Reagujemy na 16 nieprawdziwych pogłosek na temat Loxone

Emanuela Weiss
19. listopada 2020 in Kulisy
W ostatnim czasie naszą uwagę przykuły niezrozumiałe próby zaszkodzenia Loxone na polskich forach i grupach internetowych. W wielu przypadkach okazało się, że stoi za nimi polska konkurencja. W związku z tym, że nie widzimy sensu w komentowaniu każdego wątku, ale jednocześnie chcemy, aby każdy miał możliwość zapoznania się z naszym punktem widzenia, postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęstsze pogłoski i wprowadzające w błąd informacje w formie bloga.

Loxone jest mało widoczny w Polsce i nie posiada rozbudowanej sieci partnerskiej.

Loxone w pełni rozpoczął swoją działalność w Polsce w 2020 roku. W chwili aktualnej posiadamy ponad 200 partnerów instalacyjnych w całym kraju. Na naszej mapie „znajdź partnera” widocznych jest tylko kilka wybranych firm, które są według nas najbardziej rzetelne i spełniły określone wymagania. Co miesiąc organizujemy kilka szkoleń dla firm, dzięki czemu nasza sieć instalatorska rośnie z każdym dniem.

Korzystając z polskiego sklepu internetowego Loxone, produkty
i tak są wysyłane z Austrii. Faktury również są wystawiane w Austrii.

Zgadza się, produkty Loxone są wysyłane bezpośrednio z naszej siedziby w Austrii. Prowadzimy sprzedaż B2B, dlatego polskie firmy zarejestrowane w VAT EU, które dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, otrzymują od zagranicznego (w tym wypadku austriackiego) kontrahenta fakturę bez VAT. Nasi partnerzy to sobie cenią. Z racji tego, że jesteśmy poważną firmą, nie mamy w zwyczaju manipulować z danymi na fakturach.

Loxone posiada słabej jakości wsparcie techniczne z infolinią w Czechach.

Prawdą jest, że nasze pierwsze kroki w 2018/2019 roku stawialiśmy w Czechach. Jednak od początku 2020 roku posiadamy polski oddział w Bytomiu, gdzie między innymi mieści się nasz dział wsparcia technicznego. Oferujemy ten sam, wysoki, poziom usług, co nasi koledzy w Austrii. Nawiasem mówiąc, cały czas poszukujemy do naszego zespołu nowych twarzy! Chcesz z nami zmieniać świat? Zajrzyj na stronę kariera w Loxone!

Wszystkie materiały pomocnicze Loxone są w języku niemieckim, tylko częściowo przetłumaczone na język angielski.

Jeszcze dwa lata temu przyznalibyśmy rację. Jednak od tamtych czasów wiele się zmieniło. Dziś nasza aplikacja, oprogramowanie konfiguracyjne (Loxone Config) i dokumentacja techniczna są już dostępne dla każdego w języku polskim i bezpłatnie. Pozwolimy sobie nawet stwierdzić, że nasza dokumentacja jest najlepsza i najbardziej obszerna w porównaniu z podobnymi materiałami innych producentów. W dokumentacji znajdują się również przetłumaczone dane techniczne z arkuszy produktów, które można znaleźć w naszym sklepie internetowym. Jeśli zauważysz, że w dokumentacji brakuje ważnej informacji, daj nam znać. Sprawdzimy to i uzupełnimy!

Gwarancję wystawia spółka w Austrii. Tam też rozpatrywane są reklamacje, dlatego przy zwrocie należy liczyć się z drogą wysyłką produktów za granicę.

Reklamacje w Loxone są rozpatrywane przez polski oddział w porozumieniu z siedzibą w Austrii. Większość reklamacji dotyczących uszkodzonych produktów jest rozwiązywana poprzez natychmiastową i bezpłatną wysyłkę nowego produktu. Uszkodzone urządzenie jest poddawane utylizacji i nie trzeba go zwracać, dzięki czemu nabywca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. W przypadku niedziałających produktów, dział wsparcia technicznego może poprosić o jego zwrot w celu dalszej ewaluacji. W takiej sytuacji produkt wysyła się do polskiej siedziby w Bytomiu, nie za granicę.

