9 najczęściej zadawanych pytań na temat bezprzewodowych systemów automatyki budynkowej

Emanuela Weiss
18. listopada 2020 in Know How
Ponad 6 lat temu wprowadziliśmy na rynek naszą samodzielnie opracowaną technologię bezprzewodową do automatyki budynkowej – Loxone Air. Podczas rozmów telefonicznych z naszymi klientami i w trakcie prezentacji showroomu, często pojawiają się pytania na temat bezprzewodowej instalacji elektrycznej. W ramach niniejszego artykułu chcielibyśmy przyjrzeć się najczęstszym z nich oraz opowiedzieć więcej o technologii Loxone Air.
Jeden

Pytanie 1: Czy mogę zrealizować cały projekt bazując na automatyce budynkowej sterowanej radiowo?

Przeciętna powierzchnia użytkowa wybudowanych mieszkań w Polsce wynosiła w zeszłym roku 88,6 m2. Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 133,8 m2, natomiast w budynkach wielorodzinnych – 53,1 m2. Czy bez względu na to, jak duży jest mój projekt, mogę go kompletnie zrealizować za pomocą automatyki budynkowej sterowanej radiowo?

To zależy od technologii. W Loxone zastosowano technologię mesh. Oznacza to, że każde urządzenie radiowe może odbierać i wysyłać dane oraz działać jednocześnie jako odbiornik i punkt przekierowania. Dane i polecenia są przekazywane, dopóki nie dotrą do odpowiedniego komponentu. Jeśli punkt przekierowania zawiedzie, sieć mesh jest reorganizowana, a dane i tak docierają do celu. Dzięki technologii mesh można uzyskać duży zasięg. Ponadto instalację Loxone Air można skalować zgodnie z wymaganiami np. używając kilku rozszerzeń Air Base Extension lub Tree to Air Bridge.

Przykład:
Jeśli czujnik obecności umieszczony na drugim piętrze znajduje się zbyt daleko od centralnej jednostki sterującej – Miniservera na parterze, inne produkty Loxone Air przejmują rolę transmisji danych. Komendy z parteru są łatwo przekazywane na piętro – nawet w przypadku dużych odległości.

Jeśli używasz radiowego silnika do rolet, nie tylko steruje on roletą, ale także w razie potrzeby powtarza sygnał radiowy. W ten sposób sieć mesh jest optymalnie rozbudowywana.

Zasięg w twoim projekcie – czy to domu, mieszkania, biura, restauracji – jest więcej niż wystarczający, gdy korzystasz z technologii mesh.

Technologia mesh
Dwa

Pytanie 2: Dlaczego Loxone opracował własny interfejs radiowy?

Naszym celem jest oferowanie rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej, które można zastosować nie tylko w nowych budynkach, ale także w już istniejących projektach. Produkty obecne na rynku nie spełniały naszych wymagań, dlatego opracowaliśmy własną technologię radiową.

Bez względu na to, czy nasza realizacja obejmuje dom, biuro czy restaurację… każdy z tych projektów powstaje z myślą o długoletnim, bezawaryjnym działaniu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Loxone Air. Technologia ta, w przeciwieństwie do innych rozwiązań, gwarantuje doskonałą współpracę produktów, a dzięki bezpłatnym aktualizacjom jest zawsze na bieżąco z najnowszymi technologiami.

Projekty zrealizowane na Loxone Air można z czasem rozbudowywać lub zmieniać. Technologia mesh z kolei zapewnia całkowity zasięg sieci bezprzewodowej – bez względu na wielkość projektu.

Trzy

Pytanie 3: Czy bezprzewodowe systemy automatyki budynkowej są niebezpieczne dla zdrowia?

Ciągle słyszymy od klientów, że mają obawy związane z dużą liczbą bezprzewodowych przełączników i czujników. Czy automatyka budynkowa sterowana radiowo jest niebezpieczna dla ludzi?

