Loxone Campus: odpowiedź na „niemożliwe”

Samanta Weiss
19. września 2023 in Kulisy

Unikalny kompleks budynków w sercu Europy oficjalnie otworzył swoje podwoje: Loxone Campus. Na przestrzeni około trzech lat pionier w dziedzinie inteligentnej automatyki budynkowej stworzył architektoniczne arcydzieło z najnowocześniejszą technologią, która harmonijnie wtapia się w otaczający krajobraz. To miejsce, w którym przyszłościowa technologia spotyka się z inspirującym doświadczeniem.

Martin Öller, współwłaściciel i współzałożyciel Loxone, miał przyjemność powitać około 600 gości zaproszonych na otwarcie Campusu: „To była niesamowita podróż od pomysłu do realizacji Loxone Campusu. Naszym celem było zbudowanie obiektu, który spełnia wymagania i ambicje Loxone, aby stać się globalnym liderem na rynku inteligentnej automatyki budynkowej. Zintegrowaliśmy różnorodne potrzeby Loxone w taki sposób, że razem dają one więcej niż tylko sumę ich części. Podczas tego procesu często słyszeliśmy, że to, czego chcemy, jest niemożliwe. Takie stwierdzenia tylko motywowały nas do zintensyfikowania naszych wysiłków”. Thomas Moser, drugi z współzałożycieli Loxone, wyjaśnia: „Dokładnie przemyśleliśmy wszystkie aspekty Campusu, aby znaleźć optymalne rozwiązania dalekie od jakiejkolwiek tradycji. W ten sposób na nowo zdefiniowaliśmy granice inteligentnej automatyzacji budynków”.

W ten sposób powstało miejsce, w którym konstruktorzy domów, planiści, architekci i wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z wszechstronnością inteligentnej automatyki budynkowej. Oprócz aspektów komfortu i bezpieczeństwa, obiekt pokazuje również, w jaki sposób inteligentne sterowanie może zaoszczędzić 40 procent energii w porównaniu z konwencjonalnymi budynkami. Kompleks jest jednak czymś więcej niż tylko siedzibą firmy. To miejsce inspiracji. Ten wyjątkowy obiekt jest również dostępny dla firm zewnętrznych i osób prywatnych. Niezależnie od tego, czy chodzi o organizację wydarzenia czy konferencji, czy po prostu o nocleg w hotelu, pobyt w strefie wellness lub wizytę w restauracji.

Widok budynku z przeciwległej strony wzgórza pokazuje, że budynek dosłownie wtapia się w otaczający teren. Autorem tego niezwykłego projektu jest Marcel Amrhein, architekt ARKFORM: „Projekt Campusu koncentruje się na otoczeniu. Zależało nam na stworzeniu budynku, który wyrasta z krajobrazu i jest jego częścią. Połączenie zróżnicowanych obszarów użytkowych, takich jak sale konferencyjne, hotel, restauracja, biura, audytorium i strefa, w której można doświadczyć automatyki pod jednym dachem, a jednocześnie oddzielenie ich przestrzennie, było szczególnym i wyjątkowym wyzwaniem w procesie planowania dla mnie jako architekta”.

Galeria z otwarcia Loxone Campus

 

Uroczyste otwarcie Loxone Campus
Uroczyste otwarcie Loxone Campus
Uroczyste otwarcie Loxone Campus
Uroczyste otwarcie Loxone Campus

Potężny sygnał dla całej Austrii

Jednak otwarcie Loxone Campus to nie tylko wielki moment dla firmy. „Loxone pokazuje, jak innowacyjna wizja może prowadzić do imponujących wyników” – mówi austriacki minister pracy i gospodarki Martin Kocher. „Ten obiekt jest silnym sygnałem dla przedsiębiorców w Austrii i wyznacza nowy szlak dla naszej gospodarki”.

Thomas Stelzer, gubernator Górnej Austrii, dodaje: „Loxone Campus jest nie tylko wizytówką innowacyjnej technologii, ale także kamieniem milowym dla turystyki w Górnej Austrii. To miejsce, które inspiruje i robi wrażenie na odwiedzających z całego świata”.