Loxone to centralny system, w którym awaria jednostki sterującej – Miniservera – jest równoznaczna z zaprzestaniem działania oświetlenia, ogrzewania, zacieniania, alarmu i wszystkich innych technologii w budynku.

Nie bez powodu każdy statek ma tylko jednego kapitana. W Loxone jesteśmy zdania, że system musi posiadać centralną jednostkę sterującą, ponieważ zdecentralizowane systemy posiadają zbyt wiele ograniczeń. Miniserver – centrala inteligentnego budynku Loxone – jest w zasadzie małym sterownikiem PLC, który steruje budynkiem. Urządzenia typu PLC sterują złożonymi systemami – ciepłowniami, wymiennikami ciepła itd. Wywodzą się z branży przemysłowej, gdzie jakiekolwiek błędy są absolutnie niepożądane. Miniserver jest oparty na tym samym standardzie, ale w przeciwieństwie do innych sterowników PLC, ma własny system operacyjny.

Zakupów w sklepie internetowym Loxone mogą dokonywać tylko partnerzy firmy, którzy narzucają wysokie marże.

Loxone nie jest dobrem konsumpcyjnym. Tylko przeszkoleni i doświadczeni partnerzy instalacyjny są w stanie w pełni wykorzystać możliwości systemu i zapewnić jego prawidłową instalację i działanie. Naszym celem jest dostarczanie produktów najlepszej jakości i możemy to zrobić tylko we współpracy z naszymi instalatorami. W związku z tym chcemy oferować im uczciwe warunki. Partnerzy Loxone są filarem naszego sukcesu. Byłoby niesprawiedliwe, gdybyśmy z nimi konkurowali. Klient końcowy może dokonać zakupu u dowolnego partnera Loxone w swojej okolicy. Sklep internetowy Loxone jest ogólnodostępny i każdy może sprawdzić i porównać zawarte w nim ceny. Gdyby nasi partnerzy narzucali wysoką marżę na produkty Loxone, stanowiłoby to dla nich ogromne ryzyko, dlatego też stosują się do naszych zaleceń i oferują nasze produkty w tych samych cenach, co my.

W Loxone nie ma możliwości personalizacji wyglądu aplikacji
i wizualizacji na tablecie przez użytkownika.

Podobnie jak w przypadku przycisków uważamy, że mniej znaczy więcej. Aplikacja Loxone posiada wiele opcji personalizacji, a kolejne na pewno zostaną dodane w bezpłatnych aktualizacjach. W przypadku każdej funkcji dokładnie rozważamy jej prawdziwą wartość dodaną dla użytkowników. Ponadto otwarty opis interfejsu Miniservera Loxone umożliwia opracowanie własnej aplikacji. Zaprojektowanie specjalnej wizualizacji automatyki budynku dostosowanej do potrzeb użytkownika jest również możliwa dzięki otwartemu API.

Karta SD Loxone, na której przechowywany jest system, notorycznie się psuje i jest zawodna.

Prawdą jest, że w przeszłości zdarzały się pojedyncze przypadki, w których konieczna była wymiana karty z powodu jej awarii. Był to problem z oprogramowaniem, który w pewnych warunkach przeciążał kartę. Problem ten już dawno został rozwiązany, a dodatkowo zaczęliśmy wykorzystywać przemysłowe karty SD, których niezawodność i trwałość są wielokrotnie wyższe. Jeżeli instalacja zostanie przeprowadzona przez eksperta, praktycznie niemożliwe jest uszkodzenie karty SD. A nawet jeśli tak się stanie, nie wpłynie to w żaden sposób na działanie systemu, ponieważ nie jest on zależny od karty SD. Karta SD służy tylko do przechowywania informacji i zapisywania statystyk. W przypadku problemów Miniserver w odpowiednim czasie powiadomi cię o konieczności wymiany karty, podobnie jak u baterii w urządzeniach bezprzewodowych.

