Coffeeshopa: kawiarnia wyposażona w inteligentne sterowanie


22. stycznia 2021 in Referencje

W malowniczej miejscowości Limbach na Słowacji, u stóp Małych Karpat, powstało wyjątkowe miejsce dla miłośników kawy – kawiarnia Coffeeshopa. Stworzona z myślą o spotkaniach z przyjaciółmi, rodziną, relaksie, ale także posiedzeniach sportowych czy firmowych. To wszystko oferuje ta wyjątkowa kawiarnia.

W malowniczej miejscowości Limbach na Słowacji, u stóp Małych Karpat, powstało wyjątkowe miejsce dla miłośników kawy – kawiarnia Coffeeshopa. Stworzona z myślą o spotkaniach z przyjaciółmi, rodziną, relaksie, ale także imprezach firmowych czy zajęciach sportowych. To wszystko oferuje ta wyjątkowa kawiarnia.

Inwestorki Gabika i Zuzka od początku miały jasną wizję funkcjonowanie obiektu. Ich kluczową ideą było stworzenie zdrowego i bezpiecznego środowiska. Pomimo tego, że ich początki nie były różowe ze względu na rozprzestrzeniający się koronawirus, a trzy dni po otwarciu kawiarnię trzeba było znowu zamknąć, właścicielki nie poddały się. Silna determinacja i wsparcie rodziny oraz przyjaciół pchnęły je do przodu.

Fakty

Lokalizacja: Limbach, Słowacja


Realizacja: 2018 – 2019


Architekt: Šebo Lichý, s. r. o.


Inwestor: Pacamara, s. r. o.


Partner Loxone: Runec, s.r.o , (Loxone Silver Partner)

Fakty

Lokalizacja: Limbach, Słowacja


Realizacja: 2018 – 2019


Architekt: Šebo Lichý, s. r. o.


Inwestor: Pacamara, s. r. o.


Partner Loxone: Runec, s.r.o , (Loxone Silver Partner)

Inwestorki Gabika i Zuzka od początku miały jasną wizję funkcjonowanie obiektu. Ich kluczową ideą było stworzenie zdrowego i bezpiecznego środowiska. Pomimo tego, że ich początki nie były różowe ze względu na rozprzestrzeniający się koronawirus, a 3 dni po otwarciu kawiarnię trzeba było znowu zamknąć, właścicielki nie poddały się. Silna determinacja i wsparcie rodziny oraz przyjaciół pchnęły je do przodu.

Investorky Gabika a Zuzka

 „Musimy podziękować naszym mężom i całej rodzinie za to, że nie zniechęcali nas, ale zapewnili wsparcie i pchali do przodu.“

Gabika

Właścicielka kawiarni Coffeeshopa

O tym, że Coffeeshopa przywita w swoich prograch wszystkich, świadczy również ich pierwsza wizyta po otwarciu lokalu:

„Nie jest dla nas problemem spełniać specjalne życzenia gości, nasz pierwszy klient zamówił sobie «turka».“

 

Zuzka

Właścicielka kawiarni Coffeeshopa

Z rozpadającej się szopy,
piękny dwupiętrowy budynek 

Kawiarnia powstała w wyniku przebudowy niewielkiego sklepu z owocami i warzywami, który od dawna nie służył swojemu przeznaczeniu. Architektom ŠEBO LICHÝ zależało na stworzeniu jednolitej, funkcjonalnej jednostki z kilkoma poziomami wizualno-funkcjonalnych powiązań między wnętrzem a zewnętrzem. Na parterze znajduje się bar, który wita gości od strony głównej drogi, natomiast druga połowa to otwarta kawiarnia z dostępem na piętro. Górna kondygnacja oferuje zmienną przestrzeń z możliwością łączenia i dzielenia różnych części obiektu w zależności od okazji. Z piętra rozpościera się również widok na centrum miejscowości i Małe Karpaty z typowymi winnicami u ich stóp.

Ostatni poziom wizualnego połączenia tworzy wystająca drewniana konstrukcja na fasadzie budynku, inspirowana lokalną tradycją winiarską. Stanowi ona charakterystyczny wizualny filtr między wnętrzem a zewnętrzem.

Pohľad na kaviareň Coffeshopa z príjazdovej cesty

Pogląd partnera Loxone na temat inteligentnego zarządzania klimatem wewnętrznym

Aby zapewnić przyjemną temperaturę w kawiarni w mroźne zimowe miesiące, jako źródło ciepła wybrano kocioł gazowy, który podgrzewa wodę do niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego. Rozdzielacze ogrzewania podłogowego zostały wyposażone w siłowniki termiczne sterowane systemem Loxone na podstawie informacji z czujników temperatury w poszczególnych pomieszczeniach umieszczonych pod włącznikami światła.

W miesiącach letnich budynek jest chłodzony czterema jednostkami klimatyzacji typu split. Każda jednostka jest zintegrowana z systemem Loxone poprzez magistralę komunikacyjną KNX, dzięki czemu sterowanie strefowe każdego pomieszczenia można ustawić centralnie bez konieczności manipulacji standardowymi sterownikami klimatyzacji. Te na razie leżą sobie na półce w magazynie.

 Ogrzewanie i chłodzenie obsługiwane jest przez cały rok za pomocą jednostki rekuperacyjnej z obrotowym wymiennikiem ciepła. Nadrzędne sterowanie Loxone komunikuje z rekuperatorem poprzez protokół Modbus. W pełni automatyczny tryb wentylacji jest regulowany przez czujniki dwutlenku węgla umieszczone na każdym piętrze. Gwarantuje to w razie potrzeby natychmiastowy dopływ świeżego powietrza do poszczególnych części kawiarni.

Inż. Michal Slabý

CEO I Runec, s. r. o. , (Loxone Silver Partner)

Inteligentna kontrola oświetlenia

Po zmroku kawiarnię ogarnia przyjemna nocna atmosfera, którą podkreśla eleganckie oświetlenie wnętrza. Ściemnialne taśmy LED w pomieszczeniu na piętrze pozwalają na wielofunkcyjne wykorzystanie przestrzeni, czy to na prezentacje, imprezy towarzyskie czy zajęcia fizyczne. W aplikacji można również ustawić różne sceny świetlne dla dowolnej części kawiarni.

Pohľad na nočnú kaviareň

Na zabezpieczenie budynku został położony duży nacisk. Zrealizowano w nim kompleksową ochronę z wbudowanymi czujnikami ruchu, kontaktami okiennymi, systemem kamer i systemem zasilania awaryjnego. Połączenie z firmą ochroniarską i zdalne powiadomienia w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń są oczywistością.

Wyjątkowe wnętrze kawiarni

 

Wskazówka: Zobacz inne przykłady zastosowania Loxone w budynkach komercyjnych.

Broszura Loxone

Pobierz bezpłatną broszurę o Loxone