Automatyzacja kliniki dentystycznej Somadent

Emanuela Weiss
1. lipca 2022 in Referencje

Czas pokazał i udowodnił, że Miniserver Loxone jako centralna jednostka automatyki jest idealnym rozwiązaniem nie tylko dla domów, ale także dla budynków komercyjnych. Przykładem jest klinika stomatologiczna Somadent w Starej Turze na Słowacji, gdzie inwestora przyciągnęła możliwość uproszczenia sterowania i monitorowania całego budynku. System Loxone zajmuje się m.in. sterowaniem oświetleniem, zacienianiem, ogrzewaniem i innymi technologiami. Wiele funkcji pozwoliło stworzyć najlepsze warunki dla pracowników i maksymalny komfort dla pacjentów.

Co kontroluje Loxone?

Mózg instalacji – Miniserver – steruje wszystkimi funkcjami: oświetleniem, zacienianiem, ogrzewaniem, wentylacją, alarmem, kontrolą dostępu nawadnianiem terenów zielonych. W klinice mieści się osiem gabinetów stomatologicznych z recepcją, rentgenem i magazynami wyposażenia. W budynku znajdują się również dwa oddzielne mieszkania połączone z kliniką oraz garaż.

Projekt obejmuje zarządzanie całym budynkiem. Dostęp do kliniki i garażu odbywa się za pomocą klawiatury NFC Code Touch. Zastosowane oświetlenie to głównie taśmy LED wbudowane w sufity gipsowo-kartonowe oraz o zasilaniu 24V, które jest w całości zapewniane przez akumulatory. Dzieje się tak dlatego, że w placówkach służby zdrowia przepisy nakazują zapewnienie zasilania awaryjnego przez co najmniej 30 minut.

System Loxone integruje sterowanie niemal wszystkimi elementami budynku. Odpowiednio skonfigurowana automatyzacja zajmuje się zadaniami, o których w przeciwnym razie musielibyśmy cały czas myśleć. Ułatwia nam to życie i oszczędza czas. Nie musimy ręcznie regulować kaloryferów ani pamiętać o zamknięciu zaworów wody w pracy, nie musimy też sprawdzać każdego pokoju pod koniec tygodnia, aby upewnić się, że nie zostawiliśmy włączonych świateł.
Dr Martin Lisý

Przedstawiciel kliniki Somadent

Informacje

Lokalizacja: Stará Turá, Słowacja


Partner Loxone: MMS servis; www.dohlad.info


Realizacja: 2020-2021


Nazwa projektu: Somadent, stomatologia mikroskopowa


Komponenty Loxone: Miniserver • Audioserver • Relay ExtensionDI Extension • 1-Wire Extension • Modbus ExtensionTree Extension • Siłownik Tree • RGBW 24V Compact Dimmer Tree • Czujnik obecnościTouch TreeNano 2 RelayNano DI TreeNFC Code Touch

Dodatkowe zasilanie elektrycznych foteli dentystycznych i sterylizacja

W przypadku gabinetów stomatologicznych ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie foteli dentystycznych, tak aby w razie przerwy w dostawie prądu można było dokończyć badania lub zabiegi. Dlatego ważne jest, aby zapewnić dystrybucję zasilania awaryjnego z zasilacza UPS tylko tam, gdzie jest ono potrzebne. Loxone dba o to, aby zasilać tylko te fotele, które są aktualnie używane.

Ściśle z tym związane jest zapewnienie sterylizacji gabinetów za pomocą lamp bakteriobójczych po zakończeniu pracy. W praktyce oznacza to, że lampy sterylizują tylko te pomieszczenia, które były używane danego dnia, co wydłuża okres eksploatacji lamp.

Podlewanie ogrodu

Z części mieszkalnej i klinicznej jest dostęp do tarasu z markizą, sterowaną przez system Loxone. Zapewnia on również właściwe nawadnianie trawników. „System nawadniania, w połączeniu z automatyczną kosiarką, dokładnie wie, kiedy i gdzie należy podlewać. Dane ze stacji pogodowej przekazywane do Miniservera sprawią, że markizy i żaluzje zostaną podniesione i zabezpieczone w razie silnego wiatru.“ – mówi dr Martin Lisý, przedstawiciel kliniki Somadent.

Klinika z zewnątrz

System bezpieczeństwa i kontroli dostępu

W klinice dobrze dba się o bezpieczeństwo. System alarmowy jest automatycznie aktywowany po wyjściu ostatniej osoby, wystarczy użyć przycisku wyjścia. Rano pierwszy członek personelu odblokowuje drzwi, wprowadzając kod na klawiaturze i dezaktywując w ten sposób alarm. Loxone daje pracownikom możliwość łatwego sterowania systemem przez aplikację z dowolnego miejsca, a jednocześnie kontrolę nad sytuacją w budynku (np. otwarte/zamknięte okna lub drzwi, aktywacja alarmu itp.).

System bezpieczeństwa jest aktywowany automatycznie i monitoruje każdy ruch w budynku. Dzięki Loxone nie musimy się już martwić, że nie otworzymy drzwi w przypadku zapomnienia kluczy, ponieważ nie są one potrzebne. System ma ogromne możliwości, ale jest tak dobry, jak dobrze się go skonfiguruje i dostosuje.
Dr Martin Lisý

Przedstawiciel kliniki Somadent

Klawiatura kodowa NFC Code Touch
System kamer na fasadzie budynku

Partner Loxone: MMS servis

Instalacja systemu Loxone w klinice stomatologicznej Somadent została przeprowadzona przez firmę MMS Servis, która jest Partnerem Loxone od 2017 roku. Od ponad 25 lat firma zajmuje się systemami zabezpieczeń, a od 2003 roku rozszerzyła swoją działalność o systemy kamer i kontroli dostępu, które stanowią obecnie ponad 50% jej całej działalności. W zakresie inteligentnych instalacji elektrycznych koncentrują się głównie na domach jednorodzinnych, ale także na projektach przemysłowych.

Zobacz, jak wygląda klinika:

Poczekalnia kliniki Somadent
Czujnik obecności
Recepcja kliniki Somadent
Sala zabiegowa
Przycisk Touch Tree
Oświetlenie LED

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.