Magistrala Tree to jeden kabel wychodzący z rozdzielnicy
i rozchodzący się po całym budynku. Uszkodzenie jednego kabla blisko rozdzielnicy skutkuje zaprzestaniem działania wszystkich technologii.

Technologia Tree pozwala na użycie różnych typów topologii. Topologia magistrali jest tylko jedną z nich. Jeśli nie masz do niej zaufania, możesz wybrać topologię gwiazdy lub inną, albo postawić na rozwiązanie bezprzewodowe Air.

Loxone płaci za pozytywne komentarze w internecie.

Cóż możemy na to powiedzieć… Nigdy tego nie robiliśmy, ponieważ nie mieliśmy takiej potrzeby. Wystarczyło nam grono zadowolonych instalatorów i klientów, którzy chętnie dzielą się swoimi pozytywnymi doświadczeniami w sieci.

Istnieje wysokie ryzyko, że Loxone w najbliższym czasie wycofa się z polskiego rynku i pozostawi swoich partnerów i klientów bez wsparcia.

Loxone Polska jest najszybciej rozwijającym się oddziałem w historii Loxone. Zamiast zamykać nasze biura, mamy w planach otwierać kolejne, m.in. w Warszawie. Naszym celem jest zdominować polski rynek i być numerem jeden w rozwiązaniach automatyki budynkowej. Aktualnie prowadzimy rekrutację do naszej siedziby w Bytomiu i przyszłego biura w Warszawie – sprawdź oferty i bądź częścią rewolucji w automatyzacji budynków z Loxone!

Loxone nie posiada własnego panelu dotykowego.

Wartość dodana takiego urządzenia ma charakter spekulacyjny, zwykle powoduje wzrost kosztów instalacji. Są to w zasadzie tanie, nieefektywne tablety, w większości ze słabym wyświetlaczem i nieobsługiwanym ograniczonym firmware. Między innymi dlatego Loxone zaleca używanie klasycznego tabletu z systemem OS / Android / Windows z zainstalowaną aplikacją Loxone. Nasza aplikacja ma również natywną wersję dla systemu Linux.

System Loxone nie posiada żadnego stopnia zabezpieczenia (Grade),
co jest równoznaczne z brakiem gwarancji działania alarmu.

Loxone potrafi komunikować się z firmą ochroniarską, a właśnie tego w większości przypadków wymagają firmy ubezpieczeniowe. Jeżeli z jakiegoś powodu w naszym projekcie wymagana jest instalacja alarmowa spełniająca normę Grade (np. ze względu na cenne przedmioty w domu), istnieje możliwość zintegrowania dowolnego systemu, np. otwartych rozwiązań, takich jak Jablotron, Paradox czy Satel.

Loxone jest o ok. 30% droższy niż liczne polskie rozwiązania automatyki. Nie istnieje żaden dobry powód, aby inwestować w austriacki system.

Obliczenia, które wpadły nam w ręce, pokazały coś przeciwnego, a tam, gdzie cena była porównywalna, liczba funkcji była wyższa w przypadku Loxone. Nie wykluczamy jednak, że można znaleźć projekty tańsze od Loxone. Naszym celem nigdy nie było konkurowanie ceną. Jeżeli porównamy cenę przekaźnika z Chin z ceną naszych produktów, z pewnością nie będziemy tą tańszą opcją. Celem Loxone jest dostarczenie stabilnego, zrównoważonego, bezpiecznego i kompleksowego rozwiązania automatyki budynkowej, które będzie niezawodnie działać w milionach projektów na całym świecie.

Loxone podaje fałszywe dane odnośnie ilości zrealizowanych projektów – 140 000 projektów na całym świecie od momentu powstania firmy.

Gdybyśmy chcieli wymyślać dane, podalibyśmy znacznie większą liczbę. Jednak w takim przypadku już dawno płacilibyśmy wysokie grzywny, ponieważ konkurencja na całym świecie by tego nie zignorowała. Projekty Loxone zaczynają się od ceny samego Miniservera (sprawdź, co potrafi Miniserver w pojedynkę tutaj), a kończą na setkach tysięcy złotych. Jesteśmy obecni na rynku europejskim, amerykańskim i chińskim. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie nasze zrealizowane projekty na świecie, zarówno te małe z samym Miniserverem, jak i te duże z kilkoma Miniserverami, otrzymamy liczbę 140 000. Jest to oficjalna liczba komunikowana przez Loxone na stronie internetowej i w komunikatach prasowych.

