Jak dużej rozdzielnicy potrzebuję do inteligentnego domu?


18. lutego 2022 in Know How

Konieczność posiadania ogromnej rozdzielnicy w inteligentnym domu należy już do przeszłości. Tak jest przynajmniej w przypadku stosowania systemu Loxone. Dzięki temu, że odpada pracochłonne rozprowadzanie kabli „w gwiazdę”, inteligentna instalacja potrzebuje mniej miejsca i okablowania niż można by się spodziewać.

Od czego zależy wielkość rozdzielnicy?

Topologia gwiazdy oznacza, że z każdego urządzenia w domu prowadzi się kabel z powrotem do rozdzielnicy elektrycznej. Schemat przypomina wtedy gwiazdę, ponieważ inteligentna rozdzielnica jest centrum, z którego wychodzą liczne „ramiona”.

Mając w domu np. 50 urządzeń wymagających sterowania (co jest bardzo łatwe do osiągnięcia – światła, przyciski, ogrzewanie itp.), należy wydzielić 50 miejsc w rozdzielnicy do podłączenia tych urządzeń (+ wyłączniki i zasilacze). Wraz z wielkością budynku i coraz bardziej złożonymi technologiami, szafy rozrastają się w niewiarygodnym tempie, tworząc plątaninę, w której niewiele osób wie, jak się poruszać.

Dzisiejszy schemat instalacji elektrycznej domu nie zawiera już tylko wyłączników, ponieważ rozdzielnica stała się sercem i mózgiem całego domu.

Oryginalny inteligentny system
Rozdzielnica po zainstalowaniu Loxone

Powyżej widzimy odnowioną instalację, w której oryginalny inteligentny system został w pełni zastąpiony systemem Loxone. Różnica w wielkości szafy jest związana z rodzajem zastosowanego systemu. Zdjęcie po lewej stronie jest przykładem topologii gwiazdy. Zdjęcie po prawej stronie przedstawia domową rozdzielnicę wyposażoną w system Loxone. Po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że niektóre z oryginalnych urządzeń po wymianie były nadal podłączone do gwiazdy (była to renowacja, w której okablowanie było już przygotowane pod gwiazdę). Mimo to udało się zaoszczędzić większość miejsca w szafie, które zajmował oryginalny system. Wynika to głównie z nowej technologii, która została zastosowana w pozostałych urządzeniach.

Inteligentna rozdzielnica z Loxone

System Loxone obsługuje wszystkie popularne standardy, takie jak Modbus, KNX, Dali, 1-Wire i inne. Ponadto posiada własne technologie, które umożliwiają uzyskanie wyników, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia przy użyciu standardowych technologii. Jest to protokół bezprzewodowy Loxone Air i protokół magistrali Loxone Tree.

Tree jest technologią magistralową, która pozwala na dowolną topologię okablowania z wyjątkiem pierścienia. Do jednej gałęzi Tree można podłączyć maksymalnie 50 urządzeń, co w praktyce oznacza, że z 50 urządzeń prowadzi tylko 1 kabel z powrotem do rozdzielnicy.

Dowolna topologia:

Topologia Loxone Tree

Air to technologia bezprzewodowa, która potrafi wzmacniać sygnał, dzięki czemu nie stwarza problemów z zasięgiem w różnych zakątkach domu. W przypadku kompletnego rozwiązania Air, nie musisz nic dodawać do rozdzielnicy (sprawdza się przy renowacjach), Miniserver Go możesz umieścić na przykład na biurku.

Jak duża będzie ta rozdzielnica? W tym przykładzie musi się w niej znaleźć Miniserver i dwa zasilacze, łącznie 12 – 15 pozycji (w zależności od typu zasilacza), tj. 210 – 262 mm miejsca na szynie DIN. Więcej na temat obu technologii komunikacyjnych można znaleźć tutaj. Następnie należy obliczyć pozycje dla samych wyłączników.

Wszystko zależy jednak od rodzaju urządzeń, którymi chcemy sterować. Nie wszystko można podłączyć za pomocą Tree lub Air, dlatego zalecamy skonsultowanie okablowania z firmą instalacyjną. Chętnie pomożemy ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

 

Jak określamy wymiary domowej rozdzielnicy?

