělal člověk. Cena takového řešení v podání systému Loxone je srovnatelná s běžným elektrickým ovládáním stínicí techniky.

Dle studie české organizace SVST (dnes SPST) stínění samo sníží maximální teplotu o 5,8 °C (bez automatizace).

Technická univerzita v Grazu provedla studii a testování efektivity inteligentního ovládání žaluzií. Výsledkem je, že kombinace inteligentního stínění a ventilace udrží teplotu v místnosti nižší až o 9 °C a to i v srpnu! 

Inteligentní ventilace? Nevyjde to nakonec nastejno? 

Pojďme se nyní podívat na náklady provozu ventilace. Vybereme si průměrný ventilátor s příkonem 25 W. Ventilace poběží hodinu denně, to se rovná 0,113 Kč/h. Za rok každodenního provozu po jednu hodinu denně je to 41 Kč. Pokud ventilátorů použijeme například 5 (pro každou místnost jeden) jedná se o 205 Kč ročně.

 

5 ventilátorů, každodenní provoz po jednu hodinu 205 Kč
20 žaluzií, každodenní provoz (jízda nahoru a dolů, naklápění) 440 Kč
5 klimatizačních jednotek, každodenní provoz po jednu hodinu 11 500 Kč

 

Klimatizace se může zdát jako efektivní řešení. Ale rozdíl prostředků vynaložených na elektřinu je na pováženou. Jak TU Graz dokazuje, stínění je více než dostačující řešení pro efektivní chlazení budov.

Co přinese inteligentní stínění

Inteligentní ovládání stínění od Loxone se řídí podle polohy slunce a aktuálního počasí. Centrální jednotka systému Loxone – Miniserver počítá s každou technologií a informací, kterou má k dispozici. Je také skvělým řešením pro topení a ventilaci/rekuperaci. Loxone je systém, kde všechny technologie spolupracují tak, aby dosáhly maximálně efektivního vytápění a chlazení. Miniserver potom funguje jako dirigent orchestru veškeré technologie, kterou najdete v domácnostech, v kanceláři, ve výrobní hale atd. Je zde mnoho dalších funkcí, díky kterým si naši partneři vychvalují systém Loxone.

Zaujalo vás to?

Jste developer nebo zájemce o inteligentní bydlení?

Miniserver Loxone je dokonalým nástrojem pro jednoduché ovládání a inteligentní automatizaci všech druhů projektů, ať už se jedná o inteligentní dům, komerční nemovitost nebo speciální projekt.

Jste elektrikář, nebo instalační firma?

Stále více lidí dnes po inteligentním bydlení touží. Chcete převahu nad konkurencí a hodnotu pro své zákazníky? Přijďte se podívat na webinář o funkcích a programování systému Loxone, naši technici jsou připraveni zodpovědět jakékoli dotazy.

Chci být informován o novinkách