Loxone jest mało widoczny w Polsce i nie posiada rozbudowanej sieci partnerskiej.

Loxone w pełni rozpoczął swoją działalność w Polsce w 2020 roku. W chwili aktualnej posiadamy ponad 200 partnerów instalacyjnych w całym kraju. Na naszej mapie „znajdź partnera” widocznych jest tylko kilka wybranych firm, które są według nas najbardziej rzetelne i spełniły określone wymagania. Co miesiąc organizujemy czterodniowe szkolenia dla firm, dzięki czemu nasza sieć instalatorska rośnie z każdym dniem.

Korzystając z polskiego sklepu internetowego Loxone, produkty i tak są wysyłane z Austrii. Faktury również są wystawiane w Austrii.

Zgadza się, produkty Loxone są wysyłane bezpośrednio z naszej siedziby w Austrii. Prowadzimy sprzedaż B2B, dlatego polskie firmy zarejestrowane w VAT EU, które dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, otrzymują od zagranicznego (w tym wypadku austriackiego) kontrahenta fakturę bez VAT. Nasi partnerzy to sobie cenią. Z racji tego, że jesteśmy poważną firmą, nie mamy w zwyczaju manipulować z danymi na fakturach.

Gwarancję wystawia spółka w Austrii. Tam też rozpatrywane są reklamacje, dlatego przy zwrocie należy liczyć się z drogą wysyłką produktów za granicę.

Reklamacje w Loxone są rozpatrywane przez polski oddział w porozumieniu z siedzibą w Austrii. Większość reklamacji dotyczących uszkodzonych produktów jest rozwiązywana poprzez natychmiastową i bezpłatną wysyłkę nowego produktu. Uszkodzone urządzenie jest poddawane utylizacji i nie trzeba go zwracać, dzięki czemu nabywca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. W przypadku niedziałających produktów, dział wsparcia technicznego może poprosić o jego zwrot w celu dalszej ewaluacji. W takiej sytuacji produkt wysyła się do polskiej siedziby w Bytomiu, nie za granicę.

Loxone posiada słabej jakości wsparcie techniczne z infolinią w Czechach.

Prawdą jest, że nasze pierwsze kroki w 2018/2019 roku stawialiśmy w Czechach. Jednak od początku 2020 roku posiadamy polski oddział w Bytomiu, gdzie między innymi mieści się nasz dział wsparcia technicznego. Oferujemy ten sam, wysoki, poziom usług, co nasi koledzy w Austrii. Nawiasem mówiąc, cały czas poszukujemy do naszego zespołu nowych twarzy! Chcesz z nami zmieniać świat? Zajrzyj na stronę kariera w Loxone!

Wszystkie materiały pomocnicze Loxone są w języku niemieckim, tylko częściowo przetłumaczone na język angielski.

Jeszcze dwa lata temu przyznalibyśmy rację. Jednak od tamtych czasów wiele się zmieniło. Dziś nasza aplikacja, oprogramowanie konfiguracyjne (Loxone Config) i dokumentacja techniczna są już dostępne dla każdego w języku polskim i bezpłatnie. Pozwolimy sobie nawet stwierdzić, że nasza dokumentacja jest najlepsza i najbardziej obszerna w porównaniu z podobnymi materiałami innych producentów. W dokumentacji znajdują się również przetłumaczone dane techniczne z arkuszy produktów, które można znaleźć w naszym sklepie internetowym. Jeśli zauważysz, że w dokumentacji brakuje ważnej informacji, daj nam znać. Sprawdzimy to i uzupełnimy!

Loxone to centralny system, w którym awaria jednostki sterującej – Miniservera – jest równoznaczna z zaprzestaniem działania oświetlenia, ogrzewania, zacieniania, alarmu i wszystkich innych technologii w budynku.

