Inteligentne sterowanie klimatem dzięki Loxone i Panasonic

Samanta Weiss
19. lutego 2024 in Technologie

Jak pokazują statystyki Google, Polacy coraz częściej wyszukują możliwości oszczędnego ogrzewania i chłodzenia swoich domów, bez względu na porę roku. Dzięki otwartości systemu Loxone dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań, które to umożliwiają. Panasonic oferuje urządzenia zapewniające użytkownikom komfort życia i pracy, a dzięki współpracy z Loxone ich efektywne działanie jest prostsze niż myślisz!

Za kilka lat źródła ciepła na paliwa kopalne dołączą do przeszłości. Unia Europejska narzuca nowy tor dla budowania nowych obiektów oraz ich eksploatacji. Hybrydowe rozwiązania ogrzewania i klimatyzacji, rekuperacja i pompy ciepła to nowa rzeczywistość, która już teraz na dobre wkroczyła do naszego życia. Co mają wspólnego Loxone i Panasonic? To, że świetnie razem współpracują w imię zrównoważonej i oszczędnej przyszłości!

Dlaczego pompa ciepła?

Oprócz zalet pompy ciepła, takich jak tańsza, bardziej efektywna i ekologiczna eksploatacja, urządzenia te rewelacyjnie się sprawdzają w inteligentnym ekosystemie automatyki budynkowej. Integracja takiej pompy i optymalizacja jej działania wcale nie musi być skomplikowana. Pompy Panasonic cieszą się długą historią i stanowią ważny element obrazu przyszłościowego budownictwa. Na rynku dostępne są 4 generacje pomp ciepła Panasonic, które spełnią wymagania każdego projektu.

Spojrzenie w przyszłość

Sposób, w jaki budujemy zmienia się bardzo dynamicznie. Kolejne dyrektywy rządzących, nowe technologie i zmieniająca się globalna sytuacja geopolityczna, która ma ogromny wpływ na koszty życia codziennego wpływają w ogromnym stopniu na ten sektor.

Nasze domy są wypełnione technologią, która być może z założenia jest przyszłościowa i inteligentna, ale przez dziesiątki odizolowanych rozwiązań nie osiągamy naszego celu. Dlatego też tak kluczowe jest połączenie ich w całość – i tu właśnie wkracza Loxone. System łączy poszczególne rozwiązania w jedność, która współdziała, a nie konkuruje.

Pompa ciepła może być zintegrowana z fotowoltaiką oraz innymi rozwiązaniami, takimi jak zacienianie czy rekuperacja, aby stworzyć prawdziwie holistyczny system ogrzewania i chłodzenia. Zapewnia to nie tylko najwyższy komfort, ale przede wszystkim efektywność działania, wpływając korzystnie na stan naszego konta.

Co jest ważne, również starsze urządzenia mogą wyciągnąć korzyści z tego rozwiązania. Oznacza to, że nie musimy wymieniać kosztownego systemu ogrzewania, jeśli zrobiliśmy to w przeciągu ostatnich kilku lat, aby móc go połączyć z inteligentną automatyką.

Aplikacja jako centrum zarządzania

Odczyt danych w różnych strefach ułatwia pracę urządzeń odpowiedzialnych za klimat wewnętrzny i zapewnia warunki, w jakich najwygodniej nam się żyje. Co więcej, dzięki kompleksowej aplikacji Loxone użytkownik ma podgląd na wszystko, co się dzieje w domu, jak działają poszczególne urządzenia i jakie koszty ponosi za zużycie. W czasach, kiedy oglądamy każdą złotówkę, a ceny surowców są nieprzewidywalne jest to nieoceniona zaleta.

Ponadto, tryby pracy i harmonogramy stworzone z myślą o tym konkretnym użytkowniku i domu sprawiają, że życie jest proste, ale równocześnie efektywne. Rozwiązanie, które cię zna i rozumie twoje potrzeby oraz ma możliwość reagowania na zmieniające się okoliczności, takie jak wyjazd na wakacje czy przerwa wakacyjna w szkole, to jak najlepszy przyjaciel, który zna nas na wskroś.

Regulacja temperatury w aplikacji Loxone
Regulacja temperatury w aplikacji Loxone

Instalacja? To kwestia chwili!

Pompy ciepła Panasonic mają wbudowanych wiele elementów, które w innym przypadku trzeba dokupić i zainstalować oddzielnie. Dzięki zaawansowanej budowie, aby zintegrować pompę z systemem Loxone potrzebny jest tylko:

aby urządzenie było gotowe do działania. Loxone następnie uczy się potrzeb domu, kiedy i jak intensywnie ogrzewać, a pompa ciepła spełnia oczekiwania mieszkańców.

Miniserver posiada wbudowany Modbus TCP, który umożliwia komunikację, np. z falownikiem. Otrzymuje wtedy informacje o ewentualnej nadwyżce energii, którą może potem odpowiednio przekierować, np. do podgrzania ciepłej wody użytkowej przez pompę ciepła.

Dzięki rozszerzeniu Modbus RTU podpiętemu do Miniservera możemy zintegrować nawet 32 urządzenia, takie jak pompa ciepła, klimatyzator czy liczniki.

Integracja takiego rozwiązania składającego się z Miniservera Loxone z rozszerzeniem Modbus RTU oraz pompą ciepła Panasonic z bramką Intesis jest banalnie prosta. W Loxone Library dostępny jest darmowy szablon instalacji, który sprawi, że za pomocą kilku kliknięć rozwiązanie będzie gotowe do działania.

Głowice termoelektryczne, dostępne w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej, komunikują się bezpośrednio z pompą ciepła, aby dyktować jej działanie. Dla najlepszych rezultatów warto zainstalować czujniki klimatu, które będą umożliwiać Miniserverowi jak najlepsze dopasowanie grzania lub chłodzenia w poszczególnych pomieszczeniach oraz zmianę krzywej grzewczej na podstawie analizowanych danych. Są one dostępne samodzielnie, ale także jako element, np. przycisków Touch czy Smart Socket, dzięki czemu uzyskujemy większą funkcjonalność zaimplementowanych komponentów.

Loxone Library

Pobierz darmowy szablon instalacji, plik Loxone Config w języku polskim i instrukcję obsługi dla bramki Intesis.

Schemat systemu instalacji Loxone i Panasonic

Brakujący element układanki

Każdy, kto ma do czynienia z Loxone wie, że holistyczne podejście i połączenie całego obiektu w jedność to klucz do sukcesu. Sama pompa ciepła będzie oczywiście działać, ale nie osiągnie pełnego potencjału, jeśli użytkownik będzie cały czas manualnie dostosowywał ustawienia lub gdy np. automatycznie się włączy o określonej godzinie, jeśli nie ma potrzeby grzania albo są otwarte okna.

Współpracując z liderami rynku, którzy od lat dostarczają klientom jakościowe rozwiązania, stawiamy na logiczne i efektywne działanie. Budynek ma myśleć sam i samodzielnie eliminować działania, które nie mają sensu, a jedynie pustoszą nasze kieszenie. Pompy ciepła na dobre wchodzą do polskich domów, a za pomocą prostej integracji z Loxone będą działać tak, jak powinny – dla nas.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.