Rüdiger Keinberger, CEO Loxone: „Dla nas Campus jest nadrzędnym tematem w obszarze dzielenia się inspiracją w zakresie automatyki budynkowej. W ten sposób chcemy wzbudzić entuzjazm dla naszej marki i produktów. Ale także restauracja Glorious Bastards, hotel i centrum konferencyjne są częścią tej inspiracji. Oczywiście jesteśmy także dumni, że możemy zaoferować naszym oddanym pracownikom najlepsze miejsce do pracy. Campus łączy w sobie najnowocześniejszą automatykę budynkową z naturalnym pięknem Mühlviertel, tworząc harmonijną równowagę między technologią, naturą i inspirującą atmosferą. Promuje to nie tylko produktywność, ale także kreatywność i dobre samopoczucie naszych pracowników”.

Wizja, która stała się rzeczywistością

Powitanie gości podczas otwarcia odbyło się w sercu nowego budynku: audytorium. Zainspirowane półokrągłym, podwyższonym kształtem włoskich amfiteatrów, oferuje zapierające dech w piersiach tło z widokiem na piękny krajobraz Mühlviertel. Architektura łączy się z wyjątkową akustyką, a także doskonałą jakością dźwięku zrealizowanego z Quadral. „Od samego początku było dla nas jasne, że nasz Campus musi mieć taką wielofunkcyjną przestrzeń” – mówi Martin Öller. „Tworzy to przestrzeń i daje energię – dwa klucze do poczucia inspiracji” dodaje.

Za kompleksem budynków kryje się wizja, która jest głęboko zakorzeniona w DNA firmy. Cel stania się światowym liderem rynku wymaga silnych partnerów. Loxone od zawsze wierzy w bliską współpracę. Wraz z rosnącą bazą partnerów pojawiła się potrzeba organizowania większych wydarzeń. Narodził się więc pomysł połączenia audytorium, hotelu i kompleksu gastronomicznego – zalążek tego, co później przekształciło się w Loxone Campus.

Inteligentny i designerski hotel

Hotel Loxone Campus oferuje gościom świetne doświadczenie na różnych poziomach. Surowa architektura z betonu, metalu i drewna tworzy spokojną atmosferę. Zaawansowana technologia Loxone działa dyskretnie w tle. Pokój wita gości zachęcającym oświetleniem, przyjemnym klimatem i możliwością indywidualnego wyboru odtwarzanej muzyki. Intuicyjna, a tym samym prosta obsługa pokoju tworzy efekt wow dla odwiedzających i pokazuje, jak może wyglądać prawdziwy komfort. Zrealizowano tu również funkcjonalności, których właściciele Loxone na próżno szukali gdzie indziej. Rezultat można zobaczyć na przykład w ofercie sal seminaryjnych. Jest to idealne miejsce na ważne spotkania lub warsztaty w małych grupach.

Technologia stojąca za wizją

Już na pierwszy rzut oka odwiedzający mogą dostrzec innowacje w każdym zakątku projektu. Thomas Moser: „Podobnie jak w przypadku góry lodowej, większość ludzi widzi tylko – jeśli w ogóle – 15 procent: sprzęt. Prawdziwa moc Loxone, pozostałe 85 procent, leży w naszym oprogramowaniu, ponieważ postrzegamy siebie przede wszystkim jako firmę tworzącą oprogramowanie”.

Dla użytkowników ma to bardzo konkretną korzyść: rozwiązania Loxone są opracowywane na podstawie praktycznych doświadczeń i z myślą o przyszłości. Oznacza to, że Loxone ułatwia życie zgodnie z konkretnymi potrzebami użytkowników. Na przykład, firma przeprojektowała cały system zarządzania energią podczas budowy Campusu. Obecnie optymalizuje on zużycie energii nie tylko w Campusie, ale także w dziesiątkach tysięcy innych budynków. W rzeczywistości firma Loxone na nowo stworzyła setki takich funkcji podczas budowy swojej nowej siedziby w celu optymalizacji procesów budowlanych.

