Centrum magazynowo-biurowe w Szczecinie obniża zużycie energii o 90% dzięki Loxone

Emanuela Weiss
12. września 2023 in Referencje

Efekty wprowadzenia systemu Loxone w centrum magazynowo-biurowym WUTEH w Szczecinie przerosły wszelkie oczekiwania. Inwestor zakładał oszczędności na poziomie 10-15%, a w rzeczywistości udało się zaoszczędzić aż 90% zużywanej energii. To doskonały przykład, jak nowoczesne rozwiązania technologiczne i inteligentne systemy mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i oszczędności w budynkach.

Obiekt P.P.U.T. WUTEH Sp. z o.o. to ponad 8000 m2 powierzchni magazynowo-produkcyjnej i biurowej, położonej blisko centrum Szczecina. Jego nowy system automatyki Loxone jest prawdziwym majstersztykiem zarządzania energią.

Inteligentna dystrybucja ciepła w P.P.U.T. WUTEH Sp. z o.o.

Dystrybucja ciepła

Jednym z głównych aspektów projektu jest efektywne zarządzanie ciepłem. Obiekt o dużej powierzchni składa się z 1200 m2 biur i 5500 m2 magazynów, gdzie temperatura jest utrzymywana na odpowiednich poziomach (18 stopni w magazynach i 21 stopni w biurach). Wcześniej, pompa ciepła była włączona cały czas, zużywając 17-18 kW 24 godziny na dobę. W przypadku dużych mrozów, konieczna była fizyczna obecność pracownika, aby dostosować ilość dostarczanego ciepła.

Dzięki systemowi Loxone, kilka urządzeń teraz automatycznie kontroluje i dostosowuje pracę pomp ciepła. Fizyczna obecność pracowników nie jest już potrzebna, a pompy zużywają o wiele mniej energii, często pracując na poziomie 10-30% swojej mocy. System uwzględnia nawet prognozy pogody, co pozwala na automatyczne dostosowanie ilości ciepła dostarczanego do węzła ciepłowniczego.

Zarządzanie wodą w centrum magazynowo-biurowym WUTEH

Zarządzanie wodą

Projekt obejmuje także inteligentne rozwiązania dotyczące wody. Czujniki wody i inteligentne liczniki wykrywają niepotrzebne przepływy wody, dzięki czemu można szybko zidentyfikować i naprawić ewentualne wycieki. To nie tylko oszczędza wodę, ale także chroni przed potencjalnymi stratami finansowymi.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu WUTEH w Szczecinie

Energia słoneczna

Na dachu obiektu zainstalowano również instalację fotowoltaiczną o mocy 45 kWp. Dzięki systemowi Loxone, ilość wyprodukowanej energii jest inteligentnie dostosowywana do bieżącego zużycia. System Loxone pomaga także w zarządzaniu energią z paneli fotowoltaicznych i późniejszych rozliczeniach.

Sterowanie pracą pomp ciepła w aplikacji Loxone

Praca silników elektrycznych

Kluczem do sukcesu tego projektu jest również specjalne sterowanie silnikami elektrycznymi. Silniki, które pracują na pełnej mocy, zużywają więcej energii niż te, które pracują na niższych obrotach. Dzięki systemowi Loxone, silniki są inteligentnie kontrolowane w zależności od potrzeb, co przekłada się na ogromne oszczędności energii i o wiele mniejsze zużycie elementów mechanicznych.

Projekt P.P.U.T. WUTEH Sp. z o.o. to doskonały dowód na to, że innowacyjne rozwiązania mogą nie tylko poprawić efektywność energetyczną, ale także zmniejszyć wpływ działalności gospodarczej na środowisko. Dzięki Loxone, firma Grazzo (Gold Partner Loxone) udowodniła, że przyszłość budynków może być bardziej ekologiczna i oszczędna.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.