Falowniki fotowoltaiczne kompatybilne z Loxone

Emanuela Weiss
10. czerwca 2022 in Know How

Każda instalacja fotowoltaiczna, bez względu na to, jak duża czy mała ona jest, potrzebuje falownika słonecznego, aby przekonwertować prąd stały na prąd zmienny, z którym współpracują urządzenia elektroniczne i AGD w domach mieszkalnych i budynkach użytkowych. Aby zoptymalizować wytwarzaną energię i płacić minimum za wykorzystaną energię elektryczną, konieczne jest właściwe zaplanowanie instalacji i odpowiednie zarządzanie nią.

Klucz: odpowiednie zarządzanie energią

Większość systemów dostępnych na rynku monitoruje tylko wytworzoną energię – zwykle same falowniki mają własną aplikację do rejestrowania danych, ale najczęściej nie działają one we właściwy, zsynchronizowany sposób, przez co nie można zoptymalizować wykorzystania rzeczonej energii.

W kontraście do tego, w ramach integracji różnych falowników fotowoltaicznych dostępnych na rynku z systemem Loxone, można nie tylko monitorować wytworzoną energię, ale także zoptymalizować jej wykorzystanie, tak by różne urządzenia, które mamy w domu lub budynku użytkowym, takie jak: ogrzewanie, grzałki, zasobniki CWU, zbiorniki buforowe, urządzenia elektryczne czy stacje ładowania samochodów elektrycznych, zaczęły działać w oparciu o energię pozyskaną z paneli fotowoltaicznych.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Które falowniki fotowoltaiczne są kompatybilne z Loxone?

Każdy falownik współpracujący z protokołem MODBUS RTU lub MODBUS TCP można łatwo zintegrować z systemem Loxone.

W przypadku falowników marek Fronius, Ingeteam, Kostal, SAJ, SMA, SolarEdge, Wattsonic i Huawei mamy już dostępne szablony Loxone Config, dzięki czemu ich integracja jest znacznie łatwiejsza i szybsza.

Jak wygląda zarządzanie energią?

Możliwość oddziaływania na wytworzoną energię pozwala nam aktywować różne urządzenia, które zużywają energię, gdy jest jej nadwyżka i ograniczać ich działanie, gdy jej nie ma, unikając dzięki temu marnowania energii i stając się znacznie bardziej wydajnymi.

Obsługa jest bardzo prosta: falownik komunikuje się z Miniserverem Loxone poprzez Modbus TCP. W przypadku, gdy falownik współpracuje z Modbus RTU, należy dodać Modbus Extension. Poprzez licznik energii można zaobserwować zużycie i nadmiar energii, co pozwala nam zarządzać zasobami energii.

Dzięki Loxone Config możemy również mieć podgląd na wizualizację produkcji i zużycia energii z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie, zoptymalizować zużycie energii w oparciu o własną jej produkcję i priorytetyzować działanie urządzeń konsumenckich.

Zarządzanie energią z Loxone

Kilka przykładów optymalizacji
wydajności energetycznej:

 • Ustawienie temperatury zadanej CWU na 55ºC, gdy mamy nadmiar energii;
 • Aktywacja systemu zwalczającego legionellę w domowej instalacji wodnej poprzez podniesienie temperatury do 75ºC – 80ºC;
 • Zwiększenie temperatury w buforowych zbiornikach aerotermicznych, aby podnieść temperaturę dostawy do ponad 45ºC, gdy mamy nadwyżkę energii, tak by nie musieć jej podgrzewać w nocy;
 • Podgrzanie wody w basenie wykorzystując nadmiar energii;
 • Aktywacja zbiornika na wodę w celu podwyższenia temperatury;
 • Szybsze ładowanie samochodu elektrycznego;
 • Aktywacja niektórych urządzeń, które nie są na co dzień niezbędne.

W ten sposób zamiast wtłaczać nadwyżkę energii do sieci, wykorzystujemy ją do własnego użytku i ładowania różnych urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu lub budynku użytkowym, będąc znacznie bardziej wydajnym i zrównoważonym.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.