W dzisiejszych czasach technologia radiowa stanowi nieodzowną część codziennego życia. Komunikacja mobilna jest używana na dużą skalę, a każdy dom czy biuro jest wyposażone w WiFi. W porównaniu z siecią WLAN, Loxone Air zużywa mniej niż jedną czwartą mocy transmisji. Oznacza to, że nasza technologia jest poniżej ograniczeń prawnych i znacznie poniżej wydajności WLAN lub Bluetooth.

W projekcie wyposażonym w Loxone Air, cały system doskonale ze sobą współpracuje. Komunikacja między urządzeniami jest konieczna tylko wtedy, gdy wymagane jest przekazanie informacji. To wielokrotnie minimalizuje obciążenie radiowe. Dla porównania, nie jest to możliwe w przypadku rozwiązań niezintegrowanych.

Innym ważnym aspektem jest zużycie energii. Urządzenia bezprzewodowe są w większości zasilane bateryjnie. Upewnij się, że korzystasz z urządzeń, które oszczędnie zużywają energię. Wskazuje to, że urządzenia nie pobierają jej w trybie stałym, a tym samym nie komunikują się.

Komunikacja w Loxone Air jest rzadka i odbywa się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wbudowane chipy są przez nas specjalnie opracowane i charakteryzują się dużo mniejszym zużyciem. Na przykład przycisk, Loxone Touch, jest zasilany baterią guzikową, która wystarcza średnio na dwa lata.

Cztery

Pytanie 4: Jak niezawodnie działa automatyka budynkowa sterowana radiowo?

Jeśli chodzi o niezawodność, ważne jest, aby zapewnić niezakłóconą transmisję danych między nadawcą a odbiorcą. Jeśli w pomieszczeniu jest za zimno, sterowanie centralne wysyła polecenie „otwórz zawór ogrzewania” do siłownika na grzejniku. Potwierdzenie z siłownika, że ​​sygnał został odebrany, wraca do centralnego sterowania. W przypadku braku potwierdzenia sygnał jest wysyłany ponownie.

Technologia radiowa Loxone Air działa na tej zasadzie. Jeśli urządzenie jest w trybie offline, zostanie to automatycznie rozpoznane, a ty jako właściciel lub partner Loxone możesz zostać automatycznie poinformowany.

Pięć

Pytanie 5: Czy mogę uzyskać pełen zakres funkcji automatyki budynkowej wybierając technologię bezprzewodową?

Tak. Wachlarz dostępnych rozwiązań jest coraz szerszy. Ważne jednak jest, aby zwrócić uwagę na całościowe rozwiązanie. Oznacza to, że wszystkie produkty bezprzewodowe powinny pochodzić od jednego producenta lub dostawcy. Umożliwia to później prostą i niezawodną komunikację między urządzeniami.

Gama produktów Loxone Air obejmuje ponad 50 urządzeń do realizacji domów i mieszkań, ale także biur, restauracji i innych projektów – od czujników obecności, przez oprawy sufitowe, gniazda przełączane, siłowniki, czujniki dymu po kontakty drzwiowe i okienne. Seria produktów Air jest stale uzupełniana o nowe urządzenia.

Sześć

Pytanie 6: Jak bezpieczna jest automatyka budynkowa sterowana radiowo?

W przypadku bezprzewodowych systemów automatyki budynkowej komunikacja odbywa się radiowo – często w sposób niezaszyfrowany. Stwarza to ryzyko, że osoby nieupoważnione mogą „podsłuchać” komunikację, a w najgorszym przypadku powtórzyć polecenia. Kupując technologię bezprzewodową, upewnij się, że producent oferuje szyfrowanie.

Technologia radiowa Loxone nie pozwala na podsłuchiwanie. Komunikacja między wszystkimi urządzeniami Air jest szyfrowana i spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Każdy projekt Loxone używa własnego kodu szyfrowania. W ten sposób nie są zakłócane sąsiednie instalacje.

