Samowystarczalny budynek w Belgii zużywa aż 93% własnej energii


14. kwietnia 2021 in Referencje

Dom, któremu poświęcony jest niniejszy artykuł, należy do jednego z partnerów Loxone oraz jego rodziny. Pięciu użytkowników budynku korzysta głównie z energii elektrycznej wyprodukowanej przez sieć fotowoltaiczną. Pewne rozwiązania sprawiają, że samowystarczalny dom osiąga poziom zużycia własnej energii na poziomie 93%. Rodzina wyjaśniła nam, jak udało się osiągnąć tak wysoki wynik.

Samowystarczalny dom – zalety użytkowania energii produkowanej przez fotowoltaikę

Korzystanie z energii elektrycznej, która pochodzi z systemu fotowoltaiki, jest bardzo opłacalne i ekologiczne. Słońce daje energię, która jest przyjazna dla środowiska oraz wolna od emisji dwutlenku węgla. Poza tym istnieje wiele innych korzyści, a wśród nich jest niezależność energetyczna. W budynku zainstalowano 6 paneli słonecznych oraz system 4 akumulatorów żelowych (4x12V 240Ah), aby radykalnie zmniejszyć zużycie energii. Ta instalacja, dzięki urządzeniom od Victron oraz rozwiązaniom od Loxone, umożliwiła osiągnięcie naszemu partnerowi poziomu 93% samowystarczalności energetycznej. Istnieją namacalne dowody tych rozwiązań – średnia rachunków za energię elektryczną dla tej pięcioosobowej rodziny to 31 euro miesięcznie.

Inteligentne zarządzanie wyprodukowaną energią przez sieć PV zapewnia rodzinie Miniserver Loxone.

Sieć PV wraz z Loxone dają wspaniałe oświetlenie w pomieszczeniach
Rodzina ma wgląd w system automatyzacji sieci PV na iPadzie

Współpraca sprzętu
z systemem Loxone

Instalacja jest wyposażona w sprzęt, który posiada standardowe systemy komunikacyjne, aby umożliwić monitorowanie zużycia energii. Sterowanie sprzętem Victron odbywa się za pomocą Miniservera przez protokół Modbus TCP. Wykorzystano również inwertor Victron MultiPlus-II do przekształcania zebranej energii słonecznej w elektryczną. Cerbo GX, czyli centrum łączności, pozwala monitorować stan naładowania akumulatorów, wytwarzanie energii oraz stopień jej zużycia. Urządzenie BMV-702 służy do zarządzania akumulatorami i obliczania zużycia energii. Narzędzie W.E.S. 2 Server pobiera całą historię pomiarów, a następnie analizuje ją za pośrednictwem aplikacji Loxone.

Dom naszego partnera został zbudowany przez Itinéraires bois, z którym zawarł umowę na stosowanie rozwiązań od Loxone we wszystkich swoich budynkach. Budynek został oddany do użytku w 2018 roku.

Perfekcyjne zarządzanie fotowoltaiką tworzy samowystarczalny dom

Nasz partner zainwestował blisko 6500 euro w sprzęt potrzebny do wykonania instalacji. Efekt? Optymalna, inteligentna oraz intuicyjna w obsłudze instalacja fotowoltaiczna, która zapewnia maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Optymalna, ponieważ dzięki zastosowaniu rozwiązań od Loxone oraz odpowiedniej konfiguracji, 5-osobowa rodzina cieszy się samowystarczalnością budynku na poziomie 93%. Po prostu nic się nie marnuje.

Inteligentna, dlatego, że instalacja PV dostosowuje się do warunków meteorologicznych. System Loxone zmienia konfigurację systemu elektroenergetycznego, w zależności od pogody oraz bazując na współrzędnych położenia domu. Standardowe systemy nie potrafią zrobić tego, co Miniserver od Loxone. Parametry systemu są dostosowywane do aktualnie panujących warunków pogodowych. W dodatku bezpieczeństwo danych gwarantuje bezchmurowy system. To rozwiązanie sprawia, że dane są zarządzane lokalnie – należą w 100% do rodziny.

