Klimat wewnętrzny: jak łatwo osiągnąć idealne warunki do życia i pracy?


14. listopada 2022 in Know How

Temperatura, wilgotność i poziom dwutlenku węgla mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie oraz komfort. Szczególnie w zamkniętych przestrzeniach ich wartości powinny być zawsze utrzymywane na idealnym poziomie. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak zadbać o idealny klimat w budynku, ograniczając liczbę potrzebnych produktów oraz ingerencję ze strony człowieka do minimum.

Klimat wewnętrzny? Co to jest i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w codziennym życiu?

Słysząc pojęcie „klimat wewnętrzny”, najczęściej przychodzi nam na myśl temperatura panująca w pomieszczeniu. To jednak nie wszystko. Klimat wewnętrzny obejmuje wszystkie czynniki, które wpływają na nasze życie w zamkniętych pomieszczeniach. Najważniejsze z nich to temperatura, wilgotność i jakość powietrza (poziom CO₂). Jeśli jakość powietrza jest niska, a temperatura odbiega od komfortowej, prawdopodobnie będzie to miało negatywny wpływ na nasz nastrój, produktywność i zdrowie.

Klimat wewnętrzny: harmonia temperatury, wilgotności i powietrza

Biorąc pod uwagę fakt, że większość czasu spędzamy w biurach i innych zamkniętych przestrzeniach, optymalny klimat wewnętrzny odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnieniu wysokiej jakości życia. Możemy go osiągnąć na kilka sposobów. Najłatwiejszym i najefektywniejszym z nich jest automatyka domowa i budynkowa.

Jak stworzyć optymalny klimat wewnętrzny?

Przyjrzyjmy się, jak zadbać o odpowiednią temperaturę, wilgotność i jakość powietrza za pomocą systemu automatyki Loxone. Poniżej opisane rozwiązania można zastosować zarówno w domu czy mieszkaniu, jak i w dużych biurowcach, zakładach i budynkach komercyjnych. Większość zadań odbywa się w sposób automatyczny, bez ingerencji człowieka, co skutkuje znacznie większą precyzją i efektywnością. Użytkownik w każdej chwili może jednak wprowadzić zmiany ręcznie: za pomocą przycisku czy aplikacji.

Dostosuj temperaturę do własnych potrzeb

Optymalna temperatura, wbrew różnym wartościom orientacyjnym, jest bardzo indywidualna. Regulacja strefowa pomoże ci osiągnąć odpowiednie warunki w każdym pomieszczeniu osobno i dostosuje się do pory dnia. Wybierając inteligentny system sterowania, możesz być pewny, że ogrzewanie, klimatyzacja, czy też wentylacja, nie będą niepotrzebnie pracować pod nieobecność domowników lub pracowników. Jednocześnie będą w stanie odpowiednio przygotować pomieszczenia na twoje poranne przyjście do pracy lub wieczorny powrót do domu. Wszystko to kwestia ustawienia odpowiedniego harmonogramu. I nie musisz się obawiać – inteligentny system bierze również pod uwagę święta, dni wolne od pracy i urlopy.

Zadbaj o odpowiednią wilgotność

Optymalna wilgotność jest ważna zarówno dla naszego zdrowia, jak i stanu budynku. Nadmierna wilgoć powoduje tworzenie się pleśni, a zbyt niska wilgotność może być przyczyną podrażnień skóry i błon śluzowych. Zaletą inteligentnej instalacji jest to, że nie musisz kupować oddzielnego czujnika wilgoci i szpecić nim ściany, aby mieć pod kontrolą jej wartość. Przyciski Loxone Touch i Touch Pure, które na co dzień służą do sterowania oświetleniem, muzyką i zacienianiem, posiadają wbudowane czujniki temperatury i wilgotności. Wartości są automatycznie przekazywane do jednostki sterującej, która decyduje np. o uruchomieniu wentylacji. Ty nie musisz nic robić.

Utrzymuj odpowiednią jakość powietrza

Tylko jak? Tu z pomocą przychodzi nasz nowy produkt – Touch Pure CO₂przycisk z wbudowanym czujnikiem dwutlenku węgla. Jakość powietrza jest czynnikiem, który ma największy wpływ na ludzkie zdrowie. Świeże powietrze zapobiega bólom głowy, poczuciu zmęczenia i przenoszeniu chorób. Touch Pure CO₂ monitoruje jakość powietrza a zebrane dane przyczyniają się do automatycznej regulacji temperatury i wentylacji. Z kolei ty możesz cieszyć się świeżym powietrzem przez cały dzień. Inteligentna instalacja ma jeszcze jedną przewagę. Jeśli CO₂ wzrośnie w wyniku pożaru, system natychmiast zaalarmuje cię o niebezpieczeństwie.

Produkty do regulacji klimatu wewnętrznego

Loxone posiada w swojej ofercie wiele produktów, które pomogą ci utrzymać idealną temperaturę, wilgotność i jakość powietrza w każdym budynku. Naszą jednostkę sterującą, Miniserver (dostępny w technologii przewodowej i bezprzewodowej), możesz uzupełnić o następujące produkty:

Produkty do regulacji klimatu wewnętrznego

Loxone posiada w swojej ofercie wiele produktów, które pomogą ci utrzymać idealną temperaturę, wilgotność i jakość powietrza w każdym budynku. Naszą jednostkę sterującą, Miniserver (dostępny w technologii przewodowej i bezprzewodowej), możesz uzupełnić o następujące produkty:

Optymalny klimat w różnych pomieszczeniach

Każde pomieszczenie służy innym celom. Z tego powodu zaleca się ustawienie różnych temperatur i poziomów wilgotności dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Regularna wymiana powietrza w każdym pomieszczeniu powinna stać się codziennym nawykiem.

Pomieszczenie Optymalna temperatura Optymalna wilgotność
 Łazienka 23 °C
50 – 70 %
 Kuchnia 22,5 °C
50 – 60 %
Gabinet 22,5 °C
40 – 60 %
 Salon 21,5 °C
40 – 60 %
Korytarz 20 °C
40 – 60 %
WC
20 °C
40 – 60 %
Sypialnia 18 °C
40 – 60 %

* Powyższe wartości to zalecenia oparte na naszym doświadczeniu.

Gotowy na zmiany?

Aby uzyskać więcej informacji na temat inteligentnej automatyki i klimatu wewnętrznego z perspektywy użytkownika lub instalatora, skontaktuj się z nami wypełniając odpowiedni formularz poniżej.

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.