Siedem

Pytanie 7: Jeśli dzisiaj kupię system bezprzewodowy, czy jutro może być już nieaktualny?

Kluczowym słowem są tutaj „aktualizacje“. Producenci różnych bezprzewodowych systemów automatyki budynkowej ich nie oferują. Oznacza to, że wkróce staną się one przestarzałe i nieaktualne. Na rynku są jednak również dostępne technologie bezprzewodowe, które umożliwiają aktualizację oprogramowania.

W Loxone nieustannie pracujemy nad rozwojem oprogramowania i aplikacji do obsługi twojego projektu. Za pomocą bezpłatnych aktualizacji dodajemy nowe funkcje, dzięki czemu twój dom, biuro czy hotel zawsze będą zgodne z najnowszymi technologiami.

Osiem

Pytanie 8: Jakie funkcje mogę zaimplementować w technologii bezprzewodowej?

Wszystko to, co da się zrealizować w instalacji przewodowej, można również wdrożyć w instalacji bezprzewodowej. Loxone oferuje rozwiązania oświetlenia, ogrzewania i chłodzenia, bezpieczeństwa, dostępu i wiele więcej.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze produkty wśród naszych klientów:

Przycisk Touch

Touch Air

Obsługuj każde pomieszczenie za pomocą kompaktowego przycisku dotykowego. Przycisk Touch posiada 5 obszarów dotykowych oraz zintegrowany czujnik temperatury
i wilgotności.

Oprawa sufitowa

Oprawa sufitowa LED RGBW Air

Dzięki zintegrowanemu czujnikowi ruchu oprawa sufitowa LED ułatwia sterowanie światłem w projektach modernizacji lub renowacji.

Smart Socket Air

Siłownik Air

Siłownik Loxone perfekcyjnie nadaje się do inteligentnej regulacji temperatury na poziomie pomieszczenia. Oprócz baterii może być również zasilany napięciem 24 VDC.

Czujnik obecności

Czujnik obecności Air

Czujnik obecności jest jednym z najważniejszych czujników w każdym budynku i służy do takich funkcji jak sterowanie oświetleniem, muzyką, ochrona przed włamaniem i wiele innych.

Czujnik dymu

Czujnik dymu Air

Dzięki zintegrowanej technologii Air czujnik dymu można umieścić w dowolnym miejscu. W przypadku pożaru natychmiast wyzwalany jest alarm, o czym jesteś informowany telefonicznie.

Nano IO Air

Aktory

W naszej ofercie posiadamy wiele aktorów, takie jak Nano IO Air, Nano Dimmer Air, RGBW 24V Compact Dimmer Air, aktor zacieniania Air i wiele więcej. Odkryj je wszystkie w sklepie internetowym Loxone.

Dziewięć

Pytanie 9: Czy mogę samodzielnie zainstalować
i uruchomić automatykę budynkową sterowaną radiowo?

Profesjonalne rozwiązania automatyki budynkowej są dostępne tylko u ekspertów. Montaż i uruchomienie również zalecamy pozostawić specjaliście. W większości przypadków instalacja wiąże się z koniecznością ingerencji w sieć energetyczną lub w skrzynkę rozdzielczą, którą może przeprowadzić tylko elektryk.

Chętnie pomożemy ci w znalezieniu specjalisty. Tutaj możesz znaleźć partnerów Loxone w twojej okolicy:

Chcesz dowiedzieć się więcej o Loxone?

Jesteś elektrykiem?

Czy chciałbyś zaoferować swoim klientom unikalną automatyzację budynkową na bazie Miniservera Loxone? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z silnej współpracy z Loxone, liderem na rynku automatyki budynkowej i domowej.

Jesteś wykonawcą budynków?

Miniserver Loxone to doskonałe narzędzie do prostego sterowania i inteligentnej automatyzacji wszelkiego rodzaju projektów, niezależnie od tego, czy jest to inteligentny dom, nieruchomość komercyjna czy projekt specjalny.