Nie bez powodu każdy statek ma tylko jednego kapitana. W Loxone jesteśmy zdania, że system musi posiadać centralną jednostkę sterującą, ponieważ zdecentralizowane systemy posiadają zbyt wiele ograniczeń. Miniserver – centrala inteligentnego budynku Loxone – jest w zasadzie małym sterownikiem PLC, który steruje budynkiem. Urządzenia typu PLC sterują złożonymi systemami – ciepłowniami, wymiennikami ciepła itd. Wywodzą się z branży przemysłowej, gdzie jakiekolwiek błędy są absolutnie niepożądane. Miniserver jest oparty na tym samym standardzie, ale w przeciwieństwie do innych sterowników PLC, ma własny system operacyjny.

Zakupów w sklepie internetowym Loxone mogą dokonywać tylko partnerzy firmy, którzy narzucają wysokie marże.

Loxone nie jest dobrem konsumpcyjnym. Tylko przeszkoleni i doświadczeni partnerzy instalacyjny są w stanie w pełni wykorzystać możliwości systemu i zapewnić jego prawidłową instalację i działanie. Naszym celem jest dostarczanie produktów najlepszej jakości i możemy to zrobić tylko we współpracy z naszymi instalatorami. W związku z tym chcemy oferować im uczciwe warunki. Partnerzy Loxone są filarem naszego sukcesu. Byłoby niesprawiedliwe, gdybyśmy z nimi konkurowali. Klient końcowy może dokonać zakupu u dowolnego partnera Loxone w swojej okolicy. Sklep internetowy Loxone jest ogólnodostępny i każdy może sprawdzić i porównać zawarte w nim ceny. Gdyby nasi partnerzy narzucali wysoką marżę na produkty Loxone, stanowiłoby to dla nich ogromne ryzyko, dlatego też stosują się do naszych zaleceń i oferują nasze produkty w tych samych cenach, co my.

Istnieje wysokie ryzyko, że Loxone w najbliższym czasie wycofa się z polskiego rynku i pozostawi swoich partnerów i klientów bez wsparcia.

Loxone Polska jest najszybciej rozwijającym się oddziałem w historii Loxone. Zamiast zamykać nasze biura, mamy w planach otwierać kolejne, m.in. w Warszawie. Naszym celem jest zdominować polski rynek i być numerem jeden w rozwiązaniach automatyki budynkowej. Aktualnie prowadzimy rekrutację do naszej siedziby w Bytomiu i przyszłego biura w Warszawie – sprawdź oferty i bądź częścią rewolucji w automatyzacji budynków z Loxone!

Loxone nie posiada własnego panelu dotykowego.

Wartość dodana takiego urządzenia ma charakter spekulacyjny, zwykle powoduje wzrost kosztów instalacji. Są to w zasadzie tanie, nieefektywne tablety, w większości ze słabym wyświetlaczem i nieobsługiwanym ograniczonym firmware. Między innymi dlatego Loxone zaleca używanie klasycznego tabletu z systemem OS / Android / Windows z zainstalowaną aplikacją Loxone. Nasza aplikacja ma również natywną wersję dla systemu Linux.

W Loxone nie ma możliwości personalizacji wyglądu aplikacji i wizualizacji na tablecie przez użytkownika.

Podobnie jak w przypadku przycisków uważamy, że mniej znaczy więcej. Aplikacja Loxone posiada wiele opcji personalizacji, a kolejne na pewno zostaną dodane w bezpłatnych aktualizacjach. W przypadku każdej funkcji dokładnie rozważamy jej prawdziwą wartość dodaną dla użytkowników. Ponadto otwarty opis interfejsu Miniservera Loxone umożliwia opracowanie własnej aplikacji. Zaprojektowanie specjalnej wizualizacji automatyki budynku dostosowanej do potrzeb użytkownika jest również możliwa dzięki otwartemu API.

System Loxone nie posiada żadnego stopnia zabezpieczenia (Grade), co jest równoznaczne z brakiem gwarancji działania alarmu.

