Automatyczne akwarium

Use Casesvg>

Opis:

Automatyczne akwarium jest ciekawym i zarazem ważnym pomysłem. Rybki akwariowe potrzebują określonej temperatury, ilości wody no i oczywiście pokarmu. Dodatkowo urządzenia takie jak pompa (filtr) mogą być kontrolowane przez Loxone.

W tym przypadku automatycznie odbywałoby się karmienie rybek z dozownika, raz każdego dnia. Pomiar poziomu wody również odbywałby się automatycznie. Jeżeli poziom wody byłby mniejszy od założonego, uruchomi się pompa wody która uzupełni ilość wody w akwarium. W akwarium można zautomatyzować oświetlenie. Rybki nie lubią nagłych zmian oświetlenia. Oświetlenie powinno płynnie się rozjaśniać, a po zachodzie słońca przechodzić w oświetlenie nocne. To wszystko pozwoli nam mieć pełną kontrolę nad akwarium, a czynności na które poświęcaliśmy czas zostaną wykonane przez Loxone.

Rozwiązanie:

Regulacja temperatury będzie odbywać się za pomocą regulatora dwustawnego, gdzie wraz z histerezą będzie dokonywany pomiar. Grzałka będzie się aktywować kiedy temperatura spadnie poniżej określonego poziomu. Wykorzystamy do tego celu czujnik temperatury z naszego sklepu i dodatkowo 1-Wire Extension.

Czujnik ultradźwiękowy posłuży do badania poziomu wody. Jeżeli wysyłane przez niego fale będą miały większą odległość niż założona, uruchomi się pompa wody która uzupełni nam wodę w akwarium. Dzięki użyciu smart socket będziemy mieli możliwość uruchomić filtr, a dodatkowo w przypadku awarii dostaniemy informację
o tym, że filtr nie działa.
Oświetlenie jest kontrolowane przez blok sterownika oświetlenia. Impulsy wschodu
i zachodu słońca zmieniają nastrój.

Do karmienia możemy użyć wyłącznika z opóźnieniem, gdzie klient może dostosować czas karmienia.
Każdego dnia o 8 rano wysyłany jest impuls, ale klient może również karmić ręcznie.

Komponenty:

Konfiguracja:

Pobierz przykładowy plik:

Aquarium Automation

Config 10.3.11.27

Dlaczego ty i twój klient powinniście rozważyć automatyzację akwarium?

Rozwiązanie pozwoli na pełną kontrolę nad akwarium, począwszy od sterowania temperaturą, kończąc na kontrolowaniu poziomu wody. Dodatkowo rozwiązanie daje nam również kontrolę nad pompą (filtrem). Będąc na wakacjach nie będziemy musieli się martwić o to, czy nasze rybki będą miały odpowiednie warunki.
Użycie Loxone w tym przypadku zastąpi pracę człowieka nad dostosowywaniem temperatury. Nie będziemy musieli ręcznie sprawdzać jaka jest temperatura oraz regulować temperaturę grzałką na pokrętle. Loxone zrobi to za nas.

 

Pamiętaj, aby przestrzegać lokalnych przepisów i norm. Zawartość tej strony przyjmuje pewne założenia instalacyjne. Informacje w tym dokumencie nie zastępują kontekstowego know-how partnera Loxone. Loxone jest rozwiązaniem instalowanym przez profesjonalistów. Skonsultuj się najpierw z partnerem Loxone, aby zrealizować którąkolwiek z funkcji wymienionych w niniejszym przykładzie zastosowania.