Intuicyjna, bo Miniserver automatycznie steruje całym systemem na podstawie danych pogodowych oraz zwyczajów domowników. W razie potrzeby rodzina może przejąć kontrolę nad systemem. To dzięki bezpłatnej aplikacji oraz przyciskom dotykowym, takim jak Touch Pure oraz Touch Surface.

Samowystarczalny drewniany dom
Nasłoneczniona jadalnia

Prostota oraz oszczędność czasu

Victron MultiPlus-II, Cerbo GX, BMV 702 oraz W.E.S. 2 Server mają własne systemy zarządzania. Sekret skuteczności rozwiązań od Loxone tkwi w tym, że użytkownik może obsługiwać wszystkie elementy systemu za pomocą jednego interfejsu. Rodzina nie musi uczyć się obsługi kilku urządzeń, dzięki czemu zaoszczędzi cenny czas. Wszystkie działania mieszkańców domu wspomoże aplikacja Loxone.

iPad z aplikacją Loxone
iPad z aplikacją Loxone, przedstawia wykresy
Dobrze oświetlone pomieszczenie, dzięki rozwiązaniom od Loxone
„Do zarządzania używam tylko jednego interfejsu. System praktycznie sprawuje kontrolę sam nad sobą, a ja w każdej chwili mogę łatwo sprawdzić, co dzieje się z instalacją oraz sprzętem. Miniserver umożliwia mojej rodzinie optymalne zarządzanie energią, a jeśli pewnego dnia przestanie działać, nie muszę się bać o potencjalne uszkodzenie baterii. Inteligencja systemu energetycznego przejmie kontrolę.”
Mickaël Pallares Morel

Partner Loxone, DMPM

Trzy dodatkowe przykłady zastosowań

Przykład 1: Zarządzenie systemem kontrolowanej wentylacji mechanicznej (DCV)

Zarządzanie systemem DCV odbywa się automatycznie na podstawie informacji o jakości powietrza i poziomie CO2 w pomieszczeniach uzyskanych z czujnika klimatu pomieszczenia. Przepływ powietrza jest regulowany zgodnie z rzeczywistymi potrzebami domowników, aby uniknąć strat energii.

Przykład 2: Inteligentne oświetlenie

Całe oświetlenie w domu ma napięcie 24 V, ale nie ma zasilania 24 V, aby uniknąć strat podczas użytkowania. Dzięki naszemu rozwiązaniu, instalacja fotowoltaiczna pozwala na niespotykaną dotąd oszczędność zużywanej energii. To za sprawą bezpośredniej konwersji energii z akumulatorów 48 V na 24 V.

Przykład 3: Muzyka

Nowy Audioserver potrzebuje większej mocy przy 24 V, co sprawia, że zasilanie jest automatycznie włączane zgodnie z potrzebami rodziny. Gdy Audioserver nie jest używany, zasilanie jest wyłączane, co umożliwia dodatkowe oszczędności w zużyciu energii.

Jasny pokój z drewnianymi meblami
Dach drewnianego domu z fotowoltaiką
Aplikacja Loxone wyświetlana na smartfonie
Jasno oświetlona kuchnia

Chcesz dowiedzieć się więcej o Loxone?

Ikona elektryk

Masz firmę instalacyjną?

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie Loxone lub masz projekt, który chciałbyś z nami zrealizować? Zapisz się na niezobowiązujące webinarium wprowadzające lub od razu dołącz do programu partnerskiego Loxone.

Ikona łopata

Budujesz lub remontujesz?

Dla osób rozważających inteligentną instalację elektryczną w swoim domu lub mieszkaniu organizujemy bezpłatne prezentacje systemu Loxone. Oferujemy również bezpłatne konsultacje i kalkulacje projektu.