Touch Surface: Historia niewidzialnego przycisku


11. kwietnia 2019 in Technologie
Kilka lat temu, podczas budowy basenu, poruszyliśmy następujące kwestie: w jaki sposób sterować systemem przeciwprądowym bezpośrednio z wody? Czy istnieje włącznik odporny na wodę, którego estetyka nie zakłóci spójnego designu? Tak narodziła się idea niewidzialnych przycisków.
Kilka lat temu, podczas budowy basenu, poruszyliśmy następujące kwestie: w jaki sposób sterować systemem przeciwprądowym bezpośrednio z wody? Czy istnieje włącznik odporny na wodę, którego estetyka nie zakłóci spójnego designu? Tak narodziła się idea niewidzialnych przycisków.

Symboliczny początek
– A co, gdyby zainstalować przycisk bezpośrednio
w kamieniu na brzegu basenu? Tak, że jedno dotknięcie wystarczy, aby włączyć lub wyłączyć przeciwprąd lub światło
spontanicznie zaproponował jeden założyciel Loxone (Thomas) drugiemu (Martinowi).
– To brzmi dobrze. Zróbmy tak. Ja wymyślę atrakcyjny kształt i wezmę kamień do frezowania zapaliłem się do pomysłu. Obaj zaczęliśmy pracować nad prototypem. Thomas zamówił niezbędne części i przygotował okablowanie. Wkrótce zaczęliśmy eksperymentować.

Rezultatem było praktyczne, unikalne, a jednocześnie całkowicie proste rozwiązanie: czujnik pojemnościowy zintegrowany z krawędzią basenu. Technologia, która jest teraz częścią każdego smartfona, wzbudzała wśród gości entuzjazm.

Kilka lat później: przyszedł czas na kuchnię
Kilka lat później (kiedy kamienny basenowy przycisk nadal niezawodnie służył) pojawiło się podobne pytanie przy planowaniu pierwszego domu pokazowego Loxone
w Kollerschlag.
– Czy jest możliwe zaprojektowanie przestrzeni roboczej tak, abyśmy nie musieli dotykać włączników mokrymi lub tłustymi palcami?

Odgrzebaliśmy stary pomysł i zaczęliśmy główkować.
I szkicować. Koncepcję trzeba było uprościć,
a włącznik dostosować do codziennego życia w domu w duchu Real Smart Home. W końcu nas olśniło.

– Przecież cały panel sterujący możemy wyfrezować bezpośrednio w kamieniu, a elektronikę umieścić pod nim! – Jednocześnie stanęliśmy przed kolejnym wyzwaniem.
– Musimy zapobiec przypadkowej aktywacji na przykład poprzez umieszczenie garnka na blacie. I koniecznie powinniśmy obmyślić wygodny sposób na włączanie
i wyłączanie. Pojawił się kolejny pomysł.
– A co, gdybyśmy dodali diody LED do wyświetlania statusu?

TOUCH SURFACE POD LUPĄ

> Rewolucyjna koncepcja sterowania przy wykorzystaniu części ściany lub powierzchni mebli


> Łatwe sterowanie oświetleniem, zacienianiem, muzyką itd.


> Pięć obszarów dotykowych
(wraz z przyciskiem aktywacji)


> Dioda LED wskazująca status


> Działanie na kamieniu, drewnie, ceramice, szkle i wielu innych powierzchniach

Kapazitiver Sensor im Einsatz - Küche

A zaraz potem szybko do warsztatu – by zbudować prototyp
Zadzwoniliśmy do znajomego z firmy Strasser, specjalizującej się w kamiennych płytach kuchennych.
– Hannes, coś wymyśliliśmy. Potrzebujemy kilku próbek i chcemy coś wyfrezować.
Niedługo w naszym Dziale Rozwoju zaczęły się gromadzić różne próbki kamieni. Lutowaliśmy
i eksperymentowaliśmy. Drukarka 3D w laboratorium wypluwała pierwsze projekty.

14 dni później do naszych rąk trafił pierwszy funkcjonalny prototyp. Cała ta praca ogromnie nas bawiła i byliśmy pewni, że efekt zadowoli również naszych klientów.

Oczywiście musieliśmy go jak najszybciej zainstalować w naszych kuchniach.I tak powstał projekt niewidzialnych przycisków Touch Surface pod kryptonimem Excalibur.Nasz kamienny przycisk dotykowy stale ewoluował.

Skoro wyszło w kuchni, to wyjdzie wszędzie
Coraz częściej nachodziła nas myśl, że przycisk można zintegrować z każdą powierzchnią. Zaczęły pojawiać się nowe pomysły. Główkowaliśmy, gdzie zastosowanie takiego rozwiązania mogłoby być interesujące.
Spojrzałem na stół na tarasie i dotarło do mnie,
że coś tu nie gra. Pilot do sterowania oświetleniem
i muzyką zawsze kończył u dzieci.

– Bardzo doceniłbym możliwość regulacji głośnością
i oświetleniem ze stolika do kawy.

Następnie przekazaliśmy nasze prototypy Loxonautom (jak nazywamy naszych pracowników), dzięki czemu potencjał twórczy wzrósł jeszcze bardziej. Jeden
z naszych kolegów lubi wszędzie słuchać muzyki. Wpadł na świetny pomysł
by przekształcić płytkę na ścianie prysznica w kontroler. Właśnie tak! Teraz, ilekroć słyszę moją ulubioną piosenkę podczas kąpieli,
mogę w końcu porządnie podgłośnić.

Kapazitiver Sensor im Einsatz - Wand

Teraz kolej na ciebie.
Co możemy dla ciebie zrobić?

To, co lata temu zapoczątkował pomysł, który zrodził się
w trakcie pływania w basenie, jest teraz dostępne dla wszystkich jako produkt w postaci niewidzialnego przycisku. Dziś potrafimy już przekształcić (prawie) każdą powierzchnię w domu w panel sterujący. Opcja bezprzewodowa Touch Surface Air umożliwia wykorzystanie każdego stołu lub innego obiektu,
do którego trudno byłoby poprowadzić okablowanie. Bądź kreatywny, spełniaj swoje marzenia! Wystarczy skontaktować się z partnerem Loxone, który zajmie się realizacją.

Kapazitiver Sensor im Einsatz - Wand (mobile)

Teraz kolej na ciebie.
Co możemy dla ciebie zrobić?

To, co lata temu zapoczątkował pomysł, który zrodził się w trakcie pływania w basenie, jest teraz dostępne dla wszystkich jako produkt w postaci niewidzialnego przycisku. Dziś potrafimy już przekształcić (prawie) każdą powierzchnię w domu w panel sterujący. Opcja bezprzewodowa Touch Surface Air umożliwia wykorzystanie każdego stołu lub innego obiektu, do którego trudno byłoby poprowadzić okablowanie. Bądź kreatywny, spełniaj swoje marzenia! Wystarczy skontaktować się z partnerem Loxone, który zajmie się realizacją.

– Dodatkowa wskazówka –

Twoje nowe źródło informacji


Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach Loxone Real Smart Home i naszym innowacyjnym świecie produktów? Magazyn „Welcome Home” to świetne źródło inspiracji.
Na 70 stronach znajdziesz wiele inspiracji, sugestii
i odpowiedzi.