Wiele urządzeń Loxone jest ukrytych w różnych miejscach budynku i nie ma potrzeby instalowania ich w rozdzielnicy. Do pomiaru temperatury i wilgotności w pomieszczeniu oraz sterowania oświetleniem, muzyką i zacienianiem służą eleganckie przyciski Touch. Urządzenia Nano mogą być, na przykład, wykorzystane do sterowania oświetleniem i żaluzjami i mieszczą się w puszce instalacyjnej. Oświetlenie Loxone posiada nawet zintegrowane ściemniacze RGBW bezpośrednio w oprawach. Ogrzewanie może być sterowane za pomocą głowic lub przekaźników. Wszystkie powyższe urządzenia wykorzystują zarówno technologię Tree jak i Air, dzięki czemu nie zajmują miejsca w szafie.

To, co zajmuje miejsce w inteligentnej rozdzielnicy z systemem Loxone, to tak zwane rozszerzenia. Są to moduły, które umożliwiają różne dodatkowe protokoły komunikacyjne i interfejsy. Na przykład Modbus RTU (HVAC, pomiary i regulacja), DALI i DMX (oświetlenie) itd. W rozdzielnicy znajdują się również zasilacze, bezpieczniki i wreszcie sam Miniserver.

Rozwiązanie Loxone oszczędza twoją kieszeń w trzech etapach. Do wdrożenia potrzebna jest znacznie mniejsza ilość materiałów. Co za tym idzie – zmniejsza się nakład pracy przy montażu. Ponadto, dzięki niespotykanym dotąd możliwościom oprogramowania, to co przy innych rozwiązaniach zajmuje tygodnie, może zostać wykonane w ciągu zaledwie kilku dni.

Podłączenie rozdzielnicy domowej

Podłączenie rozdzielnicy domowej

Zalecenie: Radzimy podzielić system na kilka oddzielnie zasilanych obwodów ze względów bezpieczeństwa i stabilności. Zalecamy również podłączenie bezpieczników za zaciskami plusowymi zasilaczy. Podłączenie zasilaczy zgodnie z ochroną PELV jest najbardziej optymalne.

Uwaga: Konieczne jest podłączenie do masy wszystkich zasilaczy, które zasilają urządzenia podłączone kablami do systemu Loxone (Tree, Link, Modbus RTU, RS485 itd.). W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia komponentów.

Zasilanie urządzeń peryferyjnych (przyciski Touch, czujnik obecności Tree, …)
Zasilanie dla oświetlenia 24 V (spoty LED, RGBW 24 V Dimmer Tree, …)
Zasilanie systemu (Miniserver + rozszerzenia, …)
Zasilanie Audioservera i Stereo Extension

Rozszerzenia są następnie dodawane do rozdzielnicy zgodnie z funkcjami, które mają być zintegrowane z Loxone.

Podsumowanie: Schemat domowej rozdzielnicy zawiera: Miniserver, zasilanie Miniservera i rozszerzeń. Następnie same rozszerzenia (w zależności od potrzeb), dodatkowe zasilacze (w zależności od potrzeb), dodatkowe Miniservery i Audioservery (w zależności od potrzeb).

Jak to później wygląda?

Na zdjęciu jest widoczna rozdzielnica w biurze Loxone. Po lewej stronie widać system Loxone, a po prawej wyłączniki potrzebne do zasilania urządzeń silnoprądowych takich jak gniazdka. Rozdzielnica jest tak mała, ponieważ według naszych standardów zawiera tylko Miniserver, Audioserver, kilka zasilaczy i wyłączników. Wszystkie pozostałe urządzenia są ukryte w sufitach podwieszanych i puszkach instalacyjnych.

Rozdzielnica Loxone
Rozdzielnica do urządzeń silnoprądowych
Dwie rozdzielnice obok siebie

To zdecydowanie nie jest konieczne:

Poniżej znajduje się zdjęcie innej rozdzielnicy w biurze Loxone. Ta obsługuje nasz showroom i jest celowo przewymiarowana – dla osiągnięcia „efektu wow”, a także ze względów testowych. Znajduje się w niej np. około 160 m taśmy LED RGBW (rzecz raczej niespotykana w użytku domowym), które są połączone „w gwiazdę”. W szafie znajduje się 25 ściemniaczy RGBW, kilka zasilaczy, a każdy dimmer ma swój własny bezpiecznik. Bez rozwiązań dla taśm LED szafa byłaby o około 70% mniejsza.
Ale nawet ściemniacze można ukryć w dowolnym miejscu w budynku. W tym celu należy wykorzystać nasz RGBW 24V Compact Dimmer, który ładnie ukrywa się w suficie, pod kanapą albo w szafce.

Rozdzielnica showroomu Loxone

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.