Tworzenie kina domowego: kompletny przewodnik

Samanta Weiss
15. września 2023 in Know How

Kino domowe to świetna możliwość na odprężenie się w zaciszu własnego mieszkania na koniec pracowitego dnia. Jednak aby w pełni wykorzystać jego potencjał, należy je odpowiednio skonfigurować. Od właściwego wyboru ekranu i głośników po uzyskanie świetnej akustyki – odkryj wszystkie tajniki potrzebne do perfekcyjnego dopracowania kina domowego.

Co wybrać: telewizor czy projektor?

Aby skompletować kino domowe, należy zacząć od wyboru odpowiedniego ekranu, który będzie centralnym elementem konfiguracji. Istnieją dwie opcje: telewizor lub projektor z ekranem. Ważne jest, aby rozważyć zalety i wady obu opcji, aby dokonać najlepszego wyboru.

Dlaczego zdecydować się na telewizor?

Telewizor ma kilka zalet w porównaniu z projektorem. Największym plusem jest jasność, która sprawia, że telewizory są idealne do pomieszczeń, które nie są całkowicie wyciemnione. Co więcej, zakup dobrego telewizora 4K wiąże się z niższym kosztem niż zakup wysokiej klasy projektora 4K. Jeśli zależy ci na najwyższej możliwej rozdzielczości, możesz nawet kupić telewizor 8K, co obecnie nie jest możliwe w przypadku projektorów.

Trzeba też wspomnieć łatwość użytkowania. Telewizor można łatwo zainstalować w kinie domowym. Wszystkie kable podłącza się bezpośrednio do niego, a całością steruje się za pomocą jednego pilota.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?

 • Wybierając telewizor do kina domowego, zwróć uwagę na rodzaj ekranu. OLED oferuje najwyższy kontrast, podczas gdy telewizory LED i QLED wyróżniają się jasnością;
 • Aby uzyskać niesamowite wrażenia w kinie domowym, prawdopodobnie potrzebujesz dużego ekranu, więc zdecyduj się na rozdzielczość 4K. Chociaż 8K jest jeszcze ostrzejsze, obecnie dostępnych jest niewiele materiałów wideo w tej rozdzielczości;
 • Rozważ także telewizor z HDR (High Dynamic Range), aby uzyskać dodatkowe wzmocnienie barw.

Dlaczego zdecydować się na projektor?

Jeśli szukasz prawdziwych wrażeń kinowych, projektor jest właściwym wyborem. Dzięki projektorowi można uzyskać przekątną obrazu przekraczającą 100 cali i stworzyć większy ekran niż w przypadku telewizora. Co więcej, wyświetlany obraz jest przyjemniejszy dla oka niż światło emitowane przez telewizor, co zmniejsza ryzyko zmęczenia wzroku podczas oglądania długiego filmu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektora?

 • Upewnij się, że wybierasz projektor o jasności co najmniej 2000 ANSI lumenów, aby uzyskać wyraźny obraz;
 • Projektory ultra krótkiego rzutu są dobrą opcją, jeśli masz ograniczoną przestrzeń, ponieważ można je umieścić nawet kilka centymetrów od ekranu;
 • Rozważ zwijany ekran, jeśli chcesz używać przestrzeni także do innych celów;
 • Aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku, idealnym rozwiązaniem jest ekran akustyczny, ponieważ głośniki można wtedy umieścić za ekranem.

Głośniki

Prawdziwe doświadczenie kina domowego wymaga odpowiedniej konfiguracji audio. Dźwięk jest równie ważny jak obraz.

Istnieje wiele opcji głośników kina domowego. W przypadku budżetowej realizacji można zdecydować się na soundbar. Za kilka tysięcy złotych można uzyskać znaczną poprawę w stosunku do wbudowanych głośników telewizora.

Audiofilom polecamy zainwestowanie w zestaw kina domowego w konfiguracji 5.1 lub 7.1. Głośniki Quadral są tutaj doskonałym wyborem ze względu na ich najwyższą jakość i niemieckie rzemiosło.

Jakich głośników potrzebujesz?

Do pełnego zestawu kina domowego z dźwiękiem przestrzennym 5.1 potrzebne są cztery różne typy głośników:

 

 1. 1x Głośnik centralny: ten głośnik został zaprojektowany do wyraźnego odtwarzania dialogów i jest często umieszczany pod lub nad telewizorem.
 2. 2x Głośniki przednie: te głośniki zapewniają największą moc i są bardzo ważne przy przekazie dźwięku, dlatego zaleca się zainwestowanie w wysokiej jakości głośniki przednie.
 3. 2x Głośniki boczne/tylne: te mniejsze głośniki są umieszczone po bokach lub z tyłu pomieszczenia i tworzą przestrzenny efekt surround.
 4. 1x Subwoofer: ten głośnik obsługuje najniższe częstotliwości i zapewnia potężny bas potrzebny do stworzenia realistycznego i wciągającego wrażenia dźwiękowego.