Efekt końcowy robi wrażenie nawet na doświadczonych deweloperach projektów budowlanych. Erwin Soravia, CEO Soravia Equity: „Campus Loxone zrobił na nas ogromne wrażenie ze względu na wysoki poziom innowacyjności. Naszym zdaniem Loxone stworzył w ten sposób nowy styl pracy i życia”. Dwa przykłady takich rozwiązań idealnie to obrazują: gdy stanowisko pracy w siedzibie głównej pozostaje niezajęte, kolor oświetlenia jest przyciemniany z białego na pomarańczowy. Oświetlenie LED pozwala zaoszczędzić 98 procent energii, która w przeciwnym razie zostałaby niepotrzebnie zużyta. Oczywiście wentylacja, ogrzewanie i inne systemy również automatycznie dostosowują się do obecności lub nieobecności użytkowników. Ponadto, w strefie gastronomicznej Campusu zaprogramowano ustawienia oświetlenia i audio na cztery różne pory dnia. W ten sposób poszczególne parametry niezauważalnie zmieniają się, od relaksujących porannych dźwięków do energetycznych brzmień i nastrojowego oświetlenia wieczorem – zgodnie z mottem: skoncentruj się na pracy w ciągu dnia, imprezuj wieczorem.

Doświadcz Loxone na własnej skórze

Wróćmy jeszcze raz do obrazu góry lodowej: cały Campus pokazuje, co jest możliwe na tak ogromnej powierzchni dzięki technologii Loxone. W innym obszarze obiektu Loxone zabiera odwiedzających w głębię swojego funkcjonowania. W interaktywnym środowisku strefy doświadczenia technologia i wizja firmy stają się namacalne. Odwiedzający mogą tu nie tylko zapoznać się z technologiczną stroną inteligentnej automatyki budynkowej, ale także z ludźmi i historiami, które za nią stoją. W ten sposób Campus Loxone oferuje holistyczne doświadczenie nowoczesnej technologii. Dzięki takiemu podejściu staje się centralnym ośrodkiem innowacji – europejskim epicentrum inteligentnej automatyki budynkowej.

 

Liczby, dane i fakty dotyczące Loxone Campusu:

 • Wysokość inwestycji: 70 milionów euro;
 • Powierzchnia: 8 hektarów (odpowiednik ok. 11 boisk piłkarskich);
 • Czas budowy: 2,5 roku;
 • Zazielenienie dachu: 78% całkowitej powierzchni;
 • System fotowoltaiczny: 600 kWp;
 • Stacje ładowania samochodów elektrycznych: 50 Wallboxów Loxone;
 • Oszczędność energii: 40% w porównaniu z konwencjonalnymi budynkami dzięki inteligentnej automatyzacji budynku;
 • Centrum konferencyjne: powierzchnia ponad 1000 m2 oferuje jedenaście zalanych światłem, najnowocześniejszych sal konferencyjnych;
 • Panoramiczne okna znoszą podział na część wewnętrzną i zewnętrzną;
 • Bezpośredni dostęp do przestronnego parku z pawilonem;
 • Audytorium: wysokiej jakości miejsce na wydarzenia o powierzchni 600 m2 dla maksymalnie 600 osób, które jest również częścią strefy gastronomicznej;
 • Hotel: 80 pokoi i dwa apartamenty oraz strefa wellness o powierzchni 420 m2;
 • Restauracja: Glorious Bastards z 300 miejscami oferuje równowagę na przykład po długim dniu na szkoleniu;
 • Magazyn i centrum logistyczne: 6 000 m2;
 • Powierzchnia biurowa: 3 000 m2 z 300 miejscami pracy;
 • Przestrzeń zielona: zasadzono ponad 1000 drzew i krzewów oraz umieszczono ponad 3000 ton głazów.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.