Loxone potrafi komunikować się z firmą ochroniarską, a właśnie tego w większości przypadków wymagają firmy ubezpieczeniowe. Jeżeli z jakiegoś powodu w naszym projekcie wymagana jest instalacja alarmowa spełniająca normę Grade (np. ze względu na cenne przedmioty w domu), istnieje możliwość zintegrowania dowolnego systemu, np. otwartych rozwiązań, takich jak Jablotron, Paradox czy Satel.

Karta SD Loxone, na której przechowywany jest system, notorycznie się psuje i jest zawodna.

Prawdą jest, że w przeszłości zdarzało się wiele przypadków, w których konieczna była wymiana karty z powodu jej awarii. Był to problem z oprogramowaniem, który w pewnych warunkach przeciążał kartę. Problem ten już dawno został rozwiązany, a dodatkowo zaczęliśmy wykorzystywać przemysłowe karty SD, których niezawodność i trwałość są wielokrotnie wyższe. Jeżeli instalacja zostanie przeprowadzona przez eksperta, praktycznie niemożliwe jest uszkodzenie karty SD. A nawet jeśli tak się stanie, nie wpłynie to w żaden sposób na działanie systemu, ponieważ nie jest on zależny od karty SD. Karta SD służy tylko do przechowywania informacji i zapisywania statystyk. W przypadku problemów Miniserver w odpowiednim czasie powiadomi cię o konieczności wymiany karty, podobnie jak u baterii w urządzeniach bezprzewodowych.

Magistrala Tree to jeden kabel wychodzący z rozdzielnicy i rozchodzący się po całym budynku. Uszkodzenie jednego kabla blisko rozdzielnicy skutkuje zaprzestaniem działania wszystkich technologii.

Technologia Tree pozwala na użycie różnych typów topologii. Topologia magistrali jest tylko jedną z nich. Jeśli nie masz do niej zaufania, możesz wybrać topologię gwiazdy lub inną, albo postawić na rozwiązanie bezprzewodowe Air.

Loxone jest o ok. 30% droższy niż liczne polskie rozwiązania automatyki. Nie istnieje żaden dobry powód, aby inwestować w austriacki system.

Obliczenia, które wpadły nam w ręce, pokazały coś przeciwnego, a tam, gdzie cena była porównywalna, liczba funkcji była wyższa w przypadku Loxone. Nie wykluczamy jednak, że można znaleźć projekty tańsze od Loxone. Naszym celem nigdy nie było konkurowanie ceną. Jeżeli porównamy cenę przekaźnika z Chin z ceną naszych produktów, z pewnością nie będziemy tą tańszą opcją. Celem Loxone jest dostarczenie stabilnego, zrównoważonego, bezpiecznego i kompleksowego rozwiązania automatyki budynkowej, które będzie niezawodnie działać w milionach projektów na całym świecie.

Loxone płaci za pozytywne komentarze w internecie.

Cóż możemy na to powiedzieć… Nigdy tego nie robiliśmy, ponieważ nie mieliśmy takiej potrzeby. Wystarczyło nam grono zadowolonych instalatorów i klientów, którzy chętnie dzielą się swoimi pozytywnymi doświadczeniami w sieci.

Loxone podaje fałszywe dane odnośnie ilości zrealizowanych projektów – 140 000 projektów na całym świecie od momentu powstania firmy.

Gdybyśmy chcieli wymyślać dane, podalibyśmy znacznie większą liczbę. Jednak w takim przypadku już dawno płacilibyśmy wysokie grzywny, ponieważ konkurencja na całym świecie by tego nie zignorowała. Projekty Loxone zaczynają się od ceny samego Miniservera (sprawdź, co potrafi Miniserver w pojedynkę tutaj), a kończą na setkach tysięcy złotych. Jesteśmy obecni na rynku europejskim, amerykańskim i chińskim. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie nasze zrealizowane projekty na świecie, zarówno te małe z samym Miniserverem, jak i te duże z kilkoma Miniserverami, otrzymamy liczbę 140 000. Jest to oficjalna liczba komunikowana przez Loxone na stronie internetowej i w komunikatach prasowych.