Rozmieszczenie głośników dla dźwięku surround

Rozmieszczenie głośników 5.1 Quadral

Rozmieszczenie głośników 5.1

 • Głośnik centralny: bezpośrednio przed pozycją odsłuchową, nad lub pod ekranem.
 • Subwoofer: dowolne rozmieszczenie ze względu na wielokierunkowy dźwięk, ale zwykle po lewej lub prawej stronie ekranu.
 • 2 głośniki stereo z przodu: pod kątem 22-30 stopni do użytkownika w pozycji siedzącej.
 • 2 tylne głośniki stereo: pod kątem od 110 do 120 stopni względem użytkownika w pozycji siedzącej.
Rozmieszczenie głośników 7.1 Quadral

Rozmieszczenie głośników 7.1

 • Głośnik centralny: bezpośrednio przed pozycją odsłuchową, nad lub pod ekranem.
 • Subwoofer: dowolne rozmieszczenie ze względu na wielokierunkowy dźwięk, ale zwykle po lewej lub prawej stronie ekranu.
 • 2 głośniki stereo z przodu: pod kątem od 22 do 30 stopni w stosunku do użytkownika w pozycji siedzącej.
 • 2 głośniki stereo na środku: pod kątem 90 stopni do użytkownika w pozycji siedzącej.
 • 2 tylne głośniki stereo: pod kątem od 135 do 150 stopni względem użytkownika w pozycji siedzącej

Akustyka

Ważnym czynnikiem w tworzeniu idealnego kina domowego jest akustyka. Oprócz posiadania dobrego zestawu surround, istnieją inne sposoby na zoptymalizowanie wrażeń dźwiękowych.

Unikanie pogłosu

Unikanie pogłosu ma kluczowe znaczenie w pomieszczeniu kina domowego. Aby zminimalizować odbijanie fal dźwiękowych, można użyć miękkich materiałów. Pomyśl o dużym dywanie z wysokim włosem na podłodze, zasłonach i akcesoriach, takich jak poduszki i filcowe pudełka do przechowywania.

Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna również jest ważna, aby zapobiec przenikaniu dźwięku z kina domowego do innych części domu. Przymocowanie paneli akustycznych do ścian i umieszczenie uszczelek przeciwprzeciągowych pod drzwiami wewnętrznymi może poprawić izolację akustyczną.

Oświetlenie

Oświetlenie kina domowego jest niezbędne do stworzenia odpowiedniej atmosfery. Oświetlenie funkcjonalne, takie jak lampy sufitowe, powinno być uzupełnione oświetleniem nastrojowym, takim jak lampy stołowe i podłogowe. Można nawet rozważyć dodanie oświetlenia pośredniego, takiego jak taśma LED za szafką pod telewizor. Upewnij się także, że oświetlenie można ściemniać, aby stworzyć odpowiednią atmosferę na każdą okazję.

Kino domowe z Loxone oraz głośnikami Quadral

Inteligentne funkcje uzupełniające kino domowe

W inteligentnym domu Loxone można uzyskać jeszcze więcej korzyści z kina domowego. Nasz Miniserver automatyzuje wszelkiego rodzaju zadania, aby zwiększyć komfort i zmniejszyć zużycie energii. Oto kilka przykładów, które mogą cię zainspirować:

N

Automatyczne gaszenie świateł i opuszczanie rolet po włączeniu projektora;

N

Szybkie przełączanie między różnymi nastrojami oświetlenia: delikatne oświetlenie nastrojowe w trybie serialu telewizyjnego, kompletna ciemność w trybie filmowym;

N
Odłączanie telewizora, wzmacniacza i odtwarzacza Blu-Ray od zasilania po wyjściu z domu, aby zapobiec zużyciu energii przez urządzenia w trybie gotowości;.
N

Licznik godzin pracy lampy projektora, umożliwiający jej wymianę na czas;

N

Automatyzacja ogrzewania i wentylacji, aby uzyskać idealny klimat w kinie domowym;

N

Zastąpienie dźwięku dzwonka do drzwi miganiem lampy stołowej podczas oglądania filmu, aby wiedzieć, gdy ktoś oczekuje pod drzwiami.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.